شرکت برق منطقه‌ای گیلان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان[ویرایش]

شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان مسئولیت مدیریت تولید و تامین انرژی الکتریکی مطمئن و پایدار در منطقه تحت پوشش جغرافیایی خود را عهده دار بوده و در جهت انجام ماموریتهای محوله و به منظور تحقق اهداف راهبردی و عملیاتی در زمینه‌های برق رسانی و ایجاد شفافیت در کلیه سطوح ارتباطی و در چارچوب سیاستهای وزارت نیرو، متعهد به ارائه خدمات فراگیر، مطمئن و اقتصادی برق به مشترکین خود می‌باشد و ضمن تمرکز مستمر بر انتظارات و نیازهای مشتریان، ارزش پایدار برای مشتری ایجاد نموده و با رعایت قوانین، مقررات و آیین نامه‌ها، کلیه امکانات و توانائیهای سازمانی را در جهت تامین و برآوردن نیازهای آنان و جلب رضایت تمامی ذینفعان سازمان بکار گیرد.

تاریخچه[ویرایش]

شهر ساحلی بندر انزلی در استان گیلان در حاشیه دریای خزر واقع بوده که از دیرباز به دروازه ورود ایران و اروپا شهرت داشته است.[۱] به همین سبب شهر انزلی و استان گیلان خیلی زودتر از سایر استانهای ایران با صنعت برق آشنا گردید.[۲]روشنائی برق در بندر انزلی به قبل از سال ۱۲۷۹ خورشیدی بازمیگردد و بعنوان اولین شهر در ایران است که دارای روشنایی برق گردید. [۳] [۴]

ادامه فعالیت[ویرایش]

در ادامه فعالیتهای صنعت برق در گیلان از سال ۱۲۸۲ ﻫ.ش و با اخذ امتیاز انحصاری احداث چراغ برق بمدت ۵۰ سال توسط آقا محمد حسین رئیس‌التجار معروف به باقراف از مظفرالدین شاه قاجار ادامه و پس از مدت کوتاهی به حاج میرزا محمد علیخان معینی ملقب به معین السلطنه گیلانی واگذار گردید. ایشان در سال ۱۲۸۳ ﻫ.ش اولین کارخانه چراغ برق رشت را در خیابان چراغ برق (۱۷ شهریور کنونی) به قدرت ۲۰۰ اسب بخار تأسیس نمود که امور فنی آن را کارشناسان آلمانی بعهده داشتند. با وجود مساعی معین السلطنه، به دلیل نامطلوب بودن درآمد کارخانه در ۲۰ سال اول تأسیس، به ناچار ۴/۳ امتیاز خود را به سه نفر زرتشتی واگذار و به همراه شرکای جدید، "شرکت روشنایی معینی و شرکاء" را تأسیس نمود و متعاقب آن یکدستگاه ژنراتور دیگر در رشت، و دو دستگاه دیگر نیز در شهرهای انزلی و لاهیجان نصب گردید. این شرکت در سال ۱۳۲۶ ﻫ.ش با مجموع ۲۵۰ کیلووات قدرت و ۱۱۰۰ مشترک در رشت، تحویل شرکت سهامی خصوصی برق رشت گردید. این شرکت تا سال ۱۳۴۳ عهده دار مدیریت امور برق رشت بوده و پس از ملی شدن صنعت آب و برق و تأسیس شرکت برق منطقه‌ای گیلان، تأسیسات منصوبه خود را که شامل ۴۱۰۰ کیلووات قدرت و حدود ۱۳۰۰۰ مشترک بوده تحویل شرکت برق منطقه‌ای گیلان داد و از آن زمان تا کنون، این شرکت با همت و تلاش مدیریت و کارکنان خود شاهد رشد و توسعه چشمگیری بوده و تأسیسات زیربنایی گسترده‌ای را ایجاد نموده‌است که امروزه علاوه بر تأمین برق بیش از ۸۰۰۰۰۰ مشترک و ۲۰۸۶ روستای برقدار، مقدار دو سوم انرژی تولیدی نیروگاه‌های خود را از طریق خطوط انتقال سراسری به استانهای همجوار ارسال می‌نماید.

مدیران عامل تا کنون[ویرایش]

 1. جعفر نمسه چی
 2. محمد حسن برادران
 3. هاشم خویی (سرپرست برق گیلان)
 4. جمال ولایت
 5. مرتضی نجیمی
 6. ناصر کسایی فرد
 7. اکبر نیلچیان
 8. علی اکبر ابریشم فروشان
 9. مهدی آراستگان
 10. جمال ظفری
 11. حسین لوایی
 12. یوسف آرمودلی
 13. علی اژئیان
 14. کریم آزادگان

منابع و مراجع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]