شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شبکه خبر
IRINN logo.svg
راه‌اندازی‌شده ۱۳۷۸
متعلق به IRIB
قالب تصویر SDTV
کشور  ایران
زبان فارسی
گسترهٔ پخش آسیا، اروپا، قاره آمریکا
دفترهای مرکزی تهران
وب‌گاه پایگاه اینترنتی شبکه خبر
در دسترس‌بودن
زمینی
فرستنده جماران CH۴۹ UHF آنالوگ
فرستنده جماران CH۳۱ UHF موبایل
فرستنده جماران CH۳۷ UHF دیجیتال
ماهواره‌ای
آسیاست ۳اس ۱۲۳۵۳ ۳۰۰۰۰ ۳/۴ V
HotBird 8 ۱۲۴۳۷ ۲۷۵۰۰ ۳/۴ V
اینتل‌ست ۹۰۲ ۱۱۵۵۵ ۲۷۵۰۰ ۳/۴ V
Galaxy ۱۹ ۱۲۰۵۳ ۲۲۰۰۰ ۳/۴ V
رسانه جریان
IRIB http://www.irib.ir/live/irinn.asx

شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران (IRINN) که در تداول عامه با نام شبکهٔ خبر و یا کانال شش شناخته می‌شود، یکی از شبکه‌های تلویزیونی دولتی کشور ایران است که در مجموعه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مدیریت می‌شود. این شبکه به سبک شبکه‌های خبری مشهور جهان به پخش اخبار کوتاه و مشروح و برنامه‌های تحلیل خبر می‌پردازد. شبکه خبر در تابستان 1392 پخش شبانه روزی خود را آغاز کرده است. شبکه خبر توسط معاونت سیاسی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اداره می‌شود، اما از واحد مرکزی خبر صدا و سیما مجزاست. با این وجود گزارش‌ها و تصاویر ارسالی توسط خبرنگاران واحد مرکزی خبر در شهرستان‌ها و کشورهای خارجی توسط شبکه خبر نیز پخش می‌شود. به همین دلیل این شبکه به جز خبرنگار مستقر در لندن، در خارج از شهر تهران فاقد دفتر نمایندگی است. خبرنگاران این شبکه برای پوشش برخی رخدادهای مهم به مأموریت‌های خارج از تهران نیز اعزام می‌شوند.

پیشینه[ویرایش]

شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران در ۲ آبان ۱۳۷۸ به صورت آزمایشی و پس از یکماه در ۲ آذر ۱۳۷۸ آغاز به کار کرد. در حال حاضر مدیریت این شبکه را اردشیر زابلی‌زاده بر عهده دارد.

وظایف[ویرایش]

گردآوری، دریافت، تهیه و تنظیم و پخش اخبار و گزارشهای خبری و برنامه‌های سیاسی در چارچوب خط مشی‌ها و ضوابط کلی سازمان صدا و سیما و سیاست‌های جمهوری اسلامی از جمله وظایف این شبکه عنوان شده‌است.

گسترهٔ پخش[ویرایش]

برنامه‌های این شبکه در اکثر مناطق ایران از طریق فرستنده‌های آنالوگ و دیجیتال زمینی روی باند UHF قابل دریافت است. همچنین برنامه‌های این شبکه از طریق ماهواره اینتل‌ست ۹۰۲، آسیاست ۳اس، هاتبرد ۸، تل‌استار ۱۲ و گلکسی ۱۹ در ایران و اکثر مناطق جهان پخش می‌شود.[۱] تماشای زنده شبکه خبر از طریق پایگاه اینترنتی سازمان صدا و سیما نیز میسر است. دریافت این شبکه مانند سایر شبکه‌های تلویزیونی وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران رایگان است. پخش برنامه‌های شبکه خبر ۲۴ ساعته می‌باشد.[۲]

بخش‌های خبری[ویرایش]

این شبکه با ۶۱ بخش خبری جمعاً به مدت ۹:۳۰ ساعت در حال خبر رسانی می‌باشد. همچنین زیر نویس شبکه در موضوعات عمومی، سیاسی، اقتصادی، هواشناسی، مذهبی، ورزشی و... به مدت ۲۰:۳۰ ساعت جدیدترین اخبار را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. این شبکه چند استودیوی تخصصی را در مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰، سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران و سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران راه‌اندازی کرده و با برقراری ارتباط تصویری آخرین اخبار این حوزه‌ها را به صورت مستقیم پخش می‌کند. شبکه خبر قصد دارد استودیویی را در بازار بورس تهران نیز راه‌اندازی کند.[۳] برخی از رخدادهای خبری مهم نیز توسط این شبکه به صورت زنده پخش می‌شود. سخنرانی شخصیت‌های مهم سیاسی ایران، کنفرانس خبری هفتگی سخنگوی وزارت خارجه و برخی جلسات مهم مجلس شورای اسلامی مانند جلسات رأی اعتماد یا استیضاح وزرا از آن جمله‌اند. به رغم فعالیت های این شبکه انتقاد هایی نیز بر آن وارد است برای مثال مشرق نیوز در گزارشی به قلم میلاد ذوالفقاری مهمترین ضعف شبکه خبر را نداشتن آرمان در فعالیت های خود خبر میدهد و آنرا شبکه ای خنثی مینامد.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]