شهرک ولی‌عصر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شهرک ولی‌عصر (تهران))
پرش به: ناوبری، جستجو

شهرک ولیعصر بخش بزرگی در منطقه ۱۸ تهران (پایتخت ایران) است که منطقه پرجمعیت و وسیعی را تشکیل می‌دهد و با مناطق ۹، ۱۷، ۱۹ و محلات یافت‌آباد، نعمت‌آباد، تولیددارو، وصفنارد و فلاح مجاور می‌باشد.

شهرک ولیعصر از دو قسمت اصلی ولیعصر و کوی زاهدی تشکیل شده‌است و خیابان‌های اصلی آن خیابان شهیدان برادران بهرامی(یاران سابق)، خیابان شهید رجایی(بازرگان سابق)، خیابان شریعتی، خیابان حیدری، خیابان احمد حسینی، خ سپیده شمالی، خیابان شهید میرزایی، خیابان شهید مسلمی، خیابان شهید ولی محمدی، خیابان یاسر، خیابان پژاوند، خیابان شهید شعبانعلی عسگری، خیابان طالقانی، خیابان آقابابائیان،خیابان بنایی،خیابان شهید کاکلی، خیابان شهدای دانش آموز ،خیابان به خیال،خیابان سجادی وخیابان سیدالشهدا می‌باشد.

پیشینه[ویرایش]

شهرک ولی عصر در واقع حاصل ساخت و ساز در دوره بعد از انقلاب در منطقه ای به نام غیاثی (معروف به قلیونی) است(اما مدارکی مشاهده شده که این محله در زمان قبل از انقلاب نیز با نام شهرک ولیعهد وجود داشته که بعداز پیروزی انقلاب به شهرک ولیعصر تغییر نام داده است) که ملک و آبادی حاج علی نقی غیاثی، از ملاکان تهران و واقف موسسه خیریه غیاثی و بیمارستان غیاثی در خیابان سپیده شمالی شهرک ولیعصر است. حاج علی نقی غیاثی با خریداری مقداری از زمین‌های یافت آباد، نعمت آباد، دورسون آباد، اسماعیل آباد و مهرآباد در اوایل قرن حاضر خورشیدی، به یکی از ملاکین بزرگ منطقه جنوب غرب تهران تبدیل شد و ده کوچکی را که سابقا" «قلیونی» (به خاطر قهوه خانه ای که در کنار آن بود) نامیده می شد، آباد کرد و به نام خودش، نقی آباد نامید. بعد از فوت حاج علی نقی غیاثی در 1337، املاک او بین فرزندانش تقسیم شد که امروزه هم فرزندان و نوادگانش در این محل از ملاکین شمرده می شوند. ساخت و ساز در زمین‌های زراعی ده نقی آباد و مقداری از زمین‌های نعمت آباد و یافت آباد، در دوره بعد از انقلاب تبدیل به شهرک ولیعصر گشت. گفتنی است که قدیمیترین محله این شهرک محله قلعه اسماعیل اباد میباشد که با سابقه حدودا300ساله در جنوب غربی این شهرک قرار دارد.

بوستان[ویرایش]

شهرک ولیعصر دارای بوستان ها و فضا های سبز متعددی میباشد از این بین میتوان به بوستانهای: قائم(از بزرگترین بوستانهای تهران که به دست رییس جمهور وقت سید محمد خاتمی افتتاح شد)، بوستان ولیعصر (خیابان یاران)٫بوستان گلستان(خیابان سپیده شمالی)، بوستان بهاران(خیابان شهید رجایی)، بوستان نیلوفر(خیابان شهید بنایی)، بوستان بافان(خیابان بافان) بوستان بدر (خیابان وفائی نژاد)، بوستان بنفشه (خیابان حیدری جنوبی )، بوستان نرگس (پارک اختصاصی بانوان- روبروی ضلع جنوب غربی پارک قائم) میتوان نام برد.

اماکن ورزشی[ویرایش]

شهرک ولیعصر دارای اماکن متعدد سرپوشیده و فضای باز میباشد که از این بین میتوان به اماکن زیر اشاره نمود: ورزشگاه بدر(زمین فوتبال با چمن مصنوعی,سالن چند منظوره,استخر و سونا,زمین مینی فوتبال چمن مصنوعی)

ورزشگاه قائم (سالن چند منظوره, استخر - واقع در ضلع جنوبی پارک قائم)

ورزشگاه الزهرا شماره 17- مخصوص بانوان ( سالن چند منظوره - واقع در بخش مرکزی پارک قائم)

استخر سرپوشیده بانوان ( واقع در پارک بانوان - روبروی پارک قائم)

هیات[ویرایش]

هیات المهدی که متعلق به مسجد المهدی می باشد از قدیمترین هیاتهای شهرک ولیعصر میباشد٫در دهه اول محرم میعادگاه عاشقان است هیات المهدی از سال 1378 توسط جوانان خیابان میرزائی٫خیابان احمدحسینی و عمدتاً کوچه عادل کرمی تاسیس شده و بطور هفتگی درشب های پنجشنبه وبنا به مناسبت های مذهبی با مداحی ذاکرین : حسین جمشیدی' و مهدی غلامی دایر و به سوگواری می پردازد.