فریز (خوسف)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فریز (بیرجند))
پرش به: ناوبری، جستجو

روستای فِریز ، روستایی است در دهستان براکوه از توابع بخش جلگه ماژان شهرستان خوسف، واقع در استان خراسان جنوبی که بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، جمعیت آن بالغ بر ۲۱۶ نفر بوده‌است[۱].

فریز از جمله روستاهای زیبای خوسف به حساب می‌آید. ابن حسام خوسفی در سفری که به فریز داشته و قصیده مشهور زیارتنامه خود را مربوط به مزار کاهی می‌سراید اشارات روشن به فریز و زیبایی افق آن نموده می‌گوید:

عفـی الله از فریـز و مـردم او کـه نـور ماه دارد انجـم او

به شب مأوای مارا ساز کردند هزاران مردمی آغاز کردند[نیازمند منبع]

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

روستای فریز در جنوب رشته کوه باقران به فاصله ۳۳ کیلومتری از شهر بیرجند واقع است. راه ارتباطی آن با مرکز استان، کوهستانی و سخت‌گذر است در نتیجه راه آسفالته‌ای که از شهر خوسف می‌گذرد، با وجود طولانی‌تر بودن به دلیل سهولت بیشتر مورد استفاده اهالی و مسافرین قرار می‌گیرد.

حرفه و پیشه[ویرایش]

اهالی روستا به تولید و فروش زعفران و خشکبار مثل بادام و گردو و عناب و زرشک اشتغال دارند. اخیراً ایجاد مرغداری و گاوداری و ایستگاه هواشناسی گلخانه‌های، تولید و بنیه اقتصادی روستا را افزایش داده‌است.

آثار باستانی[ویرایش]

آثار باستانی موجود[ویرایش]

۱- یکی از آثار باستانی فریز، ارگ آن است که در زمان گذشته پایگاه و در حکم قلعه نظامی روستا بوده‌است و برای جلوگیری از حملات ازبکان ساخته شده‌است. بانی آن به درستی معلوم نیست.

پهنای دیوارها حدود ۲ متر (هشت خشت) می‌باشد. در این ارک زندانی وجود داشته که هم اکنون نیز سلول‌های آن برجاست و بسیار تاریک و مخوف است در درون و وسط پلکان طبقه فوقانی ارگ، چاهی وجود دارد که از عمق آن راهی به قلعه نظامی عمومی وجود داشته لیکن اکنون مسدود و غیر قابل عبور است.

۲- دومین اثر باستانی روستا قنات و قنواتی در خود مرکز و مزرعه پهچون و نیسان و کلاته حسنعلی خان می‌باشد.

آثار باستانی از بین رفته[ویرایش]

۱- درخت تنومند و بسیار قدیمی چنار که شناسنامه‌ای قدیمی و تاریخی داشته و قدیمی‌ترین درخت چناری بوده که دراین استان پهناور وجود داشته است.[نیازمند منبع]

در زمان گذشته که بنا به اظهارات اهالی که آنها هم از گذشتگان خود شنیده و نقل قول می‌کنند دور تنه چنار حدود ۱۰ متر و چنان بوده که پس از آنکه به اصطلاح متونش آتش گرفته و توخالی شده و همانند اتاقی دایره‌ای از جنس چوب بجا مانده که برای بستن الاغ‌ها از این محفظه استفاده می‌شده است. هم اکنون هم که فقط یک چهارم از دیوارهٔ این اتاقک باقی‌مانده باز هم پناهگاهی برای رهگذران و مسافران و لولیان و گهگاهی هم اهالی خود روستاست.

هر سال ایام نوروز بر یکی از شاخه‌های آن تاب آویزان و همه جوانان و مردان روستا و روستاهای نزدیک در تاب نشسته و به اصطلاح باد می‌خوردند و لوطی محل دایره می‌زده و نوازنده می‌نواخت. این رسم تا ۳۰ سال پیش مرتب اجرا می‌شد. لیکن در یکی از شب‌های چله تابستان طوفان سهمگین و باد شدید موسمی این شاخه را شکست و رسم فوق را از میان برد.

۲- معبد یا آتشکده‌ای بوده احتمالاً متعلق به دوران پیش از اسلام که چندی پیش، ضمن تسطیح خاکسترهای آتش برافروخته و خاموش شده چندین صد سال قبل از زیر خاک نمایان و حکایت از قدمت روستا و آیین مردم آن می‌نماید.[نیازمند منبع]

۳- قلعه نظامی بوده است که حدود شصت سال پیش تسطیح و به زمین زراعتی تبدیل شده‌است در عمق پنج، شش متری این زمین خانه‌ای و نصبی و راهنمایی به اطراف و جوانب قلعه پیداشده که فعلاً محو و یافتنش مستلزم خاک برداریهای دیگری است.

بزرگان و فضلای روستای فریز[ویرایش]

از فضلا و علمای این روستا می‌توان از مرحوم آخوند ملا علی اکبر بزرگ و جناب آقای سید محمد ملقب به آقا سید حافظ، حافظ کلام الله مجید نام برد که در سال ۱۳۵۰ هجری قمری فوت نموده و مدفنش در مزار شیخ ابو دردا و مراد بخش می‌باشد.

از علمای قرن اخیر محل می‌توان نام مرحوم حاجی آخوند خلیقی، آحوند ملا عبدالجواد حاجی، ملا علی اکبر و شیخ علی اکبر محسنی و آقا سید رضا گلستانی را که همگان درگذشته‌اند.

از بزرگان قدیمی این روستا می‌توان به محمد خان و شیرعلی خان و حکمرانانی از قبیل علی قلی خان اشاره نمود. حاج محمد حسین مقری از مشاهیر بنام این روستا می‌باشد که سالیان سال در این سرزمین به تحصیل علم و ادب پرداخته است.

حاج حیدر قلی خان سنجرانی از بزرگان ونیکان قدیمی این روستا بوده که مدت زمانی کدخدا وبزرگ روستای فریز بوده است.عمارت وباغ سرای ایشان توسط فرزندانشان به میراث فرهنگی شهر بیرجندواگذار گردید.این عمارت دارای چهار اتاق ویک ایان نشین ونیز یک اشپزخانه(مطبخ)میباشد وسه ایوان بزرگ که تمامی این اتاقها وایوانهااز گچ بری زیبای زمانه های قدیم اراسته شده است وهنوز نیز پابرجاست.مطبخ این عمارت دارای اجاقهای اتشی که با هیزم وچوب پر میشده ونیز دارای سه عدد تنور برای طبخ نان وعبور جوی ابی از وسط این اشپزخانه (مطبخ) میگذشته ویک درب چوبی که به باغ پشت این عمارت راه داشته است از زیبایی های قابل توصیف ان میباشد .این عمارت دارای یک باغ سرا که شامل درختان زیادی از قبیل شاتوت وانار و گردو و... میباشد. قسمتی از این عمارت مدتی به عنوان مدرسه روستای فریز استفاده میشده است که درب ورود وخروخ ان به کلی از قسمت اصلی عمارت جدا بوده است واتاقهای ان مجزا که هنوز هم اهالی روستا انرا به عنوان مدرسه در این روستا میشناسند. حاج حیدر قلی خان سنجرانی از نیک مردان زمان خود بود واواخر عمر به دلیل کهولت سن به منزل شخصی اش در بیرجند مراجعت نمود ودر سال 1372 در همان منزل به رحمت حضرت حق رفت روحش شاد ویادش گرامی باد .

منابع[ویرایش]