شاه سلیمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Shir & Khorshid1.svg شاه سلیمان صفوی Shir & Khorshid1.svg
Shah Suleiman portrait, Aliqulijabadar, 1670.png
دوران پادشاه سلسله صفوی
تاجگذاری دوشنبه ۱۰ آبان ۱۰۴۵
نام کامل سلیمان میرزا شاه عباس اوقلو صفوی
زادروز ۱۰۲۶
پیش از شاه سلطان حسین
پس از شاه عباس دوم
پدر شاه عباس دوم
مادر نکیهت خانم
دین اسلام

شاه صفی دوم یا شاه سلیمان (تولد ۱۰۲۶ - مرگ پنجشنبه ۸ مرداد ۱۰۷۳) فرزند ارشد شاه عباس دوم و پادشاه صفوی بین سالهای ۱۰۴۵ تا ۱۰۷۳ بود نام مادر وی نکیهت کهن نام بود. وی پس از مرگ پدرش در حالیکه از ابتدای زندگی طبق رسمی که از زمان شاه عباس اول وجود داشت در حرمسرا رشد کرده بود، در روز دوشنبه ۱۰ آبان ۱۰۴۵ تاج‌گذاری کرد.

او خود پادشاهی نالایق بود ولی به دلیل داشتن وزیری چون شیخعلی خان زنگنه اوضاع کشور پریشان نشد و در واقعیت شیخعلی خان زمام امور را در دست داشت و به ادارهٔ امور می‌پرداخت.


در سال نخست سلطنت وی اوضاع کشور به شدت رو به آشفتگی گذاشت. پس از چند ماه سلطنت به توصیه منجمین نامش را تغییر داد و با نام جدید (سلیمان) در تاریخ یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۰۴۵ مجدداً تاجگذاری کرد. دلیل این توصیه ابتلای شاه به بیماری جرب و شیوع طاعون در کشور و وضعیت نا بسامان کشور بود و منجمان گمان می‌کردند با این کار تأثیر نحسی زمان تاجگذاری نخست از میان می‌رود. البته پس از تاجگذاری مجدد بیماری شاه رو به بهبود نهاد و اوضاع کشور نیز کم کم به سامان شد.

از علمای بنام زمان وی میتوان به علامه حسین خوانساری ، علامه مجلسی ، جمال الدین محمد خوانساری ، ملا محسن فیض کاشانی اشاره کرد.


شاه سلیمان در ۸ مرداد ۱۰۷۳ به علت بیماری نقرس و یا شرب زیاد در اصفهان فوت کرد، و در قم به خاک سپرده‌شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]


پادشاه پیشین:
شاه عباس دوم
شاه سلیمان
سلیمان میرزا شاه عباس اوقلو صفوی
شاهنشاه ایران

۱۶۶۶ – ۱۶۹۴

جانشین:
شاه سلطان حسین

منابع[ویرایش]