شهوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهوه(معصومیه)
کشور  ایران
استان مرکزی
شهرستان اراک
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی شه بخش
مردم
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا 1675

روستای شهوه (معصومیه)یکی از روستاهای دهستان معصومیه وابسته به شهر اراک واقع در استان مرکزی در کشور جمهوری اسلامی ایران می باشد.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

حدوداً در فاصله 13 کیلومتری مشرق شهر اراک واقع شده است مرکز دهستان معصومیه (شهوه) است مختصات جغرافیایی روستای شهوه (معصومیه) در ۴۹ درجه و ۵۴ دقیقه طول جغرافیایی و ۳۴ درجه و ۵ دقیقه عرض جغرافیایی ثبت شده است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۶۷۵ متر می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در سرشماری سال 1385 حدود ۴۷۲ خانوار یعنی حدود ۱۵۰۰ الی ۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد، مردم این روستا مسلمان و شیعه مذهب هستند که به زبان فارسی تکلم می‌کنند و بیشتر به کشاورزی، دامداری، و صنعت اشتغال دارند.

تاریخچه شکل گیری[ویرایش]

بنابر متون کتب تاریخی مختلف، بین فتحعلی شاه قاجار و اولین صدراعظم وی یعنی حاجی ابراهیم خان کلانتر اعتماد الدوله اختلاف نظر و اختلاف سلیقه پیش می‌آید و در نهایت شاه قاجار موفق می‌شود در دهه اول ذی القعده 1215 هجری قمری برابر با جشن نوروز و ابتدای سال 1180 هجری شمسی با همکاری عده ای از خاصان و نزدیکان مورد اعتمادش (ایمانی خان فراهانی و ربیع خان کزازی که از محارم دربار فتحعلی شاه قاجار بودند)در سراسر ایران حاجی ابراهیم خان اعتمادالدوله و کلیه وابستگان وی را که دارای پست و مقام (نظیر حکومت شهرهای اصفهان، شیراز، بروجرد، تهران و...) بودند دستگیر و معدوم نماید.

پس از اتمام عملیات مذکور که به نوعی کودتائی خونین محسوب می‌شد، نوبت به قدردانی و تشکر از همکاران رسید. به بعضی از این افراد نظیر میرزا شفیع و محمد حسن خان، مقام صدارت اعظمی و به برخی دیگر مانند میرزا ابوالحسن خان، مقام سفیری در کشورهای خارجی و بالاخره به افراد دیگری نظیر ایمانی خان فراهانی و ربیع خان کزازی، سرزمین هائی به عنوان تیول همراه با حکومت بخشی از کشور داده شد.

ناحیه مورد بحث این مقاله یعنی دهستان شهوه(معصومیه) و روستای شهوه (معصومیه) نیز یکی از این موهبت های شاه قاجار به ایمانی خان بوده و در نتیجه نام شهوه( شه بخش) به این ناحیه اختصاص می‌یابد.

قنات ها[ویرایش]

این روستا در ایام گذشته دارای دو رشته قنات بوده است. یکی از قنات ها که در دهه اخیر هنوز جاری بوده از روستای امان آباد سرچشمه می گرفته و پس از عبور از داخل روستا و زمین های مزروعی در دشت های سیاه خشت رها می گردیده است.

کوه‌های مهم[ویرایش]

یک قله کوه به صورت تکی در ناحیه جنوب غرب روستا قرار دارد که تیلوار نامیده می شود و مردم روستا همه ساله عید نوروز از طبیعت این کوه بازدید می کنند.بيشتر مردم روستاي شهوه و قلعه نو در بعد از ظهر روز سيزده بدر در دامنه تيلوار جمع مي شوند و بازي هاي محلي مثل آلوغ بازي(الك دولك) و كوشك بازي را انجام مي دهند

آثار تاریخی[ویرایش]

مسجد جامع روستای شهوه

بقاع متبرک[ویرایش]

امامزاده دو خواهران از نوادگان امام موسی کاظم(ع)

منابع[ویرایش]

  • تاریخ اراک، نوشته ابراهیم دهگان جلد دوم
  • کتاب گزارشنامه،نوشته استاد ابراهیم دهگان
  • کتاب سیمای اراک، جلد دوم،استاد محمدرضا محتاط