فشخواران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فشخواران
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان کرمانشاه
شهرستان کنگاور
بخش بخش مرکزی
دهستان فش
نام محلی پشخواران
نام‌های دیگر فشخورون
سال بنیاد 922هق
مردم
جمعیت ۳۸۷ نفر
رشد جمعیت 15
تراکم جمعیت زیاد
نفر بر کیلومتر مربع
مذهب شیعه
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه 20
بارش سالانه 200میلی متر
روزهای یخبندان سالانه 21
اطلاعات روستایی
دهیار مناف فشخوارانی
ره‌آورد لبنیات
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا خوش هاتیته

فشخواران، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان فش قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۸۷ نفر (۸۷خانوار) بوده‌است.

ورزش[ویرایش]

ورزش اصلی این روستا فوتبال است.تیم فوتبال این روستا متشکله است از مجید و قاسم و امیر و علامه ونایب و ممه جان و عاقی و داش مظی و... به مربیگری صمد سیکیس فینگرز است.این مربی ایرانی آمریکایی است. از والیبالیست های مشهور می توان به علی اقبالی و ایرج اقبالی اشاره کرد که 3 سال عضو تیم ملی بوده اند همچنین ایرج با پرش معادل 1.5 متر رکورددار است که پیش از آن علی اکبر با 1 متر رکورددار بود.از والیبالیست ها میتوان به وحید ،اوساممد ،امیر و حسین که فرزند حاجی است و قهرمان همه رشته ها نیز است اشاره کرد که خیلی عالی بازی می کنند.(به خصوص حسین)

صدا و آواز[ویرایش]

این روستا خواننده های زیادی دارد .اکثر مردم این روستا تمام اشعار مولوی را از برند.صدای حاجی دوی دوی مشی هم به نوبع خود جالب است.همچنین فرزندان او نیز به خصوص داش مصیب از این حیث برخوردارند.همچنین بهترین جایزه سال صدای این روستا نیز به علی اقبالی ملقب به علی شجریان رسیده است.وحید نیز یکی از نوازندگان سنتور است.

داستان گل به خودی داش مظی[ویرایش]

این دروازه بان غیور فشخوارانی در یکی از مسابقات محلی با منتخب سلیمان آباد هنگام زدن کاشته دروازه به بازیکنان اشاره میکند که بچن بچن نوا وبا یک حرکت جسورانه و تکنیکی توپ را با پشت پا وارد دروازه خودی کرد.

کشاورزی و دام پروری[ویرایش]

صحبت با 200 هکتار زمین و برداشت سالیانه 2000 هزار تن چغندر کشاورز نمونه استان است.هم چنین صحبت با داشتن 600 راس گاو بزرگترین دام داری منطقه را دارد.

جنگ سلیمان آباد[ویرایش]

این روستا همچنین با روستای سلیمان آباد وارد جنگ 5 ساله تحمیلی شدند.این جنگ با 120 شهید و هزاران مجروح بعد از جنگ فش مهمترین جنگ این روستا بود.وسر انجام فشخوران حق خود را از سلیمان آباد گرفت.

جنگ فش[ویرایش]

جنگ فش مهمترین واقعه این روستاست. این جنگ نیز تحمیلی بود و فشخواران با دادن 500 شهید در این جنگ و 3 سال دفاع مقدس نگذاشت ذره ای از خاکش به تجاوز فش دراید.سردار فشخوران در این جنگ صمد شش کلک بود.

جنگ با رحمان آباد[ویرایش]

این جنگ با حمله موتور های رحمن آباد به این روستا و به رهبری اودیلا (avdila)شروع شد.فشخواران به دلیل تلفات زیاد در جنگ فش سریع به تصرف رحمان آباد و اودیلا درامد.در این حمله اکثر باغ های سیف و الو و زردالو این روستا به تصرف اودیلا درامد.فشخواران 5 سال در اشغال نیروهای متجاوز اودیلا بود.سر انجام و پس از 5 سال طی عملیات شجاعانه ی فتح فشخواران 5،وبا درایت داش ممی، فشخواران بار دیگر به دست نیرو های خودی افتاد.

داش ممی[ویرایش]

داش ممی مهم ترین شخصیت این روستا است. او با چشمانی آبی و زیبا ،پوستی سفید و شاداب،و قدی رعنا به همسری گلباغی یا حرمه سرا درامد.او شوخ ترین شخصیت این روستا است.همچنین او جنگاوری بیباک است. او هم اکنون یک قرن سن دارد.و همچنان دیگران را مورد تمسخر خود قرار می دهد.یکی کار های خنده دار او گفتن پووو(تمسخر آمیز)است.

شخصیت های مذهبی[ویرایش]

شیخ حسین فشخوارانی،سید اسکنر و... نماز گزاران اصلی این روستا هستند.همچنین تمام مردم فشخواران هنگام ورود سید اسکنر به مسجد این روستا جشن میگیرند.زیرا او فردی بسیار دانا و زیرک است و کارهای مهمی برای این روستا کرده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

الگو:شهرستان کنگاور