قرچک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
قرچک
قرچک
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان تهران
شهرستان قرچک دیماه 1390
مردم
جمعیت 262٬145
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۹۴۵ متر
اطلاعات شهری
شهردار حجت الله موسوی
پیش‌شماره تلفنی مشترک با شهرتهران
وبگاه تپه پردیس قرچک

قَرچَک شهری است در جنوب استان تهران در شهرستان قرچک. قرچک در سال ۱۳۲۰، ۱۶۷نفر جمعیت داشته قرچک به علت مهاجرپذیری فراوان، رشدخود رابه شهر به‌سرعت پیموده‌است. قرچک در سال ۱۳۵۵ به شهر تبدیل شد علت توسعه اصلی آن در آن سالها وجود کوره پزخانه‌های زیادی بود که در این منطقه وجود داشت ودارد ودلیل اصلی شکل گیری قرچک کوره پزخانه‌های آن است بر روی یکی از دودکشهای آن که غیر فعال است ودر کنار کمربندی واقع شده توسط معمار آن که مشخص نیست چه کسی است با آجر و به صورت برجسته سال ۱۳۳۲ نقش بسته‌است. در سالهایی که تهران برای توسعه وساخت وساز نیاز به مصالح ساختمانی از جمله آجر فشاری داشت کارگران فصلی برای کار در این کوره پزخانه‌ها از شهرستانهای مختلف به این شهر می‌آمدند؛ از آذربایجان، خراسان، کردستان، ایلام.... بعداز شروع جنگ در افغانستان ومهاجرت افغان‌ها، افغانها نیز به این کارگران اضافه شدند وبسیاری از این کارگران فصلی در این شهر ساکن شدند و این شهر شکل گرفت. با افزایش جمعیت ورشد مهاجرت این شهر هر روز بزرگ تر شد. بیش از ۹۸ درصدجمعیت این شهر مهاجرانی از شهرستانهای مختلف ایران می‌باشند؛ آذریها، لرها، کردها، خراسانیها، شمالیها. از اینرو این شهررا می‌توان ایرانی کوچک دانست. در دوران ۸ سال جنگ ایران و عراق نیز محله‌هایی از این شهر میزبان شیعیان عراقی بودن که به ایران مهاجرت کرده‌ بودند. خلاصه اهل هر شهری از ایران که با شید در قرچک حتماً همشهریانی خواهید داشت. قرچک به دلیل خاک مرغوب همیشه مورد توجه صنعت تولید آجر و سفال بوده وبه دلیل حفاری‌های انجام شده به همین منظور در شمال این شهر چاله‌های عظیمی وجود دارد. در قرچک مهاجران محله خاص خود را دارند و علاوه بر زبان فارسی به گویشهای وزبانهای قومی خویش سخن می‌گویند. مسجدها وحسینیه‌های زیادی در این شهر وجود دارد که ذیل اسم مسجد نام منطقه‌ای که مردم آن محله از آنجا مهاجرت نموده‌اند، نوشته شده‌است ودر سالهای اخیر نیز میزبان جمعیت سر ریز تهران هم بوده‌است. پل معروفی در منطقه باقرآباد این شهر نیز وجود دارد که بدلیل کشته شدن تعدای که با قصد اعتراض به بازداشت آیت الله خمینی در روز ۱۵خرداد1342 ورامین وپیشوا را ترک گفته وبه سمت تهران عزیمت داشته و روی این پل اتفاق افتاد و پراکنده شدن به پل ۱۵ خرداد معروف است. ساخت این پل قدیمی آجری به دوره پهلوی اول باز می‌گردد. در قرچک یک قنات از شمال تا جنوب این شهر وجوداشته که به قنات ولی آباد معروف است وخیابان ولی آباد در کنار آن شکل گرفته که امروزه جز در کنار خط آهن وبدلیل ایجاد مشکل اثری از آن نیست. خط آهن سراسری (تهران، مشهد) جنوب این شهر را بصورت کلی طی می‌کند ومانع پیشروی این شهر به سمت جنوب شده‌است.

قرچک به‌خاطر نزدیکی به تهران، سرریز جمعیت پایتخت را به‌خود جذب می‌کند که علت اصلی آن ارزان‌تر بودن مسکن در قرچک نسبت به تهران است. حدود یک‌سوم از جمعیت قرچک را سرریز جمعیتی تهران برآورد می‌کنند.

شهر قرچک از یک سو توسط یک اتوبان چهار بانده به شهر تهران و از سوی دیگر به شهرستان ورامین متصل می‌شود.

محله‌ها[ویرایش]

محله‌های قدیمی

از محله‌های قدیمی شهر قرچک می‌توان به ولی آباد، محمدآباد، منبع آب، مخابرات، ، *قشلاق فردیس*، پوئینک ، زیباشهر و باقرآباد نام برد.

محله‌های جدید

محله‌های جدید شهر قرچک شامل شهرک طلائیه، فرهنگیان، الحدید، کارگر، امام علی، امام حسن و زیتون است.

جمعیت[ویرایش]

آخرین سرشماری سال 1390

 1. # جمعيت كل  : 262145 نفر
   زنان :  122326  نفر  
  مردان :  139819  نفر 


 1. # جمعيت شهري  : 191588 نفر
    زنان :   93910  نفر   
   مردان :   97678  نفر 
 1. # جمعيت روستايي : 38674 نفر
    زنان : 18805   نفر  
    مردان : 19869   نفر

اماکن باستانی و تاریخی[ویرایش]

آموزش و پرورش قرچک[ویرایش]

آموزش و پرورش شهر قرچک از سال ۱۳۷۲ خورشیدی از شهرورامین منفک و به صورت مستقل اداره می‌شود. این شهر دارای بیش از ۳۶ هزار دانش آموز می‌باشد.

ورزش و جــوانــان[ویرایش]

اداره تربیت بدنی در سـال 1372 در بخش کوچک و در حال رشد زیر مجموعه شهرستان ورامین تأسیس گردید و در سال 1387 به بخش مستقل ارتقاء یافت و در سـال 1390 با مصوبه مجلس به وزارت ورزش و جوانان تبدیل وضعیت گردید و در آذرماه سـال1391 نیز در تقسیمـات کشـوری شهرستـان شنـاخته شد و هـم اکنون با بیـش از یـازده هـزار ورزشکار سازمان یافته پانزده سالن دولتی و چهـل مکان خصوصـی مشغـول ارائـه خدمـات مـی باشد.

اماکن قضایی[ویرایش]

شهر قرچک در حال حاضر از یک شعبه حقوقی و دو شعبه خانواده و چهار شعبه کیفری برخوردار است. دادسرای عمومی و انقلاب قرچک در سال 1392 تشکیل و در ساختمان سابق فرهنگسرای شهید ستاری مستقر شده .

دیگر اماکن[ویرایش]

 • مسجد شهدای 15 خرداد
 • مسجد جامع شهر قرچک در مرکز آن واقع شده‌است.
 • این شهر دارای یک واحد دانشگاه پیام نور، یک واحد دانشگاه آزاد اسلامی و علمی کاربردی می‌باشد. * ترمینال مسافر بری قرچک امکان سفرهای بین شهری را فراهم می‌کند.
 • پارک ولی عصر، پارک جنگلی زیبا شهر و بلوار طلائیه از اماکن تفریحی شهر قرچک می‌باشند.
 • اماکن ورزشی متعدد از قبیل : سالن ورزشی طلاییه-الحدید-فدک-گلها-نام آوران-15خرداد-شهیداسدی-قشلاق-حضرت قائم- کامرانی- مجموعه ورزشی شهید ملاآقایی - مجموعه ورزشی شهدای هفتم تیر- استخر ولیعصر-استخر شهیدان ایرلو - استخر ملاآقایی
 • از مکان های دیدنی این شهر میتوان به وجود میادین های اول شهر و وسط شهر که به آبنماهای زیبا و نورافکنی آب میتوان نام برد.

راه‎ها[ویرایش]

مسیرهای دسترسی شهر قرچک از تهران، شامل: ایستگاه مترو جوانمرد قصاب، سه راه افسربه، میدان شوش وشهر ری می‌باشد. این شهر دارای دو میدان در ابتدا ودر مرکز شهر می‌باشد که توسط کمربندی‌های جنوبی و شمالی خیابان مرکزی به یکدیگر متصل می‌شوند. این دو کمربندی سهم بسزایی در کاهش ترافیک شهری دارا می‌باشند که البته هنوز کمربندی شمالی آن تکمیل نشده‌است.

کوره‌پزخانه‌ها[ویرایش]

در پیرامون قرچک کوره‌پزخانه‌های زیادی وجود دارد.[نیازمند منبع] در حال حاضر با وجود کارخانه‌های تولید مصالح آماده نظیر ایتالران، جامپاس و... این کوره‎پزخانه‌ها از رده خارج شده‎اند و برخی از آنها تخریب و تغییر کاربری داده‌اند. شرکت تولیدی آجر ثبات به عنوان یکی از قطب های تولیدی در این منطقه قرار دارد.

مشــاهیر[ویرایش]

مشــاهیر ورزشــی[ویرایش]

 1. محمد خالقی والیبال نشسته مقام اول پارالمپیک چین2008- مقام دوم پارالمپیک لندن 2012
 2. 'جمشید اصغری گیوه چی کیک بوکسینگ مقام اول جهانی اکراین 2013 -مقام اول داخل سالن آسیایی ویتنام2009
 3. اسلام قربانی ووشو مقام اول جهانی چین2007
 4. محمد آیینی ووشو مقام دوم جوانان جهان مالزی 2008 - اول جوانان آسیا
 5. عبای گلستانی پاورلیفتینگ مقام اول پبشکسوتان آسیا 1392 - مقام اول پبشکسوتان آسیا 1388
 6. محمد طاهری فوتسال مقام اول فوتسال آسیا 3013 چین
 7. مجتبی نصیری نیا فوتسال مقام اول فوتسال آسیا 3013 چین
 8. رقیه عبدالهی کبدی مقام اول جهانی 2012 هند

[۲] http://qarchaksport.ir

باشگاه های قرچک[ویرایش]

 1. تیم باشگاه فوتسال شهید منصوری قرچک که در لیگ برتر فوتسال کشوری بازی می‌کند متعلق به این شهر است.
 2. تیم باشگاه فوتسال مقاومت قرچک که در لیگ دسته 2 فوتسال کشوری بازی می‌کند متعلق به این شهر است

.

منابع[ویرایش]

 1. Chn | News
 2. اداره ورزش و جوانان شهرستان قرچک

الگو:پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران/موقت