شهرستان بهمئی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

شهرستان بهمئی از شهرستانهای ایران در استان کهگیلویه و بویراحمد است. مرکز این شهرستان، شهر لیکک است که تنها نقطه شهری این شهرستان محسوب می‌شود.

جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۵٫۶۳۷ نفر بوده است.[۱]

شهرستان بهمئی به مرکزیت لیکک که به تازگی از شهرستان کهگیلویه منفک شده و تبدیل به شهرستان گردیده است.[۲]

این شهرستان داری یک پایگاه خبری اینترنتی است که کلیه حوادث و رویدادهای مهم این شهرستان را انعکاس می‌دهد. نام این پایگاه خبری آوای ماغر به آدرس: www.avayemaghar.ir می‌باشد که از ابتدای سال ۱۳۹۱ فعالیت خبری خود را آغاز کرد.

این شهرستان دارای آثار باستانی چون تنگ سروک وهمچنین آثار بسیاری از دورهٔ اسلامی را در دل خود جای داده است. مردم این شهرستان در سال ۱۳۱۶ در پی اغوای خوانین منطقه علیه رضاخان شوریدند و تلفات بسیاری به حکومت مرکزی وارد کردند. خوشبختانه فرزندان این دیار پس از پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر حضور چشمگیر در صحنه‌های نبرد حق علیه باطل، در بسیاری از صحنه‌های علمی و اجرایی کشور حضور چشمگیر داشته‌اند از جمله مدیریت بسیاری از پستهای سیاسی و اداری در استان‌های همجوار و همچنین صاحب کرسی‌های تدریس در مطرح ترین دانشگاه‌های کشور (جناب دکتر محمد علی بهمئی استاد حقوق نفت و گاز سالهاست که در دانشکدهٔ حقوق دانشگاه شهید بهشتی مشغول به تدریس می‌باشند) می باشند.[۳][نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 
  2. بانک ملی ایران
  3. علی کسایی پور دانشجوی حقوق دانشگاه علامه طباطبایی
  • www.garmasir.com آوای گرمسیر