فلک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فلک،چوبیست در حدود ۶۰ سانت تا ۵/۱متر وقطر ۵ تا ۱۵ سانت. که همگی بستگی به چوب فلک دارد. دو سر چوب را سوراخ میکنند وتسمه ای از ان رد میکنند .پاهای فرد مورد نظر را ( بیگناه - دانش اموز - مجرم و... .)بین چوب وتسمه یا طناب قرار میدهندو تعداد مورد نظری به کف پاهای او میزنند.

پرونده:چوب و فلک دختر.jpg
چوب و فلک دختران در نمازخانه دبیرستان

چگونگی[ویرایش]

دو سر تسمه به چوب متصل است و برای چوب زدن پای مجرم را میان تسمه و چوب قرار داده و چوب را میگردانند تا تسمه دور آن بپیچد و پا را محکم نگه دارد، دو نفر دو سر چوب را نگه داشته تا پاهای مجرم بالا باشد آنگاه شخص دیگر با چوب بر کف پای مجرم زند.[۱] همچنین از این تنبیه در مکتبخانه ها استفاده می شده و درساواک واسناد شکنجه ی ساواک نیز از آن استفاده می کردند.

از چوب و فلک هم برای تنبیه مردان و هم تنبیه زنان استفاده می شده است. کاربردهای فلک برای تنبیه مردان بیشتر در زندان ها، شکنجه گاه ها، مکتبخانه ها (بر روی پسربچه ها)، خانه های اشرافی برای نوکرها و غلامان و ... بوده است.

درحالی که کاربرد آن برای تنبیه زنان بیشتر در حرمسراهای شاهان برای تادیب زنان سرکش، منازل اشرافی برای تنبیه کلفت ها کنیزها و در برخی خانه ها برای تنبیه زنان و دختران بوده است(البته گاهی در مکتب خانه ها هم استفاده می شده ). در فیلم سینمایی ناصرالدین شاه آکتور سینما (۱۳۷۰ ایران) و همچنین سریال حریم سلطان (۲۰۱۱ ترکیه)و معصومیت از دست رفته (ایران ۱۳۸۲) نمونه هایی از فلک بسته شدن زنان در دربار شاهان قاجار و عثمانی و نیز راهبه های کلیسای قرون وسطایی وجود دارد. همچنین در برخی از سریال های ترکیه ای، سوریه ای ، لبنانی و مصری نیز صحنه هایی از چوب و فلک زنان وجود دارد.[نیازمند منبع]

در مکتب خانه ها و حتی در مدارس استفاده ی زیادی از این نوع تنبیه می شد .(و می شود )فلک تا وقوع انقلاب اسلامی در ایران کاربرد فراوان داشته است اما امروزه دیگر به صورت رسمی وجود ندارد .(البته به جز دو کشور افغانستان و پاکستان که در این دو کشور نیز در حال ریشه کن شدن است .) می توان گفت ایران آخرین کشوری است که این نوع تنبیه بدنی به صورت کامل در آن منسوخ شده است. تا نزدیک به ۲ تا ۳ دهه ی پیش در مدارس دخترانه و پسرانه ایران وجود داشت .

کاربرد چوب و فلک برای تنبیه در کشورهای عرب زبانی همچون مصر و سوریه و لبنان و همچنین کشورهای ترکیه،افغانستان،پاکستان و ایران بیشتر از مناطق دیگر بوده است.(البته تفاوتی در ظاهر آن دیده می شود،مثلا در ایران پای فرد خاطی را روی چوب می بستند در حالی که در ترکیه پا،به زیر چوب بسته می شده است)در بعضی از این کشور ها مانند افغانستان و پاکستان هنوز در برخی اماکن مانند مدارس و مکتب خانه ها استفاده می شود .یاد آور شویم با به قدرت رسیدن گروه های تند رو در این کشور ها مانند طالبان و القاعده این گونه تنبیه حالتی شبه رسمی به خود یافته بود تا این که این گروه ها از صحنه ی قدرت تا حدودی کنار کشیده شدند .

این نوع تنبیه علاوه بر کاربرد های اشاره شده، به صورت غیر رسمی -درسراسرکشورهای جهان بخصوص کشور های مانند آلمان واسترالیا- میان افراد در تمام نقاط جهان به گونه های مختلفی به کار می رود.در این کشور ها فلک اغلب میان زن وشوهر ها استفاده میشود،که بیشتر مرد در آن زن را فلک میکند و لذت این کار دو طرفه است.فلک بیشتر در کشور های مرفه به عنوان یک کار فانتزی-جنسی است و حاصل آن برقراری بیشتر آمیزش جنسی بین زن ومرد می باشد. حدوداً نسبت فلک کردن مرد به زن 4بر1 است.(4بار مرد زن را فلک می بندد و یکبار زن)نکته اینکه در برخی زن وشوهر ها فقط مرد (به علت رضایت زن)فلک میکند.

ابزار فلک[ویرایش]

۱.با استفاده از کابل های برق برای شکنجه یا تنبیه در مدارس و...

۲.با استفاده از چوب مانند چوب درخت انگور و انار و...در مکتبخانه ها

۳.با استفاده از وسایل دیگر مانند کمربند ،خط کش ،چوب بیلیارد،فشنگ چسب تفنگی،راکت پیگ پنگ،طناب... برای تنبیه در خانه ها (در حال حاضر)

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. فرهنگ فارسی دهخدا

منابع[ویرایش]

  • فرهنگ دهخدا
  • فرهنگ معین