شکلک (نقظه‌گذاری)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شکلک لبخند

شکلک[۱] (به انگلیسی: Emoticon)، یک تصویرنگار است که با استفاده از حروف و علائم نقطه‌گذاری نمایش داده می شود تا حس و حالت صورت شخص را نمایش دهد.

تاریخچه و انواع[ویرایش]

شکلک هایی که در نسخه ۳۰ مارس ۱۸۸۱ مجله Puck چاپ شدند

شکلک های نوشتاری برای اولین بار در سال ۱۸۸۱ در مجله آمریکایی Puck چاپ شدند. شکلک های :-) و :-( برای اولین بار توسط اسکات فالمن، استاد دانشگاه کارنگی ملون در ۱۹ سپتامبر ۱۹۸۲ معرفی و ثبت شدند. با گذر زمان کاراکترهای غیر معمول نیز در ساختن شکلک ها مورد استفاده قرار گرفتند.

سبک ها[ویرایش]

سبک غربی

رایجترین سبک شکلک نویسی که در آن شکلک ها از چپ به راست نوشته می شوند که با چشم ها شروع شده و بینی و دهان در پی آن می آیند.

سبک ژاپنی

در ۱۹۸۶ ژاپنی ها شکلک هایی ابداع کردند که برای درک آنها نیازی به چرخاندن سر نبود. این شکلک ها غالباً شبیه به (*_*) هستند و در آنها از کاراکترهای معمول استفاده می شود.

سبک کره ای

همانند شکلک های ژاپنی هستند با این تفاوت که در ساختار آنها از هانگول های کره‌ای به جای کاراکترهای معمول استفاده می شود. مانند 'ㅅ'

شکلک های حالت بدن

این شکلک ها ار بیان حالات صورت فراتر رفته و حالت بدن کاربر را نمایش می دهند. رایج ترین شکلک بدنی Orz است که فردی را زانو زده یا در حال تعظیم نشان می دهد.

شکلک ها امروزه در اکثر محیطهای کاربری چون انجمن ها، مسنجر ها و بازی های برخط به صورت خودکار با تصویر گرافیکی کوچکی که متناظر با شکلک نوشته شده است، جایگزین می شوند.

پانویس[ویرایش]

  1. «شکلک» واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای «Emoticon» است.

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]