شهریار (شهر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
برای دیگر کاربردها، شهریار را ببینید.
شهریار
شهریار
9.jpg
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان شهریار
بخش مرکزی
نام(های) دیگر علیشاه عوض
نام(های) قدیمی علی شاه عوض
سال شهرشدن ۱۳۳۱
مردم
جمعیت ۲۴۹٬۴۷۳ سال ۱۳۹۰[۱]
رشد جمعیت در سال ۹۲ شهریار با ۱۶/۸ درصد رشد سالیانه، در مقام اول رشد در استان تهران قرار گرفته است.
جغرافیای طبیعی
مساحت بیش از۸۰۰۰هکتار
ارتفاع از سطح دریا ۱۰۲۴ متر ارتفاع از سطح دریا
اطلاعات شهری
شهردار مسعود رهنما
پیش‌شماره تلفنی ۰۲۱۶۵
وبگاه شهریاری‌ها
تابلوی خوش‌آمد به شهر
به شهریار نگین سبز استان تهران خوش آمدید.

شهریار یکی از شهرهای استان تهران در ایران است. این شهر یکی از شهرهای غرب استان تهران و مرکز شهرستان شهریار و غرب استان تهران است.

تقسیمات شهری[ویرایش]

شهرشهریار یکی از هفت شهر از شهرهای شهرستان شهریار و مرکز شهرستان شهریار است. واز نظر موقعیت در غرب استان تهران و دارای باغات و آب و هوای خوبی برخوردار است. این شهر به دلیل باغات فراوان ریه استان تهران نامیده می‌شود. شهر شهریار در قسمت شمال غربی با شهرهای ملارد و اندیشه، در غرب و شمال غربی با شهرهای باغستان و شهرستان قدس، در جنوب و جنوب شرقی با شهرهای فردوسیه و صباصباشهر، ودر جنوب غربی با شهر وحیدیه همسایگی دارد. مرکز شهر شهیار میدان جهاد کشاورزی می‌باشد.

محله‌های شهر[ویرایش]

شهر شهریار دارای مناطق و نواحی پنج‌گانه می‌باشد؛ و همچنین مساحت شهرشهریار: بالغ بر۸۰۰۰ هکتار است.

و از نظر محلات دارای محله‌های شهریار، عباس‌آباد، کرشته، وخمیاد، کردامیر، شهرک مخابرات فاز۱، شهرک مخابرات فاز۲، شهرک کمیته که در منطقه مرکزی واقع شده‌اند. (منطقه۱-فاز یک اندیشه) دارای محله‌های؛ فاز۱ اندیشه، شهرک مریم، شهرک شاهد، شهرک رفاه، شهرک المهدی، و دارای یک ناحیه که شهرک جعفریه، شهرک تیسفون، مسکن مهر شهریار، شهرک صنعتی والفجر در آن واقع شده‌اند. (منطقه۲-امیریه) دارای محله های؛ شهرک امیریه، شهرک جانباز، حصارزیرک، ابراهیم‌آباد، کردزار، شهرک بهاران (منطقه۳-کهنز) دارای محله های؛ کهنز، اسدآباد، شهرک پارسیان (ناحیه۴-رزکان) دارای محله های؛ رزکان، دینارآباد، رضی آباد بالا، رضی آباد پائین، محمدآباد، اسکمان، بالابان (تلیسه نمونه) قره تپه (ناحیه۵-وائین) دارای محله های؛ شهرک وائین، شهرک کاروان، شهرک صدف، شهرک اداری

جریانات هوایی[ویرایش]

درتاریخ آمده است که بادهای موسمی شهریار، دارای شدت بوده وبابرخورد با چهره افراد آن را سیاه می‌نموده است اما امروزه نه ازآن بادها خبری است ونه از مردمی که چهره هایشان براثر وزش باد شهریار سیاه شده باشد.

ازمهمترین جریانات هوائی این شهرستان می‌توان به (جریان هوائی) که بانام (بادشهریار) شهرت یافته است اشاره نمود. جهت وزش این جریان هوائی درمنطقه ازغرب به شرق با اندکی تمایل به سمت جنوب است.

آب و هوا[ویرایش]

شهریار منطقه‌ای است با آب وهوای نسبتاً خشک دارای زمستانهای نسبتاً سرد وتابستانهای گرم.

تاریخچه شهرداری شهریار[ویرایش]

شهرداری شهریاردرسال ۱۳۳۱تاسیس گردیده که درشرایط حاضر بیش از نیم قرن رامیگذراند دربدوتاسیس جمعیت شهرقریب ۵۰۰۰ نفربوده و پرسنل آن با۴کارمند و۷کارگر خدماتی ویک نفرسرمکانیک موتورهای آب خدمات شهر خدمت به شهروندان راعهده داربودند. ازسال تأسیس تاکنون جمعاً ۲۹ نفردرسمت شهردارشهریاربوده‌اند. ۱۳نفرقبل ازانقلاب اسلامی و۱۶ نفر دردوران انقلاب اسلامی. طولانی‌ترین دوران خدمت را آقای احمدوزیری ۵ سال و کوتاهترین دوره تصدی را آقای داود موثقی با دوماه وسیزده روز انجام وظیفه نموده است.

واژه شناسی لغت شهریار[ویرایش]

واژه (شهریار) ازلحاظ اصطلاح شناسی (واژه شناسی) برخلاف تصور همگان به معنای یاری دهنده شهرنمی باشد بلکه این لغت از تحول واژه شهردارکه خودنیز برگرفته از واژ ه‌های خشخشه رداره در فارسی باستان وشتردار دردستور زبان پهلوی به معنای دارنده ومالک کشور یعنی فرمانروا وپادشاه می‌باشد به دست آمده است همچنین درفرهنگنامه‌های بزرگ زبان فارسی معنای لغوی شهریار را برابر با (کلان شهر یا بزرگ شهر یا فرمانروای شهر) آورده‌اند.

مشاغل[ویرایش]

عمده درآمد این شهر از طریق باغات و مزارع فراوان است، و اکثر ساکنان این شهر ازهمین طریق کسب درآمد می‌کنند؛ و به دلیل مهم و دیرینه بودن شغل باغ داری و کشاورزی در اوایل سال ۱۳۹۳<<موتور عمو>> که همراه با خورجینی از میوه‌های شهریار است و یاد و خاطره کشاورزان قدیم شهریار را به یادگار دارد که این المان در میدان فجر شهریار می‌باشد. موتور عمو(شهریار).png موتور عمو (شهریار).png

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.

سایت نماینده مردم شریف شهریار، قدس و ملارد - حسین گروسی