عادت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

عادت در لغت به معنای خوی است و در اصطلاح هر‌گاه کرداری (رفتاری) در اثر تکرار چنان مورد قبول و خوشایند طبع قرار گیرد، به طوریکه انجام مکرّر آن خوشایند و ترک آن دشوار باشد، می‌گویند عادت به وجود آمده است [۱].

به قاعده‌مندی‌های اجتماعی که در اثر تکرار منظم و پایدار به وجود آمده‌اند عادت گفته می‌شود.شخص در صورت رعایت نکردن عادات اجتماعی؛ مورد مجازات قرار نمی‌گیرد.در عادات اجتماعی؛ آموزش و عقاید تأثیری ندارد و شخص پاسخ قانع کننده‌ای برای پیروی از این رفتارها ندارد.

چارلز داهیگ در کتاب قدرت عادت خود که توسط نشر نوین به فارسی برگردانده شده است، به اینگونه بیان می کند که وقتی ما فعالیتی انجام می دهیم، بعد از اتمام آن مغز ان را مرور می کند و بررسی می کند که آیا این فعالیت می تواند به صورت خودکاری تری انجام شود که در تکرار های بعدی آن انرژی و درگیری کمتری از مغز بگیرد، و در صورت امکان، آن کار را در یک چرخه سه بخشی تبدیل به یک فعالیت خودکای می کند(به مرور)، فعالیتی که ما آنرا «عادت» می نامیم. این چرخه دارای سه بخش اساسی است؛ اول سرنخ یا نشانه ای که باعث ترغیب شخص به انجام آن فعالیت می شود، بخش دوم انجام آن فعالیت است که به صورت یه روتین و کار تکراری خواهد بود، آخرین بخش که باعث تقویت هرچه بیشتر این عادت و تکرار مجدد آن می شود، پاداشی است که فرد از انجام آن روتین بدست می آورد. اغلب عادت های مثبت مثل کمک به دیگران، غذا خوردن، مسواک زدن و ... و نیز عادت های منفی مثل اعتیاد به سیگار، الکل، پرخوری و ... را به راحتی می توان توجیح کرد. نویسنده در ادامه بحص در مورد نحوه اثرگذاری بر چرخه عادت ها و نیز تغییر آنها در سطوح، فردی سازمانی و جامعه به بحث و نتیجه گیری می پردازد. او تلاش نموده است تا همه بررسی های علمی رفتار شناسی و عصب شناسی مربوطه را جمع آوری نماید و در کتاب خود به آنها استناد می نماید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. شب خیز، محمد رضا. اصول فقه دانشگاهی، نشر لقاء، قم - ایران، اول، 1392 ه‍ ش .
  • شب خیز، محمد رضا. اصول فقه دانشگاهی، نشر لقاء، قم - ایران، اول، 1392 ه‍ ش .
  • آناتومی جامعه یا سنة الله: مقدمه‌ای بر جامعه‌شناسی کاربردی، فرامرز رفیع پور، تهران: انتشارات کاوه، ۱۳۷۷
  • قدرت عادت: چرایی کارهایی که انجام می دهیم، در زندگی و کسب و کار، چارلز داهیگ، تهرات: نشر نوین، 1393