فاکتور فعال‌کننده پلاکتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فاکتور فعال‌کننده پلاکتی
شناساگرها
CAS 74389-68-7 YesY
پاب‌کم 108156
کم‌اسپایدر 26286744 YesY
MeSH Platelet+Activating+Factor
IUPHAR ligand 1831
Jmol-3D images Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C26H54NO7P
جرم مولی ۵۲۳٫۶۸ g mol−1
 YesY (verify) (what is: YesY/N?)
تمامی داده‌ها مربوط به شرایط استاندارد(در  °C۲۵ و  kPa۱۰۰) است، مگر آنکه خلاف آن ذکر شده باشد.
Infobox references

فاکتور فعال‌کننده پلاکتی (به انگلیسی: Platelet-activating factor) یا (PAF) یک فعال کننده فسفولیپيد می باشد که داراي عملکرد بيولوژيکی فراوان و نيز فعال کننده پلاکت ها می باشد. این واسطه التهابی از برخـی سـلول هـا (ماکروفاژهـا، منوسیت هـا،نوتروفیلها ، بازوفیلها و ماست سل ها) آزاد میشود و موجب تجمع پلاکتی ، دگرانولاسیون ، التهاب و آنافیلاکسی میشود.

این پروتئین با شناسه پاب‌کم ۱۰۸۱۵۶ و جرم مولی آن ۵۲۳٫۶۸۳ می‌باشد.

التهاب[ویرایش]

در روند التهاب برخی لیپیدها به عنوان واسطه های التهابی عمل می کنند در پی بروز التهاب فسفولیپیدهای غشایی برخـی سـلول هـا (ماکروفاژهـا، منوسیت هـا،نوتروفیلها و ماست سل ها) به اسید آراشیدونیک و Lyso-PAF تجزیه میشوند. این عامل در نهایت به فاکتور فعال‌کننده پلاکتی (PAF) تبدیل مـیشـود کـه سـبب فعال شدن پلاکت و آثار التهابی بسیاری مثـل کموتاکسـی ائوزینوفیـل هـا و فعـال شـدن و دگرانوله شدن نوتروفیل ها و ائوزینوفیلها می گردد. این فاکتور در ایجاد آترواسکلروز عروقی نیز دخیل است.

فاکتور فعال‌کننده پلاکتی و آنافیلاکسی[ویرایش]

سطح خونی فاکتور فعال کننده پلاكتی در بيماران دچار آنافيلاكسی افزايش نشان می دهد و سطح آن معيار بسيار مناسبی برای بررسی شدت انافيلاكسی می باشد.

سطح آنزيم استيل هيدرولاز نسبت عكس با ميزان (PAF) دارد و چون اين انزيم براي غير فعال كردن PAF لازم است ، كمبود آن به شدت انافيلاكسی كمك می كند.

  • داروهاي بلوك كننده فاكتور فعال كننده پلاكتی ممكن است موجب درمان يا پيشگيری از انافيلاكسی گردند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]