فلش ماب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فلش ماب، (به انگلیسی: Flash mob) (فلش = صاعقه و مابیلیس = پویا) یک پدیده اجتماعی و جدید در رابطه با یک «قرار دسته جمعی هدفمند» به اصطلاح خودجوش است. فلش ماب به گروه شهروندانی گفته میشود که از طریق رسانه های دنیای مجازی (اینترنت، ایمیل و غیره) یا تلفن همراه و یا نامه زنجیره ای همدیگر را خبردار کرده و در زمان معینی در مکان های عمومی برای انجام کار های شگفتی آور، از جمله اجراء کنسرت یا آواز گروهی فی البداهه، آب بازی، پرفورمنس یا حتی ایجاد مزاحمت برای مردم دیگر و غیره تجمع میکنند. شگفتی آور به این خاطر که نه مکان اجراء مناسب برنامه است (مثلا کنسرت یا «جنگ بالش ها» در محل خرید یا بازار تره بار) و نه اغلب اعضای آن گروه، بجز گروه هسته ای، اهل آن هنر هستند. در بسیاری موارد، طی اجراء برنامه دهها یا صدها شهروند رهگذر به گروه اولیه ملحق میشوند. در صد بزرگی از این شهروندان یکدیگر را نمیشناسند و ارزشی نیز برای آشنا شدن با یکدیگر قائل نمیشوند، مگر بر حسب اتفاق. «فلش ماب» در ابتدا حرکتی بود کاملا غیر سیاسی و برای خوش گذرانی ولی امروزه برخی «گرد هم آیی ها» جنبه سیاسی و/یا اقتصادی یا تبلیغاتی به خود گرفته اند.

در ایران[ویرایش]

تعدادی از جوان‌ها در پارک پردیسان دور هم با لباس‌های مبدل جمع شدند که برپایی این اجتماع از طریق فیس بوک انجام گرفته بود.

تعدادی از جوانان تهران در تابستان سال ۱۳۹۰، بصورت مختلط و در انظار عمومی با هماهنگی از طریق فیس بوک در بوستان آب و آتش تهران آب‌بازی راه‌انداختند[۱][۲]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Flash mob»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۷ آبان ۱۳۹۰).
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Flashmob»، ویکی‌پدیای آلمانی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۷ آبان ۱۳۹۰).
  • فلش ماب در Webster's New Millennium Dictionary of English

پیوند به بیرون[ویرایش]

فلش ماب در پامپلونای اسپانیا

فلش ماب در جاکارتا در یوتیوب

فلش ماب تشویق برای «بازیافت زباله»