طرح شبنم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

طرح شبنم یا شبکه بازرسی و نظارت مردمی با نیت استفاده از حضور مردم در عرصه بازرسی طراحی شده است تا باعث ایجاد شفافیت در مبادلات اقتصادی شود. طرح شبنم یعنی اختصاص کد یکتا به تک تک کالاهای کشور (اعم از واردات و تولید داخل) و رهگیری آنها در شبکه توزیع تا مصرف‌کننده، به گونه‌ای که اطلاعات کل کالاهای کف بازار شامل مشخصات کالا، خرید، فروش و جابجایی کالا (اعم از جابجایی مالکیتی یا جابجایی فیزیکی و بدون انتقال مالکیت) در سامانه مرکزی قابل استعلام باشد در واقع، طرح شبنم دارای 4 رکن کدگذاری، رهگیری، مشارکت مردمی و بازرسی است[۱]

اهداف[ویرایش]

 • تقویت امکان سیاست‌گذاری و کنترل دولت در بخش کالا و خدمات
 • تسهیل در اجرایی شدن سیاستهای ویژه دولت در کنترل بازار
 • اطمینان مردم از نقش موثرتر دولت در حوزه کالاها و خدمات
 • افزایش امنیت و جلوگیری از توزیع کالای قاچاق
 • جلوگیری از تولید و توزیع کالای جعلی

ارکان طرح[ویرایش]

کدگذاری و رهگیری[ویرایش]

به کوچک‌ترین واحدکالایی قابل فروش به مصرف‌کننده یک کد یکتا اختصاص می‌یابد. متناظر با کد مذکور در سامانه مرکزی، اطلاعات کالای نگه‌داری شده که در لحظه ورود کالا به کشور یا در نقطه تولید این کد به کالای مذکور الصاق می‌شود. بنابراین، دامنه طرح شبنم شامل کالاهای غیرفله‌ای می‌شود که به دست مصرف‌کننده می‌رسد. همانند شناسه‌گذاری تک‌تک کالاهای غیرفله کشور، هر فروشگاه نیز دارای یک شناسه یکتا (مانند پلاک ماشین) است که در مکانی قابل رویت توسط مشتری نصب شده است و مشتری می‌تواند با پیامک کردن پلاک فروشگاه، از کم‌ّوکیف جواز فروشگاه اطلاع حاصل کند.

مشارکت مردمی[ویرایش]

تشخیص تخلف در طرح شبنم، به کمک مشارکت مردم انجام می‌شود. زیرا مردم اطلاعات نسبتاً دقیقی را در اختیار متولیان امر قرار می‌دهند؛ بنگاه می‌تواند با بازرس تبانی کند، اما تبانی با مردم به‌دلیل زیاد بودن تعداد آنها امکانپذیر نیست. تولید داده‌های واقعی از فضای اقتصادی کشور نیز با مشارکت حداکثری مردم امکانپذیر می‌شود. با مشارکت مردم، فرایند بازرسی در تمام ساعات شبانه‌روز و در تمام سطح کشور با هزینه پایین اتفاق می‌افتد. علاوه‌بر این، صحت عملکرد سیستم بازرسی نیز با مشارکت مردمی سنجیده می‌شود. در بعضی از گروه‌های کالایی مانند دارو مردم انگیزه زیادی برای همکاری دارند، اما در سایر گروه‌های کالایی جهت مشارکت حداکثری مردم، در ازای گزارش تخلف، لازم است برای مشتری جایزه در نظر گرفته شود. اهمیت حضور فعال مردم در طرح شبنم به‌عنوان بازرس، به اندازه‌ای است که اگر این قسمت از طرح حذف شود، اجرای این طرح به‌طور کامل امکانپذیر نخواهد بود. این حضور مردمی باید به‌صورت فعال باشد، یعنی مردم در گزارش کردن تخلفات بنگاه‌های اقتصادی ذی‌نفع باشند. اگر نفع مردم را در گزارش کردن تعریف کنیم، اجرای این طرح در طول زمان فرسایشی نخواهد شد و نیاز به انواع برخوردهای پلیسی نخواهد بود، زیرا با حضور مردم رفتار بنگاه‌ها به‌صورت خودکار تنظیم خواهد شد و هر بنگاه می‌داند چنانچه مرتکب تخلف شود، حتماً این تخلف به بازرسان گزارش خواهد شد.

بازرسی و نظارت[ویرایش]

با انجام رهگیری، زنجیره رسمی اقتصاد شفاف می‌شود، اما همچنان مسیر موازی (غیرشفاف) به فعالیت خود ادامه می‌دهد. برای بستن مسیر موازی از ابزار بازرسی استفاده می‌شود. بازرسی فرایندی تجویزی است که تشخیص آن توسط مشارکت مردم انجام می‌شود.

تجربیات جهانی مشابه با شبنم[ویرایش]

ترکیه[ویرایش]

سیستم رهگيري دارو در ترکيه موسوم به ITS زيرساختي را فراهم مي‌کند تا تمام اقلام دارويي رهگيري شوند. اين سيستم از ساختارهايي استفاده مي‌کند که با صنعت دارو تطبيق داده شده‌اند. کدگذاري انبوه که يکتايي اقلام را تضمين مي‌کند در قالب بارکدهاي دوبعدي روي داروها قرار مي‌گيرد. قابليت رهگيري هر دارو به‌وسيله جمع‌آوري اطلاعات هر «تک‌مرحله» در فرآيند توزيع آن انجام مي‌شود که اين رهگيري نيز به نوبه خود شجره‌نامه الکترونيک کالا را تدوين مي‌کند. سيستم رهگيري در ترکيه به اين منظور طراحي شده است که مکان هر قلم دارو را تعيين نمايد تا عرضه قابل اطمينان دارو به بيماران تحقق يابد. بنابراين، اطلاعات تمام داروها در بازار در هر مرحله انتقال در زنجيره توزيع از توليد تا مصرف به سامانه مرکزي انتقال مي‌يابد و از فروش داروي تقلبي، سرقت دارو و داروي با بارکد مخدوش جلوگيري مي‌شود. هر زمان که نياز باشد، دارو به راحتي فراخواني مي‌شود. هر ساله اطلاعات 5/2 ميليارد دارو در اين سامانه ذخيره و در حدود 10 تراکنش براي رهگيري هر دارو پيش بيني شده است[۲].

ايالات متحده[ویرایش]

در ايالات متحده بيشترين تلاش‌ها براي به‌کارگيري سيستم‌هاي رهگيري محصول انجام شده است. نزديک به 15 تجربه موفق در اين زمينه مورد بررسي قرار گرفته که در ذيل به آنها اشاره مي‌شود:

سطح فدرال[ویرایش]

سيستم ملي شناسايي دام يک سيستم اطلاعاتي مدرن و ساده است که به توليدکنندگان دام و متوليان سلامت دام اين امکان را مي‌دهد که نسبت به بيماري‌هاي دام در ايالات متحده به‌طور سريع و اثربخش واکنش نشان دهند. اين سيستم به مصرف‌کننده در مورد عرضه بهداشتي غذا اطمينان مي‌دهد و حضور در بازارهاي داخلي و خارجي را تضمين مي‌کند. براي مشارکت در اين طرح، هر توليدکننده دام سه مرحله را بايد طي كند[۳]: ـ ثبت دام و دريافت شماره شناسايي مقدماتي، ـ شناسايي دام‌ها، ـ انتخاب يک پايگاه داده رهگيري (ATD) دام براي رهگيري جابجايي تکي يا گروهي دام‌ها.

سطح ايالتي[ویرایش]

در سطح ايالتي دو سيستم در ايالت‌هاي کاليفرنيا و فلوريداي آمريکا مورد بررسي قرار گرفته است. در ايالت کاليفرنيا قانون رهگيري الکترونيک وجود دارد که قرار است در سال 2015 به مرحله عملياتي شدن برسد. تحت اين قانون، هيچ عمده‌فروش يا داروخانه‌اي نمي‌تواند بدون استفاده از شجره‌نامه الکترونيک، دارويي را بفروشد، مورد معامله قرار دهد و يا انتقال دهد. براي به‌کارگيري اين قانون، نياز به کدگذاري يکتا در کوچکترين واحد قابل فروش به مصرف‌کننده توسط توليدکننده وجود خواهد داشت و تمام فرآيندها تا مرحله مصرف در يک کانال الکترونيک رصد مي‌شود[۴]. در سال 2005، ايالت فلوريدا قانوني را مورد بررسي قرار داد که براساس آن، تمام اطلاعات داروها ازجمله شماره فاکتور، اسناد حمل و شماره يکتاي انتقال آن را به‌صورت الکترونيک ثبت خواهد شد[۵].

سطح بنگاهي[ویرایش]

در سطح بنگاهي نيز شرکت‌هاي متعددي به يکتاسازي کالا و رهگيري آنها در زنجيره تأمين پرداخته‌اند که پروژه‌هاي انجام شده در دو شرکت آثنتيکس [۶] و سکوورکس [۷] بيشترين شباهت را به طرح شبنم دارد. علاوه بر شرکت‌هاي فوق، شرکت‌هاي تريس لينک، وريفاي برند، ناسکو، يوتامارک، برندواچ، ويديو جت، برادي، اسپروکسيل، اُربيد و سکيورسيبولوژي از مهمترين شرکت‌هايي هستند که بيشترين حضور را ارائه خدمات ضدجعل دارند.

کانادا[ویرایش]

رهگيري در کانادا موضوعي جديد نبوده و در گروه‌هاي کالايي متعددي اجرا شده است. رهگيري در اين کشور به‌صورت بخش به بخش توسعه‌يافته است. پنج سيستم رهگيري در کانادا مورد بررسي قرار گرفته است:

 1. سيستم ملي رهگيري محصولات غذايي و کشاورزي که در جهت اجراي برنامه «مزرعه تا مصرف»، اطلاعات مرتبط، دقيق و بهنگامي را براي دسترسي بازار، رقابت‌پذيري صنعت و جلب اعتماد مشتري ارائه مي‌نمايد.
 2. سيستم ملي شناسايي دام براي محصولات لبني که به‌عنوان چتري براي سازماندهي تمام سيستم برچسب زني و شناسايي محصولات لبني در کانادا عمل مي‌کند.

3. برنامه شناسايي گاو در کانادا که يک سيستم با هدايت صنعت براي رهگيري رو به عقب بوده و براي کمک به رهگيري منبع مسائل سلامت غذايي طراحي شده است. 4. برنامه شناسايي گوسفند در کانادا اين برنامه که در سال 2004 راه‌اندازي شد و براي تمام گوسفندان در کانادا به کار گرفته خواهد شد. اين برنامه نيز مشابه برنامه شناسايي گاو عمل مي‌کند. 5. نهايتاً ستاد Can-Traceکه مرجع تعيين استاندارد براي تمام محصولات غذايي است که در کانادا فروخته مي‌شود[۸].

اتحاديه اروپا[ویرایش]

در اين اتحاديه نيز سامانه Traceبراي احراز اصالت محصولات غذايي طراحي شده است که هدف آن بهبود وضعيت سلامت شهروندان اروپايي براي رهگيري محصولات غذايي از «مزرعه تا مصرف» است. اين سامانه، مبدأ محصولات را معين مي‌سازد و اولويت اول آن آب معدني، غلات، حبوبات،عسل، گوشت و مرغ بوده است که در آينده نزديک در ديگر گروه‌هاي کالايي نيز به‌کار گرفته خواهد شد [۹].

فرانسه[ویرایش]

در فرانسه شرکت Advanced Track & Traceمورد بررسي قرار گرفته است. اين شرکت در گروه‌هاي کالايي قطعات يدکي، عطر و آرايشي ـ بهداشتي، کالاهاي لوکس، دارو و نوشيدني فعال بوده که با استفاده از روش‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري به حفظ مارک تجاري شرکت‌ها مي‌پردازد [۱۰].

انگليس[ویرایش]

در انگليس چهار سيستم تحليل شده است. 1. پروژه سکيورتريس که توسط شوراي استراتژي فناوري تأمين مالي شد و 10 شرکت در اجراي پايلوت آن در سال 2010 مشارکت داشتند. 2. شرکت ديتاليس که با نصب دستگاه جت پرينت در خط توليد کارخانه عمليات شناسه‌گذاري را انجام مي‌دهد. 3. شرکت اينجينا تکنولوژي که در سال 2003 بعد مدت‌ها تحقيق در دانشگاه‌هاي دورهام، کمبريج و کالج سلطنتي در لندن راه‌اندازي شد. اين فرآيند تحت نظر پروفسور روسو کابورن براي توسعه «فناوري احراز اصالت به کمک ليزر» توسعه يافت که هم اکنون نيز به‌عنوان مبناي راهکارهاي امنيت اين شرکت استفاده مي‌شود. 4. شرکت پاين سکيوريتيکه در زمينه‌هاي متعددي ازجمله امنيت اسناد، احراز اصالت محصول و کارت‌هاي اعتباري فعاليت مي‌کند [۱۱].

نروژ[ویرایش]

شرکت کزلر در نروژ رهگيري تک تک محصولات را در زنجيره تأمين هنگامي که کالا انتقال مي‌يابد فراهم مي‌کند و تمام کالاها به‌صورت يکتا همواره از طريق کدهاي سريالي شناسايي مي‌شوند. تمام اطلاعات رهگيري محصول (شجره‌نامه الکترونيک) در آينده براي مشتري قابل استفاده خواهد بود[۱۲]

دانمارک[ویرایش]

شرکت فرکچرکد با ترکيب فناوري‌ها، خدمات متنوعي را براي دولت‌ها و صاحبان مارک تجاري با استفاده از رهگيري يکتا و احراز اصالت ديجيتالي فراهم مي‌کند. از طريق کدگذاري ايمن، به هر کالا يک کد يکتا اختصاص مي‌يابد که مي‌تواند در تمام زنجيره توزيع از توليدکننده تا مصرف‌کننده نهايي مورد استفاده قرار گيرد [۱۳]

سوئيس[ویرایش]

شرکت اي.ال.پي ويژناز فناوري ديجيتالي پنهان براي احراز اصالت محصول و جلوگيري از قاچاق بهره مي‌برد. کريپتوگليف يک فناوري چاپ نامرئي با جوهر و فرآيندهاي چاپ استاندارد است که نياز به تغيير بسته‌بندي محصول ندارد و مي‌تواند تا 128 کيلوبايت اطلاعات رمزشده را در خود داشته باشد.

آلمان[ویرایش]

در آلمان 3 مورد فرآيند تخصيص شناسه و رهگيري بررسي شد: 1. شرکت لايتوس در توليد و توسعه سيستم‌هاي کنترل خلاق براي امنيت بسته‌بندي محصولات دارويي تخصص دارد. اين شرکت با ايجاد يک سيستم کاملاً اتوماسيون صنعتي، فرآيند تجيمع داده را انجام مي‌دهد که به‌صورت فايل‌هاي ويديويي در سايت اين شرکت قرار گرفته و تيم پژوهشي در راستاي مستندسازي فرآيند رهگيري، بيشترين استفاده را از اين سامانه كرده است. 2. شرکت جي.اند.دي خدمات بسيار متنوعي را در زمينه احراز اصالت محصول ارائه مي‌دهد. خدمات خلاق اين شرکت با هدف شناسايي کالاها يا اسناد به‌طور يکتا براي جلوگيري از جعل و قاچاق است و کپي محصول را غيرممکن مي‌کند. 3. سيستم احراز اصالت شرکت توو شناسايي محصول را از کارخانه ممکن مي‌سازد. اين سيستم داراي 4 مرحله است: الف) کدگذاري انبوه، ب) زنجيره تأمين، ج) رهگيري، د) سلامت مصرف‌کننده نهايي. 11-2-3. کره جنوبي شرکت سي جي سيستمز خدمات رهگيري خود را در حوزه دارو و محصولات غذايي که در آنها مطابقت با قوانين و مقررات اهميت زيادي دارد ارائه مي‌کند. رهگيري از ماده خام اوليه شروع شده و تا بسته‌بندي نهايي ادامه مي‌يابد (تأمين مواد اوليه ← فرآيند توليد ← فرآيند انبار ← لجستيک ← توزيع ← مصرف).

چين[ویرایش]

شرکت يايوآن در چين فناوري خود در زمينه جعل و تقلب با عنوان «تکنيک ساختاري و به‌هم پيوسته ضدجعل» در چندين کشور ثبت اختراع کرده و آن را در 20 زمينه در اين کشور تجاري‌سازي کرده است. اين شرکت نيز برچسب‌هايي را همراه با مؤلفه‌هاي سخت‌افزاري براي جلوگيري از جعل به‌کار مي‌گيرد.

هند[ویرایش]

فناوري نانو به حوزه مبارزه با با جعل نيز ورود کرده است. شرکت بيلکر يک شرکت پيشرو در زمينه توسعه فناوري نانو براي کاربردهاي احراز اصالت محصول است. نوآوري اين شرکت با عنوان «شناسه غيرقابل کپي» با استفاده از ذرات در مقياس نانو ابداع شده است که به‌صورت تصادفي در سطح مقطع معيني پخش مي‌شوند و توالي‌هاي غيرقابل پيش‌بيني ايجاد مي‌کنند. اين ذرات در اندازه و جنس با يکديگر متفاوت هستند. توليد اين برچسب‌هاي نانويي به گونه است که حتي خود اين شرکت نيز نمي‌تواند برچسب‌ها را مجدداً توليد كند (همانند اثر انگشت که کاملاً‌منحصر به‌فرد است). پليس هند از اين فناوري برروي کارت‌هاي ملي و گذرنامه‌ها استفاده ميكند. نحوه استعلام آن به اين شرح است که قرائت‌گر نانويي اطلاعات را به گوشي تلفن همراه منتقل مي‌کند و از طريق ارتباط شبکه‌اي با پايگاه داده، اطلاعات فراخواني مي‌شود.

استراليا[ویرایش]

در استراليا دو سيستم رهگيري با فناوري‌هاي متفاوت به‌کار گرفته مي‌شود: ـ سامانه ملي شناسايي دام که توسط دولت اين کشور براي شناسايي و رهگيري دام مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين سيستم به دولت استراليا امکان مي‌دهد که به سرعت در براي وقايع سلامت غذايي و بيماري‌ها واکنش نشان دهد تا بتواند بازارهاي خود را در سطح بين‌المللي حفظ نمايد. اين سامانه در سال 2004 معرفي شد و دربرگيرنده شناسايي الکترونيک گاو و ثبت مرکزي جابجايي آنها در يک پايگاه داده ملي است. ـ شرکت هايپرليبل فناوري جديد را براي احراز اصالت محصول توسعه داده است که برروي کالا به‌صورت نامرئي چاپ مي‌شود. اين شرکت استانداردهاي پنهان‌سازي معيني را براي تخصيص کليد عمومي يکتا به هر محصول به‌کار مي‌گيرد. با به‌کارگيري زيرساخت رهگيري برخط، اين اقدامات ضدجعل يک شجره‌نامه الکترونيک ايمن را ايجاد مي‌کند. قرائت‌گر با فناوري مادون قرمز، کد کالا را به گوشي تلفن همراه منتقل کرده و سپس از طريق ارتباط شبکه‌اي با پايگاه داده، اطلاعات محصول فراخواني مي‌شود. اين فناوري با فناوري مورد استفاده در شرکت اي.ال.پي ويژن سوئيس متفاوت بوده که بارکد دو قسمتي و نامرئي استفاده مي‌نمايد.

نيوزلند[ویرایش]

سامانه ملي شناسايي و رهگيري دام در نيوزلند يک طرح ملي است که به دولت اين کشور امکان مي‌دهد نسبت به خطرات امنيت زيستي واکنش سريع نشان بدهد. اين سامانه براي پرورش گاو اجباري است و تا سال 2013 براي آهو نيز اجباري مي‌شود. تقريباً 80 درصد گوشت گاو و آهوي توليدي در اين کشور صادر مي‌شود و گوشت و محصولات لبني 62 درصد کل صادرات کشاورزي اين کشور را تشکل مي‌دهد. نياز به حضور مستمر در بازارهاي جهاني متوليان دام در اين کشور را به نصب RFIDبر روي دام‌هاي اين کشور واداشته است تا تمام مراحل توليد محصولات دامي تحت کنترل قرار داشته باشند.

برخی ضعف های طرح[ویرایش]


طرح شبنم علی‌رغم طراحی نسبتاً دقیق و پشتوانه تئوری قوی، متأسفانه در اجرا با ضعف های جدی روبروست و این ضعف ها نگرانی هایی را در مسئولین و همچنین فعالان اقتصادی ایجاد نموده است. از جمله این ضعف ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1-مجریان طرح بدون درنظر گرفتن پیشنیازهای اجرای طرح که همکاری کلیه دستگاه های نظارتی را نیز طلب می کرد، دامنه طرح را به سرعت وسیع نموده و در مواردی این عدم توجه به زیرساخت ها، باعث تناقض در اجرای طرح با گفته مسئولین شده است. نمونه آن را در اعلام ابتدای تیرماه بعنوان زمان الزامی شدن طرح شبنم برای کلیه کالاهای وارداتی می توان مشاهده کرد که این موضوع تاکنون اجرایی نشده است.[۱۴]

2-علیرغم وجود فناوری های جدید در طرح، مانند استفاده از بارکد دوبعدی و استعلام از طرق مختلف که خود می تواند انگیزه مناسبی را در مردم و به خصوص نسل جوان برای آشنایی با طرح ایجاد نماید، تبلیغات و اطلاع رسانی مناسبی راجع به این موارد انجام نگرفته است.
3-با توجه به اهمیت و وسعت طرح و نقش پررنگ آن در بهبود وضعیت اقتصاد کشور، متأسفانه هیچ ساختار رسمی دولتی بعنوان متولی طرح پیش بینی نگردیده و کلیه فرایندهای اجرایی و هماهنگی های طرح به چند کمیته و شورا، متشکل از مسئولین دستگاه های مختلف، واگذار شده است.
4-در این سالها بعضی از تاجران عادت کرده اند که قسمتی از واردات را بصورت رسمی و قسمتی را بصورت قاچاق سازمان یافته و با تشکیلات کامل در دبی و کیش و قشم و چابهار و ... اقدام کنند و حالا که طرح شبنم در حال اجراست این تجار می بینند یک دفعه آمار واردات شان افزایش پیدا می کند و تصحیح می شود این دسته از تاجران در مقابل اجرای این طرح خیلی مخالفت می کنند.
5-با توجه به حجم گسترده نیروی انسانی درگیر در طرح که بیش از 10000 نفر میباشد، امکان اشتباه یا تبانی انسانی در این طرح وجود دارد که بهتر است زیرساخت کار با تغییراتی به سمت کاهش درگیری نیروی انسانی در طرح شود.
6-با تغییرات دولت و تغییر معاونین وزارت صنعت و معدن و تجارت فرایند اجرایی طرح به شکلی تغییر یافت که در آن الزام اخذ شبنم از ثبت سفارش به قبل از توزیع منتقل شد. این تغییر موجب نابسامانی در حوزه نظارت می شود.

فهرست کالاهای مشمول طرح[۱۵][۱۶][۱۷][ویرایش]

 • لپ تاپ
 • مانیتور
 • چاپگر
 • انواع جوهر و تونر چاپگر
 • انواع گوشی تلفن همراه
 • کولر گازی
 • موتور یخچال و فریزر
 • تلویزیون‌های lcd , led
 • مایکروفر
 • جاروبرقی
 • انواع اطو
 • انواع دوربین
 • آّبمیوه گیری
 • لوازم صوتی و تصویری
 • مکمل‌های دارویی و غذایی
 • عطر و ادکلن و خوشبو کننده‌ها، اسپری و رنگ مو
 • ایمپلنت‌های جراحی
 • سمعک
 • کاندوم
 • دستگاه‌های گلوکومتر و نوارهای دستگاه سنجش قند خون
 • دستگاه‌های سنجش فشار خون

نظرات مختلف و تحلیل مجریان و کارشناسان[ویرایش]

جعفر قادری سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: شناسنامه دار کردن کالاها (طرح شبنم) راه اصلی جلوگیری از قاچاق کالا است. وی با اشاره به لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کرده اند با استفاده از سامانه نرم‌افزاری به شناسه‌دار کردن انبارها و مراکز نگهداری کالا و ثبت مشخصات مالک کالا، نوع و میزان کالاهای ورودی و خروجی اقدام کند تا از هرگونه قاچاق کالا جلوگیری شود.

فداحسین مالکی رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارزگفت طرح شبنم به عنوان یکی از راهکارهای مهم مقابله جدی با قاچاق کالا و ارز گفت: حمایت از سرمایه گذاری داخلی و سرمایه ملی از وظایف اصلی ستاد است، ما باید بدانیم که چه میزان کالای غیرقانونی وارد کشور می شود و سپس به حمایت از تولید داخل بپردازیم، در طرح شبنم نظارت مردم بر کالاها دیده شده است.

محمد صادق مفتح قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارتتاکید کرد: این طرح پس از اجرایی شدن، مزایای بسیاری را با خود به همراه آورد، به‌طوری‌که ورود و عرضه کالاهای قاچاق به کشور را به میزان قابل‌توجهی کاهش داد. در واقع، طرح شبنم موجب تسهیل در اجرای سیاست‌های ویژه دولت در کنترل بازار شد، ضمن این‌که مردم نیز می‌توانند از مشخصات کالا و خدمات اطمینان حاصل کنند.

محمود اعلایی مدیرعامل شرکت راهبر و مجری طرح شبنمپروژه شبنم را روشی به روز و مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات ارزیابی کرد که به واسطه آن تمامی اجناس دارای کد منحصر به فرد شده و روند ورود و توزیع آن در بازار کشور قابل رصد و پیگیری خواهد بود. وی در خصوص برخی مقاومت هایی که نسبت به اجرای این پروژه صورت می گیرد گفت: معمولاً در مقابل روش های نوین مقاومت هایی مبنی بر حفظ شرایط سنتی شکل می گیرد که با اطلاع رسانی دقیق و مبتنی بر واقعیات به مرور از شدت این مقاومت ها کاسته شده و افرادی که متقاضی اقتصاد قانونمند و مبارزه با قاچاق هستند خود انگیخته به جمع متقاضیان شبنم خواهند پیوست.

مجید کرباسچی رییس اتحادیه صنف خدمات رایانه اصفهان با تاکید بر اجرای کامل طرح شبنم در استان گفت: پس از اجرای این طرح میزان کالای قاچاق در این صنف به کمتر از پنج درصد رسید، زیرا با انجام خوداظهاری توسط واردکنندگان یا عرضه‌کنندگان، تمامی کالاها دارای شناسنامه قانونی شدند.

اسماعیل مرحمتی سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر: این طرح می‌تواند کمک بسیار زیادی به اقتصاد کشور بکند و با کاهش میزان قاچاق و کاهش ورود کالاهای بی کیفیت به کشور، کمک شایانی به تولیدکنندگان داخلی خواهد کرد.

بهادری عضو اتحادیه چاپ گفت: دلیل تمام بحث‌هایی که مطرح می‌شود این است که هر طرحی که در کشور اجرا می‌شود نیازمند مولفه‌های خاص است. شاخص اصلی این طرح اصناف هستند، اما هنگام نوشتن طرح خبری از اصناف نیست.

مدیر اجرایی اتحادیه خرازی و پوشاک آذربایجان‌غربی با اشاره به وجود برچسب‌های تقلبی طرح شبنم در بازار گفت: برچسب‌های تقلبی طرح شبنم در بازار فراوان است که همین امر سبب ناکارآمدی این طرح در مبارزه با قاچاق شده است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]