صفت مغلوب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ژن مغلوب در ژنتیک، آللی است که فنوتیپی را ایجاد می‌کند که تنها در صورت وجود ژنوتیپ همسان (هوموزیگوس) مشاهده می‌شود و هیچوقت در شرایط ناهمسان (هتروزیگوت) بارز نمی‌شود به عبارت دیگر به آللی که در نسل اول خود اثری از خود ظاهر نمیکند آلل مغلوب گویند.

به عنوان مثال اگر فردی برای گروه خونیش دارای دو الل A و O باشد گروه خونی وی A خواهد بود و فقط اگر هر دو الل O باشند وی دارای گروه خونی O خواهد شد لذا الل O نسبت به الل A مغلوب است.

کشیش اتریشی مندل نخستین کسی بود که به بیان این نوع وراثت پرداخت.اگر آلل های یک صفت روی کروموزومهای اتوزوم باشند آن صفت وراثت اتوزومال دارد (یعنی به نسبت مساوی احتمال دارد به فرزندان صرفنظر از جنسیت به ارث برسد) وگرنه انتقال آن تابع جنسیت خواهد بود.

وراثت[ویرایش]

برخی بیماریهای ژنتیکی الگوی توارثی اتوزومال مغلوب دارند مانند بیماریهای متابولیک (بیماری گوشه ، فنیل کتونوریا و ...) آنمی فانکونی و ... ویژگی این نوع بیماریها عبارتند از:

1. به نسبت مساوی در فرزندان پسر و دختر احتمال بروز دارند.

2. اگر یکی از والدین مبتلا باشد حداکثر 50% احتمال ابتلای فرزندان وجود دارد (صرفنظر از جهش و بروز). اگر والد بیمار هتروزیگوت باشد احتمال بیماری نوزادان یک چهارم است.

3. این نوع بیماریها اغلب متابولیک و نقص آنزیمی هستند و حاصل ازدواج فامیلی.

جستارهای وابسته[ویرایش]

وراثت اتوزومال غالب

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «trait Recessive trait»، ویکی‌پدیای en، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در August ۲۰۱۳).