قاسم‌آباد (مشهد)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دلیل نامگذاری[ویرایش]

قاسم آباد نام روستایی درمحدوده میدان نمایشگاه بین‌المللی مشهد بوده است که در آن مکان چشمه قاسم آباد قرار داشت و بعداً تبدیل به فلکه نمایشگاه گشت ،البته بدلیل اینکه بیشتر خاک قاسم اباد شنی است کشاورزی و روستا در مکان فعلی نمایشگاه وجود داشته است اما بدلیل اینکه در دهه هفتاد بیشتر نقاط معروف مشهد پسوند اباد داشته است مردم این منطقه را قاسم اباد نامیدند(مثل احمد اباد ، تقی اباد و ..)ولی در سال های اخیر با پیشرفت قاسم اباد ،اسم این منطقه توسط رای گیری شهرداری به شهرک غرب تغییر یافت.

محدوده[ویرایش]

قاسم اباد از جاده سنتو(بزرگراه آزادی) تا نمایشگاه و از تمام طول بزرگراه میثاق(الهیه) تا تمام طول بزرگراه امام علی(میدان قایم تا میدان نمایشگاه)(ازاد شهر)را شامل می شود.

جمعیت[ویرایش]

قاسم اباد بیش از 250000 نفر جمعیت دارد.البته تراکم این جمعیت به دلیل کوچک و بزرگی وتراکم خانه ها وگاهی وجود مجتمع ها یکسان نمی‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

این شهرک برای اولین بار در دهه شصت به وسیله تعاونی های ادارات دولتی بخصوص اموزش و پرورش بوجود امد و بعداز ان توسعه اش ادامه دارد اوایل چون این شهرک کوچک بود به تمام ان قاسم اباد می گفتند ولی اکنون به دلیل بزرگ شدن ان به هر قسمت اش نامهای مثل شاهد اندیشه انتهای اندیشه و... داده شده است که در زمینه اسم گذاری شهرداری ضعیف عمل کرده است.در ادامه رشد در مناطقی مثل انتهای اندیشه وانتهای حجاب و نواحی شمالی قاسم اباد مجتمع سازی رشد یافت ولی این مجتمع سازی متوقف شده است اما این محدوده به دلیل زیادی مجتمع به شهرکی کاملاً مجتمعی می ماند.

امکانات رفاهی عمومی[ویرایش]

1-پارک : دو پارک سیمرغ و ابتدای اندیشه دارای درخت های حداکثر 3 متری با ترکم بسیار کم و بیشتر چمن هستند

پارک ها کم و کوچک است و با توجه به وجود مراکز علمی مانند دانشگاه ازاد خیلی کم هستند.(یک دهم متوسط کشوری نیز نمی‌شود)اما در کمال تعجب در حاشیه نزدیکی نمایشگاه بین‌المللی و بزرگراه امام علی زمین های بیابانی خالی بسیاری وجود داردکه با کمترین هزینه قابلیت تبدیل به پارک دارد.

2-کتابخانه: تنها کتابخانه عمومی کتابخانه باقرالعلوم است زوج خانم ها وفرد اقایان است(اندازه اش خیلی کوچک و در حد کتابخانه یک مدرسه دبیرستان است)
3-مراکز بیمارستانی: در  محدوده این شهرک نیم میلیون نفری بیمارستان وجود ندارد و مراکز کوچک درمانی به مردم خدمات درمانی می دهند.درمانگاه دولتی امام حسین حاشیه امامیه،درمانگاه خصوصی حجت و الزهرا حاشیه شاهد 

ساختمان پزشکان حاشیه میدان حجاب

بافت شهری[ویرایش]

بدلیل اینکه بافت کهنه در ابتدا وجود نداشت طراحی خیابان ها وبلوارها مهندسی است که در نتیجه ترافیک بسیار مناسب وروان است.

مراکزعلمی[ویرایش]

دانشگاه آزاد مشهد شاخه مهندسی و انسانی و هنر و چند دانشگاه غیر انتفاعی معروف مثل خیام وخراسان وعلمی کاربردی و... و حوزه علمیه باقر العلوم می باشد.

مراکز فروشگاهی[ویرایش]

بازار ابریشم در میدان حجاب که قرار بود به مرکز اصلی خرید تبدیل شود به دلیل دوری از مسیر عبور اکثریت مردم مورد استقبال قرار نگرفت.مراکز شهرداری در راستای استاد یوسفی که بیشترشان تعطیل است و فقط یکی ابتدای یوسفی فعال می باشد. فروشگاه رفاه در چهارراه مخابرات فعال است.

مراکز معروف در کشور[ویرایش]

مجموعه موجهای ابی و مجوعه ابی ایرانیان و مجموعه ورزشی بانوان کوثر (که خود چند سالن و تنها ورزشگاه اختصاصی ورزش های پهلوانی را در خود جای داده)و سینما سیمرغ که زمانی بزرگترین سینمای کشور با 6 سالن بود

مجموعه های ورزشی[ویرایش]

استخر ارمغان در انتهای حجاب،استخر جهاد در ابتدای اندیشه وبرخی سالن های کوثر اجاره داده می شود.

واز مرکز این شهرک تا بیمارستان رضوی در حاشیه بزرگراه ازادی که در نقطه مقابل قاسم اباد است بیش از 10 کیلومتر با ماشین راه است. خطوط اتوبوس خطوط تندرو

منابع[ویرایش]