فردینان دو سوسور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سوسور

فردینان دو سوسور (زاده:۲۶ نوامبر ۱۸۵۷ - درگذشته: ۲۲ فوریه ۱۹۱۳) زبان‌شناس سوئیسی، در شهر ژنو زاده شد. او پژوهش‌های خود را به دو زبان فرانسه و آلمانی انجام می‌داد. او با نگرش به ساختار زبان به عنوان اصل بنیادین در زبانشناسی، آن را شاخه‌ای از دانش عمومی نشانه شناسی دانست. عموماً سوسور را پدر زبانشناسی نوین می‌دانند.

نظریه سوسور[ویرایش]

اثر اصلی او به نام دروسی در زبان‌شناسی عمومی در سال ۱۹۱۶ و پس از مرگ به‌وسیله شارل بالی و آلبرت سشهای برپایه یادداشتهای سر کلاس درس به چاپ رسید. این کتاب خیلی زود به منبع مهمی برای زبانشناسان ساختارگرا سدهٔ بیستم تبدیل شد.

سوسور بر خلاف زبانشناسان پیش از خود که بیشتر از دید تاریخی یا به عبارتی درزمانی (diachronic) به بررسی زبان‌شناسی می‌پرداختند تمرکز خود را بر جنبهٔ هم‌زمانی آن می‌گذاشت، به بیان دیگر ساختار زبان را در بازه‌ای از زمان می‌سنجید.

او فرایند گفتگو را ساخته شده از دو بخش روانشناسانه و فیزیکی می‌داند، ولی ساختار زبان را در ارتباط با پاره‌ای از بخش روانشناسی می‌شناسد.از دیدگاه سوسور هیچ رابطه ای بین معنا و ابژه وجود ندارد.به همین خاطر می گویند که اشیای این عالم مخلوق زبان یا تصورات ما هستند .به عبارتی ،معنی ساختاری است،یعنی معنای یک نشانه به رابطه آن با سایر نشانه ها بسته است،مثل معنای چراغ قرمز ،وابسته چراغ سبز است،والا به خودی خود معنایی ندارد نشانه‌شناسی او از همین پیوند ریشه می‌گیرد. اندیشه‌های او در رابطه با نشانه و ساختار از سوی ساختارگرایان، پساساختارگرایان و ساختارشکنان مورد توجه قرار می‌گیرد. در واقع، رویکرد ساختارگرایانه سوسور، در درون شاخه های زبان شناسی نفوذی عمیق یافت. با این حال، تاثیر آن در علوم اجتماعی به مراتب عمیق تر و وسیع تر بود. این دیدگاه، بویژه بوسیله انسان شناس برجسته ای چون، کلود لوی اشتروس در میانه های سده بیستم بکار گرفته شد. ساختارگرایی در انسان شناسی به نام اشتراوس ثبت شد و نسخه انسان شناختی ساختارگرایی، به عنوان یک از شفاف ترین گونه های رویکردی در این رشته در زمان خود شناخته شد [۱]

پی نوشت ها[ویرایش]

  1. پیشگاهی فرد، زهرا و مصیب قره بیگی. جغرافیای پساساختارگرا. تهران: نشر زیتون سبز، 1392

منابع[ویرایش]