قرچک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
قرچک
قرچک
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان تهران
شهرستان قرچک
مردم
جمعیت ۲۵۰٬۴۵۶
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۹۴۵ متر
اطلاعات شهری
شهردار حجت الله موسوی
پیش‌شماره تلفنی مشترک با شهرتهران
وبگاه تپه پردیس قرچک

قَرچَک شهری است در جنوب استان تهران در شهرستان قرچک. قرچک در سال ۱۳۲۰، ۱۶۷نفر جمعیت داشته قرچک به علت مهاجرپذیری فراوان، رشدخود رابه شهر به‌سرعت پیموده‌است. قرچک در سال ۱۳۵۵ به شهر تبدیل شد علت توسعه اصلی آن در آن سالها وجود کوره پزخانه‌های زیادی بود که در این منطقه وجود داشت ودارد ودلیل اصلی شکل گیری قرچک کوره پزخانه‌های آن است بر روی یکی از دودکشهای آن که غیر فعال است ودر کنار کمربندی واقع شده توسط معمار آن که مشخص نیست چه کسی است با آجر و به صورت برجسته سال ۱۳۳۲ نقش بسته‌است. در سالهایی که تهران برای توسعه وساخت وساز نیاز به مصالح ساختمانی از جمله آجر فشاری داشت کارگران فصلی برای کار در این کوره پزخانه‌ها از شهرستانهای مختلف به این شهر می‌آمدند؛ از آذر بایجان، خراسان، کردستان، ایلام.... بعداز شروع جنگ در افغانستان ومهاجرت افغان‌ها، افغانها نیز به این کارگران اضافه شدند وبسیاری از این کارگران فصلی در این شهر ساکن شدند و این شهر شکل گرفت. با افزایش جمعیت ورشد مهاجرت این شهر هر روز بزرگ تر شد. بیش از ۹۸ درصدجمعیت این شهر مهاجرانی از شهرستانهای مختلف ایران می‌باشند؛ آذریها، لرها، کردها، خراسانیها، شمالیها. از اینرو این شهررا می‌توان ایرانی کوچک دانست. در دوران ۸ سال دفاع مقدس نیز محله‌هایی از این شهر میزبان شیعیان عراقی بودن که مورد اذیت وآزار رژیم بعث عراق قرار داشتند وبه ایران مهاجرت کرده‌اند. خلاصه اهل هر شهری از ایران که با شید در قرچک حتماً همشهریانی خواهید داشت. قرچک به دلیل خاک مرغوب همیشه مورد توجه صنعت تولید آجر و سفال بوده وبه دلیل حفاری‌های انجام شده به همین منظور در شمال این شهر چاله‌های عظیمی وجود دارد. در قرچک مهاجران محله خاص خود را دارند و علاوه بر زبان فارسی به گویشهای وزبانهای قومی خویش سخن می‌گویند. مسجدها وحسینیه‌های زیادی در این شهر وجود دارد که ذیل اسم مسجد نام منطقه‌ای که مردم آن محله از آنجا مهاجرت نموده‌اند، نوشته شده‌است ودر سالهای اخیر نیز میزبان جمعیت سر ریز تهران هم بوده‌است. پل معروفی در منطقه باقرآباد این شهر نیز وجود دارد که بدلیل به شهادت رسیدن کسانی که در قیام ۱۵خرداد ورامین وپیشوا شرکت داشته‌اند و روی این پل به شهادت رسیده اندبه پل شهدای ۱۵ خرداد معروف است. ساخت این پل قدیمی آجری به دوره پهلوی اول باز می‌گردد. در قرچک یک قنات از شمال تا جنوب این شهر وجوداشته که به قنات ولی آباد معروف است وخیابان ولی آباد در کنار آن شکل گرفته که امروزه جز در کنار خط آهن وبدلیل ایجاد مشکل اثری از آن نیست. خط آهن سراسری (تهران، مشهد) جنوب این شهر را بصورت کلی طی می‌کند ومانع پیشروی این شهر به سمت جنوب شده‌است.

قرچک به‌خاطر نزدیکی به تهران، سرریز جمعیت پایتخت را به‌خود جذب می‌کند که علت اصلی آن ارزان‌تر بودن مسکن در قرچک نسبت به تهران است. حدود یک‌سوم از جمعیت قرچک را سرریز جمعیتی تهران برآورد می‌کنند.

شهر قرچک از یک سو توسط یک اتوبان چهار بانده به شهر تهران و از سوی دیگر به شهرستان ورامین متصل می‌شود. در قرچک سه نشریه فعال دارای دفتر می‌باشند که قدیمی ترین آن هفته نامه ندای ولایت ونسل امروز به مدیر مسئولی حسین نوش آبادی نماینده مجلس شورای اسلامی در ادوار ششم وهفتم وسفیر فعلی ایران در عمان ودفتر سرپرستی و ویژنامه کارو کار گر به مسولیت غلامرضا فرجیان قرچک در حوزه رسانه خبرنگاران فعال وحرفه‌ای خوبی دارد[۱]

محله‌ها[ویرایش]

محله‌های قدیمی

از محله‌های قدیمی شهر قرچک می‌توان به ولی آباد، محمدآباد، منبع آب، مخابرات، فردیس، قشلاق فردیس، پوئینک ، زیباشهر و باقرآباد نام برد.

محله‌های جدید

محله‌های جدید شهر قرچک شامل شهرک طلائیه، فرهنگیان، الحدید، کارگر، امام علی، امام حسن و زیتون است.

اماکن باستانی و تاریخی[ویرایش]

  • تپه ۵ هزارسالهٔ پردیس[۲]
  • تپه میل پوئینک
  • پل باقرآباد: بر روی رودخانه جاجرود واقع شده است. کفن‎پوشان ورامین در سال ۱۳۴۲ نزدیک این پل به خاک و خون کشیده شدند. در نزدیکی این پل کانالی با خشت وگل وجود دارد که توسط آن کانال آب را از زیر رودخانه عبور داده‌اند. آب بر اثر اختلاف سطح از طرف دیگر رودخانه جاری گشته و اراضی کشاورزی را سیرآب می‌نموده‌است.

آموزش و پرورش قرچک[ویرایش]

آموزش و پرورش شهر قرچک از سال ۱۳۷۲ خورشیدی از شهرورامین منفک و به صورت مستقل اداره می‌شود. این شهر دارای بیش از ۳۶ هزار دانش آموز می‌باشد.

اماکن قضایی[ویرایش]

شهر قرچک در حال حاضر از یک شعبه حقوقی و دو شعبه خانواده و چهار شعبه کیفری برخوردار است. دادسرای قرچک در سال 1392 تشکیل و در ساختمان سابق فرهنگسرای شهید ستاری مستقر شده .

دیگر اماکن[ویرایش]

  • مسجد شهدای 15 خرداد
  • مسجد جامع شهر قرچک در مرکز آن واقع شده‌است.
  • این شهر دارای یک واحد دانشگاه پیام نور، یک واحد دانشگاه آزاد اسلامی و علمی کاربردی می‌باشد. * ترمینال مسافر بری قرچک امکان سفرهای بین شهری را فراهم می‌کند.
  • پارک ولی عصر، پارک جنگلی زیبا شهر و بلوار طلائیه از اماکن تفریحی شهر قرچک می‌باشند.
  • از مکان های دیدنی این شهر میتوان به وجود میادین های اول شهر و وسط شهر که به آبنماهای زیبا و نورافکنی آب میتوان نام برد.

راه‎ها[ویرایش]

مسیرهای دسترسی شهر قرچک از تهران، شامل: ایستگاه مترو جوانمرد قصاب، سه راه افسربه، میدان شوش وشهر ری می‌باشد. این شهر دارای دو میدان در ابتدا ودر مرکز شهر می‌باشد که توسط کمربندی‌های جنوبی و شمالی خیابان مرکزی به یکدیگر متصل می‌شوند. این دو کمربندی سهم بسزایی در کاهش ترافیک شهری دارا می‌باشند که البته هنوز کمربندی شمالی آن تکمیل نشده‌است.

کوره‌پزخانه‌ها[ویرایش]

در پیرامون قرچک کوره‌پزخانه‌های زیادی وجود دارد.[نیازمند منبع] در حال حاضر با وجود کارخانه‌های تولید مصالح آماده نظیر ایتالران، جامپاس و... این کوره‎پزخانه‌ها از رده خارج شده‎اند و برخی از آنها تخریب و تغییر کاربری داده‌اند. شرکت تولیدی آجر ثبات به عنوان یکی از قطب های تولیدی در این منطقه قرار دارد.

مشاهیر[ویرایش]

باشگاه فوتسال شهید منصوری قرچک[ویرایش]

تیم باشگاه فوتسال شهید منصوری قرچک که در لیگ برتر فوتسال کشوری بازی می‌کند متعلق به این شهر است.

نیازمندی های قرچک[ویرایش]

اولین وبسایت نیازمندها و آگهی شهرستان قرچک در 3 اردیبهشت سال 93 به صورت رسمی شروع به فعالیت کرده است درج آگهی در این وبسایت کاملا رایگان بوده است - مناطق تحت پوشش این سایت روز به روز در حال گسترش است

آدرس سایت نیازمندی های قرچک : http://qarchak118.com

منابع[ویرایش]