علوم اعصاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دانش سامانهٔ عصبی یا دانش عصب شناختی یا نوروساینس به انگلیسی (Neuroscience) دانش مطالعهٔ سامانه عصبی است. به طور سنتی دانش سامانه ی عصبی یکی از شاخه های زیست شناسی می باشد. به هر رو این دانش اکنون یک دانش میان رشته ای است و در واقع با دیگر رشته های دانش مانند شیمی، رایانه، مهندسی، زبان شناسی، ریاضی؛ پزشکی، روان شناسی، فیزیک و فلسفه همکاری دارد.

با توجه به تعاریفی که از این رشته موجود است به نظر می آید بهترین نام برای این رشته از دانش، دانش سامانه ی عصبی باشد. زیرا نام این رشته بسیار به عصب‌شناسی یا نورولوژی نزدیک بوده و شاید مایه سردرگمی گردد.

پرسش هایی مانند، مغز چیست؟ چرا مردم احساسات دارند؟ علت های ریشه ای اختلال های روانی و عصبی چیست؟ در این میدان دانش پاسخ داده می شوند.

دانش سامانه ی عصبی کوششی برای شناخت و درک دستگاه عصبی، شامل مغز، نخاع و سلول های حسی یا نرون ها در سراسر بدن است. این دانش، میدان کمابیش نوینی است که به رشد، ساختار، شیمى، عملكرد و آسیب شناسى دستگاه عصبى مى پردازد. پژوهش ها در زمینه کاركرد عصبى، پیشینه بلندی نداشته و آغاز آن به سال های پایانی سده ١٨ میلادى برمى گردد.
در آن زمان فریتسچ و هیتزیك گزارش كردند كه تحریك الكتریكى نواحى خاصى از قشر مغز حیوانات باعث حركت مى گردد. بروكا و ورنیكه نیز پزشكانى بودند كه در مطالعات مجزاى خود از طریق كالبد شكافى نشان دادند كه آسیب به نواحى خاصى از مغز، با نقایص وآسیب هاى زبانى همراه است. در همان زمان هوجلینگز جكسون اظهار داشت كه در كاركردهاى پیچیده اى نظیر درك، زبان و كارهاى اجرایى، نواحى مختلفى از مغز درگیر است (لاندى-اكمن، ٢٠٠٢)

این رشته از دانش شامل زیرمیدان های زیر است:

1- Affective neuroscience

2- Behavioral neuroscience

3- Cellular neuroscience

4- Clinical neuroscience

5- Cognitive neuroscience

6- Computational neuroscience

7- Cultural neuroscience

8- Developmental neuroscience

9- Molecular neuroscience

10- Neuroengineering

11- Neuroimaging

12- Neuroinformatics

13- Neurolinguistics

14- Neurophysiology

15- Social neuroscience

16- Systems neuroscience

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

http://en.wikipedia.org/wiki/Neuroscience

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ علوم اعصاب موجود است.