علی‌اکبر پسر حسین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

علی‌اکبر (به عربی: علی الأکبر بن الحسین) پسر امام سوم شیعیان حسین بن علی(ع) است و مادرش لیلا دختر ابی مره بن عروة بن مسعود ثقفی است. او متولد پنجم شعبان سال ۳۳ ه. ق. در مدینه است و در دهم محرم ۶۱ ه. ق. در کربلا کشته شد.

زندگی[ویرایش]

طبق روایات شیعه او شبیه ترین مردم به حضرتمحمد(ص) بوده‌است. حسین بن علی می‌فرمایند: هرگاه مشتاق دیدار پیامبر می‌شدیم به چهره ایشان می‌نگریستیم.

کشته شدن[ویرایش]

علی اکبر در واقعه کربلا حدود ۲۸ سال داشت.[نیازمند منبع] او اولین شهید روز عاشورا از قبیلهبنی هاشم بود. در جزئیات کشته شدن وی اختلافاتی وجود دارد که قول معروف اینگونه می‌گوید: او درنبرد روز عاشورا سوار بر اسب دویست تن از سپاه عمر سعد را در دو مرحله بکشت و سرانجام مرّه بن منقذ عبدی بر فرق او ضربتی زد و او را به شدت زخمی نمود، خون به مقداری جاری شد که دیگر اسب نمی‌توانست ببیند و او را به میان سپاهیان عمر سعد برد و انها به علی اکبر هجوم آوردند و وی را آماج تیغ شمشیر و نوک نیزه‌ها نمودند بطوری که بدن او تکه‌تکه شد.

آرامگاه[ویرایش]

حضرت علی اکبر، نزدیکترین شهیدی است که با امام حسین(ع) دفن شده است. مدفن او پایین پای اباعبد الله الحسین(ع) قرار دارد و به این خاطر ضریح امام شش گوشه است.

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]