قائمیه (کازرون)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از قائمیه (فارس))
پرش به: ناوبری، جستجو
قائمیه
چنارشاهیجان
کشور  ایران
استان فارس
شهرستان کازرون
بخش چنارشاهیجان
نام(های) دیگر چنار شاهیجان
نام(های) قدیمی چنارشاهیجان
سال شهرشدن ۱۳۷۱
مردم
جمعیت ۴۷۵۸۰جمعیت کل وتقریباً۲۹هزار نفر هم شهر قائمیه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۳۶۰
ارتفاع از سطح دریا ۸۸۹ متر
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه ندارد

قائمیه (نامی بومی و پیشین:چِنارشاهیجان) شهری در بخش چِنارشاهیجان شهرستان کازرون استان فارس در نیمروز (جنوب)ایران می‌باشد.

قائمیه یا چنارشاهیجان در محور مواصلاتی استانهای فارس، بوشهر ،کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان و تقاطع شهرهای شیراز و نورآباد ممسنی واقع شده‌است.

معرفی شهر قائمیه[ویرایش]

نام پیشین قائمیه «چنارشاهیجان» می‌باشد.

این بخش از پلیس راه قائمیه تا شهر شیراز 120 کیلوتر فاصله دارد
و از قائمیه به بوشهر 140 کیلوتر فاصله دارد 

واز قائمیه به شهرستان ممسنی 35 کیلومتر فاصله دارد.

محلات شهر قائمیه[ویرایش]

محلات چنارشاهیجان عبارت اند از اولاد میرزا علی ، اردشیری ،کوه‌پیرایه، محله باسکول (کوهپیرایه بالای جاده)، ساسانی‌آباد، بنارمورد، زنگنه، الیاس آباد، شهرک فرهنگیان (نو بنیاد) و محله خیراتی. کوهپیرایه بزرگ شامل (کوهپیرایه بافت قدیم، خیابان ولی عصرمسیر بهداشت، محله شهید بهرامی، خیابان معلم، محله خیراتی، محله باسکول ومیدان مرکزی شهر) در ضمن شاه صالح یکی از روستاهای شهر است که به سبب کمبود دانش آموز فاقد مدرسه می‌باشد.

وضعیت اشتغال در شهرستان[ویرایش]

در بخش چنارشاهیجان شغل برخی از مردم کشاورزی است. باغ‌های مرکبات و انار نیز در این بخش وجود دارد. در برخی از سالهای اخیر، مردم گاه با خشکسالی مواجه شده‌اند و گاه سرما و یخبندان که تنها در یک شب تمام محصولات کشاورزی و مرکبات را غیرقابل استفاده نموده است. برخی مردم زمین‌های کشاورزی دارند که در آنها محصولات دیم (در اصطلاح محلی "بج") مانند گندم و جو و یا محصولات آبی مانند گوجه‌فرنگی، هندوانه و... می‌کارند. در برخی روستاهای این بخش معدودی از مردم از طریق دامپروری کسب روزی می‌کنند. در خیابانهای منتهی به جاده‌های چنارشاهیجان-شیراز و چنارشاهیجان-نورآباد بازار کوچکی وجود دارد که در آن انواع اجناس و کالاهای مورد نیاز وجود دارد.

جاذبه‌های گردشگری و توریستی[ویرایش]

شهر تاریخی بیشاپور و غار شابور که متعلق به دوره شاپور ساسانی است از جاذبه‌های قائمیه به شمار می‌روند. همچنین از موارد تاریخی و جالب مجسمه شاپور ساسانی در غار شاپور است که ارتفاع آن حدود ۱۱ متر تخمین زده شده است. این غار در ارتفاع زیاد از سطخ زمین قرار دارد که انتهای این غار هنوز مشخص نشده است. در این اثار همچنین تسلیم شدن والریانوس پادشاه رومی در مقابل پادشاه به تصویر کشیده شده اشت.

چنارشاهیجان دارای طبیعتی سرسبز می‌باشد این جنگلها در بردارنده بلوط وحشی و چنار و کنار (سدر) می‌باشد. در شمال شهر دشت بزرگی و تنگه عظیمی که به تنگه فراخ (گشاد) معروف است و پوشیده شده از گونه‌های مختلف گیاهی از جمله بلوط که بیش از همه خود نمایی می‌کند.

امامزاده و تفرجگاه سید حسین از دیگر جاذبه‌ها برای زایران است.

برجسته قندیل[ویرایش]

این نقش برجسته مربوط به زمان ساسانیان و در ۱۵ کیلومتری شمال باختر بیشاپور و ۸ کیلومتری شهر چنارشاهیجان و به طرف جاده چنارشاهیجان به نورآباد در روستای قندیل واقع گردیده‌است. این نقش برجسته صحنه ازدواج شاپور اول ساسانی با ملکه آذر آناهیتا می‌باشد. در پشت سر شاپور نقش موبد موبدان (کرتیر) حجاری شده است. نوع تزئینات لباس‌های پادشاه و ملکه قابل توجه‌است. اثر مذکور در تاریخ ۱۳۸۵/۵/۱۳ به شماره ۴۵۳۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

ادارات دولتی مستقر در شهر قائمیه[ویرایش]

این ادارات عبارت‌اند از: بخشداری، آموزش و پرورش، آب و فاضلاب شهری، کمیته امداد امام خمینی (ره)، نمایندگی اوقاف، پست، تامین اجتماعی، خدمات درمانی، جهادکشاورزی، ورزش و جوانان، برق، گاز، مجتمع فرهنگی (ارشاد)، فرماندهی انتظامی بخش و پلیس راه چنارشاهیجان به شیراز.

اماکن زیارتی[ویرایش]

  • امامزاده شاه صالح
  • امام زاده شاهزاده علی
  • مقبرهٔ شهدای گمنام
  • مقبره امامزادگان در قبرستان محله بنارمورد
  • شیخ حسین در روستای قندیل
  • امامزاده سید محمد در روستای الیاس آباد
  • امامزاده سیدحسین

منابع[ویرایش]