شهرک ولی‌عصر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شهرک ولی‌عصر (تهران))
پرش به: ناوبری، جستجو

شهرک ولیعصر بخش بزرگی در منطقه ۱۸ تهران (پایتخت ایران) است که منطقه پرجمعیت و وسیعی را تشکیل می‌دهد و با مناطق ۹، ۱۷، ۱۹ و محلات یافت‌آباد، نعمت‌آباد، تولیددارو، وصفنارد و فلاح مجاور می‌باشد.

شهرک ولیعصر از دو قسمت اصلی ولیعصر و کوی زاهدی تشکیل شده‌است و خیابان‌های اصلی آن خیابان شهیدان برادران بهرامی(یاران سابق)، خیابان شهید رجایی(بازرگان سابق)، خیابان شریعتی، خیابان حیدری، خیابان احمد حسینی، خ سپیده شمالی، خیابان شهید میرزایی، خیابان شهید مسلمی، خیابان شهید ولی محمدی، خیابان یاسر، خیابان پژاوند، خیابان شهید شعبانعلی عسگری، خیابان طالقانی، خیابان آقابابائیان، خیابان شهید کاکلی، خیابان شهدای دانش آموز و خیابان به خیال می‌باشد.

پیشینه[ویرایش]

شهرک ولی عصر در واقع حاصل ساخت و ساز در دوره بعد از انقلاب در منطقه ای به نام غیاثی (معروف به قلیونی) است(اما مدارکی مشاهده شده که این محله در زمان قبل از انقلاب نیز با نام شهرک ولیعهد وجود داشته که بعداز پیروزی انقلاب به شهرک ولیعصر تغییر نام داده است) که ملک و آبادی حاج علی نقی غیاثی، از ملاکان تهران و واقف موسسه خیریه غیاثی و بیمارستان غیاثی در خیابان سپیده شمالی شهرک ولیعصر است. حاج علی نقی غیاثی با خریداری مقداری از زمین‌های یافت آباد، نعمت آباد، دورسون آباد، اسماعیل آباد و مهرآباد در اوایل قرن حاضر خورشیدی، به یکی از ملاکین بزرگ منطقه جنوب غرب تهران تبدیل شد و ده کوچکی را که سابقا" «قلیونی» (به خاطر قهوه خانه ای که در کنار آن بود) نامیده می شد، آباد کرد و به نام خودش، نقی آباد نامید. بعد از فوت حاج علی نقی غیاثی در 1337، املاک او بین فرزندانش تقسیم شد که امروزه هم فرزندان و نوادگانش در این محل از ملاکین شمرده می شوند. ساخت و ساز در زمین‌های زراعی ده نقی آباد و مقداری از زمین‌های نعمت آباد و یافت آباد، در دوره بعد از انقلاب تبدیل به شهرک ولیعصر گشت. گفتنی است که قدیمیترین محله این شهرک محله قلعه اسماعیل اباد میباشد که با سابقه حدودا300ساله در جنوب غربی این شهرک قرار دارد.

بوستان[ویرایش]

شهرک ولیعصر دارای بوستان ها و فضا های سبز متعددی میباشد از این بین میتوان به بوستانهای: قائم(از بزرگترین بوستانهای تهران که به دست رییس جمهور وقت سید محمد خاتمی افتتاح شد)، بوستان گلستان(خیابان سپیده شمالی)، بوستان بهاران(خیابان شهید رجایی)، بوستان نیلوفر(خیابان شهید بنایی)، بوستان بافان(خیابان بافان) و بوستان ولیعصر (خیابان یاران)میتوان نام برد.