قانون جذب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

قانون جذب (به انگلیسی: Law of attraction) یک قانون انتزاعی است و به طور خلاصه بیان می‌کند که هر آنچه در ذهن انسان تصور شود اعم از خوب یا بد، زشت یا زیبا در دنیای واقعی نمود خواهد یافت. سرعت و شدت به واقعیت پیوستن این تصویر ذهنی به شدت تمرکز روی آن موضوع و وضوح تصویر آن در ذهن بستگی دارد. در واقع خواسته‌هایی که تصور می‌شوند باید به گونه‌ای باشند که بتوان آنها را در ذهن حس و باور نمود. قانون جذب می‌گوید هر چه فکر کنی همان می‌شود.[۱]

طبق این قانون، که در کتاب‌های مقدس ادیان مختلف نیز (البته نه تحت عنوان همین نام) در مورد آن ذکر شده: هنگامی که انسان آرزوی چیزی را دارد، سراسر کیهان همدست می‌شود تا بتواند این آرزو را تحقق بخشد.[نیازمند منبع]

پایه علمی قانون جذب[ویرایش]

مواردی وجود دارد که داشتن تصوری مثبت یا منفی منجر به رویدادهای متناظر – معمولاً در بدن خود انسان – می‌شود (عمدتاً به شکل آثار روانی‌ای که پلاسبو و ناسبو خوانده می‌شوند).

باب دویل[ویرایش]

اندازه، هیچ مفهومی برای عالم هستی ندارد. از نظر علمی، جذب کردن چیزی بزرگ با دریافت کردن چیزی کوچک هیچ تفاوتی ندارد.

عالم هستی بدون کمترین تلاشی تمامی کارها را انجام می‌دهد. چمن‌ها برای رشد به تلاشی نیاز ندارند. بلکه این طرح عظیم و خارقالعادهٔ عالم هستی ست. همه چیز به این بستگی دارد که در ذهن ما چه می‌گذرد. تفکر ما به گونه یی ست که برای کاری بزرگ زمانی زیاد و برای کاری کوچک زمان محدود در نظر می‌گیریم. اینها قوانین ما هستند که بدین شکل تعریفشان می‌کنیم. زمان واندازه هیچ مفهومی برای عالم هستی ندارد. به دست آوردن یک دلار هیچ تفاوتی با کسب یک میلیون دلار ندارد. جریان واحدی در کار است. از آنجایی که ما یک میلیون دلار را زیاد و یک دلار را کم می‌دانید، یک میلیون دلار دیر تر و یک دلار بسیار زودتر به دست ما می‌رسد.

فیلم راز از اقتباس از کتاب واس واتلس به نام علم ثروتمند شدن ساخته شده‌است.[۲]

قانون جذب چگونه کار می‌کند[ویرایش]

در واقع قانون جذب یک قانون ثانوی است و قانون اصلی قانون ارتعاش است. به این صورت که هر چیزی که از انرژی ساخته شده باشد (البته به گفته فیزیکدانان بخش عظیمی از هستی را جسم تاریک تشکیل داده است که ماهیت آن هنوز مشخص نیست) مشابه خود را جذب می‌کند. هر چیزی در این دنیا دارای فرکانس مختص به خود است و وقتی انسان در مورد چیزهای مختلف اعم از پول، روابط خوب، سلامتی، فقر، روابط نابسمان، بیماری... تمرکز می‌کند همان‌ها را نیز جذب می‌کند و این از طریق ذهن و احساسات انسان امکان‌پذیر است.[۳]

روند استفاده از قانون جذب[ویرایش]

به طور کلی روند قانون جذب از سه مرحله تشکیل می‌شود.

 • تجسم:برای تجسم انسان باید از ذهن خود استفاده کند. مجسم کردن خواسته، که الان از آن اوست و با آن کاری انجام می‌دهد و از داشتن آن لذت می‌برد، انگار همین حالا خواسته اش را دریافت کرده است.
 • احساس:همراه با تجسم انسان باید احساس فوق‌العاده‌ای در مورد خواسته اش داشته باشد، یک نوع احساس شور و شوق همراه با لذت (عشق) که تمام اینها توسط ذهن انسان امکان‌پذیر است. بدین ترتیب انسان فرکانس ارتعاشی ایجاد می‌کند که خواسته خود را مانند آهنربا جذب می‌نماید.
 • دریافت:بدین ترتیب قانون جذب از طریق نیرویی طبیعی، مرئی و نامرئی کار می‌کند تا انسان را از طریق شرایط و رویدادها به خواسته اش برساند.

خلاصه قانون جذب[ویرایش]

ضمیر نا خود آگاه ما برایش چندان فرقی نمی‌کند که تصاویری که می‌بیند واقعی باشند یا در صفحه تلویزیون و یا بر پرده ذهنمان نقش بسته باشند.

آنچه که می‌بینیم یا تصور می‌کنیم مستقیم یا غیر مستقیم روی احساس ما اثر می‌گذارد.

تصاویر و افکار خوب احساسی مثبت ایجاد می‌کنند و تصاویر و افکار بد احساسی منفی.

احساس دارای انرژی است و انرژی یعنی توانایی انجام کار. انرژی عاطفی ما همچون آهنربای بزرگ شروع به جذب انرژی‌های همنوع می‌کند

در لحظاتی که احساسی منفی داریم وقایع و انسان‌های منفی را به خود جذب می‌کنیم و در زمان‌هایی که حسی مثبت و شادمانه در ما برپاست در حال جذب چیزهای خوب و مطلوب به زندگی خود می‌باشیم.

البته این را هم نباید نادیده بگیریم که اعمال ما نیز دارای انرژی می‌باشند و اعمال منفی بازخورد و عکس العمل منفی دارند.

این است که گاه با وجود افکار و احساس مثبت وقایعی منفی و نامطلوب برایمان پیش می‌آید.

این خلاصه‌ای بود از قانون جذب.

کتاب: «قانون جذب» نوشته: «مایکل لوسیر[۴][ویرایش]

تا به حال متوجه شده‌ای که گاهی آنچه را بدان نیاز داری، ناگهان از جایی که انتظارش را نداری سر می‌رسد؛ مانند تلفنی نامنتظر؟ یا یکدفعه اتفاقی، کسی را در خیابان می‌بینی که در فکرش بوده‌ای؟ آیا تا به حال در مورد افرادی شنیده‌ای که به طور مکرر درگیر مناسباتی بد می‌شوند و همیشه هم گله دارند که دائم همین نوع مناسبات نصیبشان می‌شود؟ قانون جذب برای این دسته از آدمها هم کار می‌کند.

در زندگی همان چیزهایی را به سوی خود جذب می‌کنم که انرژی و حواس و توجهم را به آن معطوف می‌کنم؛ چه آن را بخواهم چه نخواهم.

هر انسانی امواج خوب یا بد دارد. در واقع ما دائم در حال ارتعاش هستیم. اگر تو ذوق زده، خرسند، قدر دان ، شاکر یا مفتخر باشی؛ امواج مثبت بیرون می‌دهی و اگر عصبانی، غمگین، ناامید و سرخورده باشی و احساس بیهودگی، بد بیاری یا شکست خوردگی کنی؛ امواج منفی از خودت بیرون می‌دهی.

بسیار مهم است که با ارتعاشات خود در تماس و از آن آگاه باشی چون آنچه را از خودت ساطع می‌کنی؛ قانون جذب، بیشتر از همان را به تو برمی گرداند.

فرمول سه مرحله‌ای برای جذب آگاهانه: ۱. خواسته ات را مشخص کن.

۲. ارتعاشاتت را بالا ببر.

۳. آن را بپذیر.

واکنش قانون جذب، درست مثل واکنش ذهن توست. قانون جذب آنچه را تو نمی‌خواهی؛ می‌شنود. وقتی به ندای درونت گوش می‌دهی که افعال و عبارات منفی به کار می‌برد؛ در واقع توجه و انرژی خودت را به چیزهایی می‌دهی که آنها را نمی‌خواهی.

اگر کنجکاوی بدانی که در هر زمینه‌ای از زندگی ات امواج مثبت می‌فرستی یا منفی کافی ست به آن زمینه نگاهی بیندازی و ببینی چه چیزی دریافت می‌کنی. این جور شدن و تطابقی بی نقص است.

توجه به تضاد و شناسایی آن به عنوان چیزی که دلت آن را نمی‌خواهد؛ تو را در قبال آنچه می‌خواهی روشن تر می‌کند.

با تضاد، خواسته‌ها ی خود را مشخص کن. در یک برگه آنچه را نمی‌خواهی بنویس و در روبروی آن آنچه را که می‌خواهی. بعد بر روی آنچه نخواسته‌ای خط بکش.

تمام چیزهایی را که باعث می‌شود احساسی خوب به تو بدهد؛ شناسایی کن و بیشتر به آن بپرداز. یادت باشد هر ارتعاشی که از خودت ساطع کنی، آینده ات را خلق می‌کند.

خواسته‌هایت را در خط مقدم ذهنت قرار ده و توجه و انرژی و تمرکز مثبت خودت را به آن معطوف کن. از عبارات تاکیدی استفاده کن. عبارت تاکیدی جمله‌ای ست که از طریق تکرار در ذهنت جایگزین می‌شود و طرز فکر تو را دوباره برنامه ریزی می‌کند. مثلاً من بدنی سرحال و خوش و خرم دارم.

قانون جذب در برابر کلماتی که به کار می‌بری یا افکاری که به ذهن می‌آوری واکنش نشان نمی‌دهد. قانون جذب صرفاً در برابر آنچه در مورد گفته‌ها یا افکارت احساس می‌کنی، واکنش نشان می‌دهد.

سه عامل اصلی برای عبارت مربوط به خواسته وجود دارد:

شروع مطلب، اصل مطلب و خاتمه مطلب.

عبارت پذیرفتن قانون جذب، صرفاً به معنی عدم شک و تردید است و مهمترین عامل در روند جذب آگاهانه. پذیرش، همان عدم شک و تردید است. سرعت قانون جذب نسبت مستقیم با میزان پذیرش دارد.

قدر دانی و شکر گذاری نیز بالاترین شکل ارتعاش است. می‌توانی برای قدردانی از هر چیزی وقت صرف کنی. این احساسی است که به سپاس و امتنان تو متصل است و خیلی اهمیت دارد. دفتر یادداشت روزانه، برای مدرک قانون جذب در زندگی ات کمکت می‌کند؛ آن را بیشتر باور کنی. بیشتر شوق و ذوق داشته باشی، بیشتر بپذیری و بیشتر اعتماد کنی.

آنچه را به خواسته ات نزدیک است، گرامی بدار. عبارت «من در روند کار قرار دارم» را به کار ببر. عبارت «من تصمیم گرفته‌ام» را به کار ببر.

اطلاعات کسب کن. وظیفه تو این است که خواسته ات را مشخص کنی و آنچه را بدان نیاز داری تا خواسته ات را آشکار کند؛ بپذیری. وظیفه تو این نیست که سعی کنی از لحاظ عقلانی از مسائل سر در بیاوری بلکه باید بگذاری قانون جذب جوابها را برایت بیاورد. یادت باشد هر موجی که بفرستی همان را دریافت می‌کنی.

معتقدان به قانون جذب[ویرایش]

معتقدان به قانون جذب می‌گویند که از تصویرسازی ذهنی هرچه بخواهی بدست می‌آوری. مثلاً با تصور یک خانه بزرگ یا ماشین مدل بالا می‌توانی به آن برسی. آیا چنین چیزی صحت دارد یا خیر؟

پاسخ – اگر اینکه شما یک خانهٔ بزرگ تصور بکنی و بعد این خلق بشود، این غلط است. یا شما تصور سازی بکنید که یک ماشین مدل بالا داشته باشید و بعد بدون کار و تلاش و برنامه ریزی به خواسته ات برسی، این درست نیست.

ولی اگر تصویر سازی ذهنی برای امیدواری، هدفمندی و امید به آینده باشد و همان اثر تلقینی آن باشد، این قابل قبول است و بزرگان ما در طول تاریخ از این شیوه استفاده می‌کردند.

ناپلئون بناپارت می‌گوید: وقتی من کودک بودم علاقه داشتم که فرماندهٔ یک لشکر بزرگ باشم. هر روز می‌نشستم و تصورمی کردم که فرماندهٔ یک لشکر بزرگ هستم و آنها را هدایت می‌کردم.

انیشتن می‌گوید: شما می‌توانید با تصویر ذهنی می‌توانید آینده خودتان را به تصویر بکشید.

   • در کنار تصویر سازی ما باید تلاش بکنیم و امیدوار باشیم.

ما به ضمیر ناخودآگاه خودمان القا می‌کنیم و بعد به آن می‌رسیم. تصویر سازی لازم است ولی کافی نیست.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. مجله موفقیت شماره۱۴۱
 2. راز (فیلم ۲۰۰۶)
 3. ماورای راز (فیلم)
 4. سال، خلاصه شده از کتاب: «قانون جذب».

منابع[ویرایش]

 • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Law of attraction (New Thought)»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.

پیوند به بیرون[ویرایش]