غازان پسر ارغون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
غازان پسر ارغون
اسلام آوردن غازان خان در کتاب جامع التوایخ
ترتیب هفتمین از سلسله ایلخانان
زمان حکومت ۶۹۴ ه.ق.-۷۰۳ ه.ق.

۱۲۹۵ م.-۱۳۰۴ م.

شاه پیشین بایدو
شاه بعدی الجایتو
سلسله ایلخانان
زادروز ۱۲۷۱ م.
درگذشت ۱۳۰۴ م.
زادگاه
محل فوت حوالی قزوین
آرامگاه تبریز
غازان نیشابور را تصرف می‌کند. نگاره ای از کتاب جامع التواریخ.

غازان پسر ارغون از ترکان تبریز بودکه پس از بایدوخان به ایلخانی ترکان آذربایجان در ایران رسید. وی ابتدا پیرو شامانیزم بود که قبل از شرکت در جنگ بایدو، به تشویق امیرنوروز اسلام آورد. غازان در ترکی به معنی دیگ بزرگ مییاشد و غازان خان به معنی امیری که دارای سفره و روزی وسیع که اطرافیان از آن بهره مند میگردند؛ معنی میگردد. همچنین معنای دیگر این لغت میتواند از مصدر ترکی قازانماق به معنی فتح و به دست آوردن نیز تعبیر گردد.

غازان‌خان در آغاز سلطنت تمام فرمان‌روایان و حاکمان ترک را به دین اسلام دعوت و ترغیب کرد. غازان خان ایران را از تابعیت خان مغولستان آزاد ساخت و سلسله ایلخانی را در ایران تاسیس نمود.غازان، صدرجهان زنجانی را صاحب‌دیوان کرد و منصب امارت را به امیرنوروز بخشید. وزیر غازان خان رشیدالدین فضل‌الله همدانی بود.

غازان‌خان دمشق را فتح کرد اما در مرج الصفر از سپاه مصر شکست خورد.وی قیام آلافرنک پسر گیخاتو را سرکوب کرد و پیروان آلافرنک را مجازات نمود. به دستور غازان‌خان تمام معابد شمانیزم در تبریز ویران گشت و سکه‌ها نقش اسلامی یافتند. غازان‌خان به ساختن بناها و تعمیر مساجد و آرامگاه‌ها علاقه‌مند بود و در تبریز بناهای بسیاری بنا کرد که به نام او شنب غازان خوانده شد. این مجموعه خیریه شامل مسجد، مدرسه، خانقاه، بستان، قصر و حمام می‌شد. در دوره غازان خان .

غازان‌خان به گسترش دانش و صنعت بسیاری علاقه‌مند بود و خود او در تاریخ و جغرافیا بسیار مطلع بود. غازان‌خان به زبان‌های ترکی؛ فارسی، عربی، هندی، چینی، و عبری آشنایی داشت. غازان‌خان در سن سی و سه سالگی بعد از نه سال فرمان‌روایی در قزوین وفات یافت.پیکرش به تبریز منتقل شد و آن‌جا در شنب غازان به آیین مسلمانی به خاک سپرده شد.غازان خان را به نوعی بوجود آورنده شهر تبریز می شناسند زیرا در دوره پس از ساسانی, تبریز به صورت یک ده یا یک واحه بوده.

دو سکه ضرب شده در زمان غازان، تبریز: لا اله الا الله-محمد رسول الله-صل علیه و سلم

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]