فسفاتیدیل اینوزیتول (۴٬۵) بیس فسفات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فسفاتیدیل اینوزیتول (۴٬۵) بیس فسفات
شناساگرها
CAS 245126-95-8 YesY
پاب‌کم 5497157
خصوصیات
فرمول شیمیایی
C47H80O19P3
جرم مولی
‎ 1042.05 g/mol
 YesY (verify) (what is: YesY/N?)
تمامی داده‌ها مربوط به شرایط استاندارد(در  °C۲۵ و  kPa۱۰۰) است، مگر آنکه خلاف آن ذکر شده باشد.
Infobox references

فسفاتیدیلینوزیتول ۴٬۵-بیس فسفات (به انگلیسی: Phosphatidylinositol 4,5-bisphosphate) یا PIP2 با فرمول شیمیایی C47H80O19P3 یک فسفولیپید غشایی با شناسه پاب‌کم 24850 است که جرم مولی آن ۱۰۴۲٫۰۵ گرم بر مول می‌باشد.

تولید PIP3[ویرایش]

فسفاتیدیل اینوزیتول 3َ کینازها خانواده ای از لیپید کینازها را تشکیل می‌دهند که باعث فسفریلاسیون گروه -OH3َ حلقه فسفاتیدیل اینوزیتول می‌گردند که به عنوان پیامبر ثانویه در رشد سلول به حساب می‌آید.

مسير انتقال پيام فسفاتيديل اينوزيتول 3َ کيناز (PI3K) فرايند های مختلف سلولی شامل: تکثير سلولی٬ تمايز٬ مهاجرت٬ متابوليسم انسولين و آپوپتوز را کنترل می نمايد. PI3K فعال شده فسفاتیدیل اینوزیتول (۴٬۵) بیس فسفات را فسفريله و به فسفاتیدیل اینوزیتول (۳٬۴٬۵) تری فسفات (PIP3) تبديل می کند.

کارکرد[ویرایش]

فسفاتيديل اينوزيتول يکی از فسفولیپيد های روی غشای سلول هاست که به عنوان پيک ثانويه عمل می کند. ( پيک ثانويه در اثر اتصال هورمون به غشا و ... بوجود می آيد و عملی را در سلول انجام می دهد).

اين فسفولیپيد با اتصال به سه فسفات قسمت جزء اينوزيتولش را رها می کند و دی اسيل گليسرولش يا دو اسيد چرب آن نیز آزاد می شوند و متابولیزه میشوند .

ايتوزيتول تری فسفات با اثر بر شبکه آندوپلاسمی موجب آزاد شدن کلسيم می شود پس غشا دپلاريزه می شود. بعنوان مثال اين عمل در ماهيچه های صاف رگ های خونی صورت می گيرد و موجب انقباض عروقی میشود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]