عبدالله بن عبدالعزیز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود
خادم الحرمین الشریفین
Abdullah of Saudi Arabia.jpg
ششمین پادشاه عربستان سعودی
حکومت ۱ اوت ۲۰۰۵ – تاکنون
پیشین فهد
ولیعهد عربستان سعودی
Tenure ۱۹۸۲ - ۱ اوت ۲۰۰۵
پادشاه فهد
فرمانده نیروهای مسلح
سلطنت
پادشاه سعود
فیصل
خالد
فهد
عبدالله
همسر ۴ همسر[۱]
دودمان ۷ پسر و ۱۵ دختر[۲]
نام کامل
ملک عبدالله بن عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن فیصل بن ترکی بن عبدالله بن محمد بن سعود
خاندان آل سعود
پدر ملک عبدالعزیز[۳]
مادر فهده بنت العاصی بن شریم[۳]
زادروز ۱ اوت ۱۹۲۴(۱۹۲۴-08-0۱) ‏(۹۰ سال)[۴]
ریاض، عریستان سعودی
دین و مذهب اسلام

ملک عبدالله بن عبدالعزیز، خادم الحرمین الشریفین، ششمین پادشاه عربستان سعودی و دهمین فرزندِ عبدالعزیز آل سعود، بنیانگذار عربستان جدید است. وی به تاریخ اول اوت ۱۹۲۴ میلادی (۱۰ مرداد ۱۳۰۳ خورشیدی) در شهر ریاض متولد شد. ملک عبدالله پس از مرگ برادرش فهد بن عبدالعزیز، و از تاریخ اول اوت ۲۰۰۵ به‌مدت (۹ سال) پادشاه عربستان است.

ملک عبدالله از سال ۱۹۷۵ معاون دوم نخست وزیر بوده‌است پستی که در عربستان به ولیعهد بعدی تعلق می‌گیرد. از سال ۱۹۸۲ میلادی ولیعهد عربستان شد. البته وی از سال ۱۹۹۵ و پس از بیماری و زمین‌گیر شدن ملک فهد عملاً تمامی اختیارات یک پادشاه را در دست گرفت. وی همچنین ریاست هیأت وزیران و فرماندهی گارد ملی عربستان سعودی را نیز عهده دار می‌باشد.

پادشاهی عربستان[ویرایش]

جانشینی[ویرایش]

ملک عبدالله امسال ۹۰ سال دارد و برادر ناتنی و ولیعهد او شاهزاده سلطان بن عبدالعزیز ۸۰ سال داشت که زودتر از او در گذشت. کسی که بعد از شاهزاده سلطان توانست به ولیعهدی برسد، شاهزاده نایف بن عبدالعزیز بود که ۲ سال از شاهزاده سلطان جوان‌تر بود. اما شاهزاده نایف، دومین ولیعهد عبدالله نیز در شانزدهم ژوئن ۲۰۱۲ میلادی درگذشت. پس از مرگ نایف برادرش، سلمان بن عبدالعزیز به عنوان ولیعهد پادشاهی سعودی انتخاب شد.

طبق وصیت ملک عبدالعزیز، برادر بزرگتر ولیعهد خواهد بود و در صورت استنکاف نوبت به برادر بزرگتر بعدی می‌رسد. این شیوهٔ گزینشِ سنتی در زمان ملک عبدالله پس از مرگ سلطان بن عبدالعزیز، برادر و اولین ولیعهد وی با ایجاد «هیأت بیعت» به هم خورد و عبدالله بر اساس رایزنی شورایی نایف بن عبدالعزیز و پس از مرگ نایف، سلمان بن عبدالعزیز را حتی بدون رایزنی به ولیعهدی برگزید.[نیازمند منبع]

روابط با ایران[ویرایش]

نوشتار(های) وابسته: روابط ایران و عربستان سعودی

ملک عبدالله خواستار حملهٔ نظامیِ ایالات متحده امریکا به ایران و متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران بوده است. او در آوریل ۲۰۰۸ به ریان کروکر سفیر ایالات متحده در عراق و ژنرال دیوید پترائوس گفته بود «سر افعی را قطع کنید». سفیر عربستان در واشنگتن، عادل الجبیر، از توصیه‌های مکرّرِ ملک عبدالله به امریکا دربارهٔ حملهٔ نظامی به ایران و متوقف کردن برنامه هسته‌ای این کشور یاد کرده است.[۵][۶] پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم ایران، عبدالله بن عبدالعزیز در پیامی به وی، پیروزی وی را تبریک گفت.[۷]

منابع[ویرایش]

  1. Rediff.com
  2. Rediff.com
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ King Abdullah: A Who2 Profile
  4. نشست لندن ۲۰۰۹
  5. Wikipedia contributors, "Abdullah of Saudi Arabia," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Abdullah_of_Saudi_Arabia&oldid=525255285 (accessed December 3, 2012).
  6. «Saudi king urged US to attack Iran: leaked documents». ۲۸ نوامبر ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۳ دسامبر ۲۰۱۲. 
  7. العاهل السعودی یهنئ روحانی بفوزه فی انتخابات الرئاسة العربیه
سلف:
فهد بن عبدالعزیز
نخست وزیر عربستان سعودی

۱ اوت ۲۰۰۵ - تاکنون

جانشین:
-