شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شبکه یک سیما
IRIB TV1.png
راه‌اندازی‌شده ۵۰/۱۱/۰۵
متعلق به IRIB
قالب تصویر SDTV
شعار شبکه یک شبکه هر ایرانی
کشور  ایران
زبان فارسی
دفترهای مرکزی تهران
پیشتر نامیده می‌شد تلویزیون ملی ایران
جایگزین‌شده با تلویزیون ملی ایران
وب‌گاه پایگاه اینترنتی شبکه اول
در دسترس‌بودن
زمینی
ایستگاه جماران (تهران) CH37 UHF دیجیتال
ماهواره‌ای
عرب‌ست بدر4 ۱۱900/۲۷۵۰۰
رسانه جریان
IRIB http://www.irib.ir/live/Tv1.asx

شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران (یا شبکه ملی) که در تداول عامه با نام شبکهٔ یک و یا کانال یک شناخته می‌شود، یکی از شبکه‌های تلویزیونی دولتی کشور ایران است که در مجموعه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مدیریت می‌شود. این شبکه از طرف مسئولان اجرائی‌اش با نام شبکه ملی نیز یاد می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

این شبکه در ۱۱ مهر ۱۳۳۷ با نام تلویزیون ملی ایران شروع به کار کرد. در آن زمان این شبکه به عنوان بخشی از رادیو تلویزیون ملی ایران فعالیت می‌کرد.

با سفر محمد رضا شاه پهلوی به فرانسه طی قراردادی با ژاک شیراک نخست‌وزیر وقت فرانسه، ایران سیستم رنگی سکام را خرید و در تاریخ ۰۵/۱۱/۵۰ شبکه یک سیما افتتاح شد در سال ۱۳۵۴ این شبکه پخش برنامه را به صورت رنگی آغاز کرد.

پس از انقلاب اسلامی ایران نام این شبکه از تلویزیون ملی به نام فعلی‌اش تغییر کرد. از سال‌های میانه دههٔ ۸۰ شمسی از این شبکه با نام شبکه ملی نیز یاد می‌شود. در دوران مدیریت علی لاریجانی این شبکه سیستم پخش رنگی خود را از سکام به پال تغییر داد.

گسترهٔ پخش[ویرایش]

این شبکه هم اکنون توسط ۳ ماهوارهٔ آسیاست سه اس؛ ایتنل ست ۹۰۲ و ماهواره بدر در ایران و بخش‌هایی از آسیا قابل دریافت است. همچنین این شبکه توسط صدها ایستگاه رله در سراسر ایران قابل دریافت است. این شبکه همچنین از طریق شبکه‌های تلویزیون کابلی در افغانستان قابل دریافت است.

برنامه‌ها[ویرایش]

این شبکه محتوایی سیاسی اجتماعی دارد. بخش‌های خبری، یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این شبکه‌است. بخش‌های خبری اصلی شبکه اول در ساعت‌های ۱۴، ۱۹ و ۲۱ پخش می‌شوند. از مهم‌ترین برنامه‌های تولیدی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که از این شبکه پخش شده‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]