شاه‌انگبین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لارو زنبور ملکه که شاه‌انگبین در پیرامون آن دیده می‌شود.

شاه‌انگبین یا ژلهٔ رویال (به انگلیسی: Royal jelly) از محصولات زنبورعسل می‌باشد.

شاه‌انگبین نوعی ماده غذایی است که توسط زنبورهای عسل تهیه می‌شود و معمولاً همه لاروها در سه روز اول زندگی از شاه‌انگبین تغذیه می‌کنند، اما این جیره غذایی از روز چهارم تغییر می‌کند و جای آن را مخلوطی از عسل و گرده می‌گیرد، و تنها ملکه تا آخر عمر از شاه‌انگبین تغذیه می‌کند وبه نظر می‌رسد که این نوع غذا باعث به وجود آمدن اختلافات اساسی بین زنبورهای ماده و ملکه می‌گردد به طوری که طول مدت زندگی ملکه بیش از پنجاه و دو برابر طول زندگی زنبورهای کارگر است واز لحاظ حجم نیز ملکه دو تا سه برابر کارگرها می‌باشد.

شاه‌انگبین توسط زنبورهای پرستار تولید می‌شود واین زنبورها در روز ششم زندگی اقدام به ترشح شاه‌انگبین می‌کنند که در حقیقت مایعی سفید رنگ است که در تغذیه لاروها و به ویژه ملکه به کار می‌رود. اما این ترشحات در روز دوازدهم قطع می‌گردد و لاروهای پرستار این وظیفه را به نسل دیگری از لاروها که سن آن‌ها کمتر است می سپارند.[۱]

زنبورهای کارگر دارای دو غده بر روی سر خود می‌باشند بنام غدد زیرحلقی[۲] که توانایی تولید این ماده را از سن ۱۰ الی ۱۵ روزگی دارند. رنگ شاه‌انگبین از سفید شیری تا زرد روشن بوده و ترش مزه می‌باشد. ملکه در زمان زندگی تنها با ژله رویال تغذیه می‌شود. تمامی لاروها در سه روز اول لاروی با این ماده تغذیه شده و بعد از ۳ روزگی آن‌هایی که قرار است تبدیل به کارگر شوند با عسل و گرده تغذیه شده و آن لاروی که قرار است به ملکه تبدیل شود فقط با ژله رویال تغذیه شده. شاه‌انگبین زود فاسد می‌شود و باید بعد برداشت مصرف شود.

شاه‌انگبین به صورت قرص و خشک شده در آمریکا موجود می‌باشد. شاه‌انگبین دارای ویتامین‌های آ، سی، ای و دی به ویژة ب۱۲، ب۶، ب۲ و ب۱ می‌باشد.[۳]

خاصیت‌ها[ویرایش]

شاه‌انگبین یک ماده غذائی بسیار ارزشمند و داروئی است که در درمان بسیاری از ناتوانی‌ها و امراض موثر می‌باشد از جمله در کاهش چربی خون، تنظیم هورمون‌ها، کمک به باروری و تسریع در بهبودی ناتوانی جنسی، کمک به رشد استخوان، محرک رشد، اشتهاآور، رفع سختی رگ‌ها، بهبودی روماتیسم مفصلی، درمان افسردگی، افزایش دهنده مقاومت بدن در مقابله با عفونت‌ها و جلوگیری از پیری زودرس بسیار موثر است.

نحوه نگهداری: به خاطروجود آنزیم‌ها و هورمون‌های موجود در ژله رویال بهتر است از تماس با نور و اکسیژن هوا جلوگیری نمود تا تجزیه نشود و الزاماً در یخچال یا فریزر نگهداری شود.

ژله رویال به علت دارا بودن ماده‌ای بنام استیل کولین که نقش اساسی در نقل و انتقال پیام‌های عصبی ایفا می‌کند برای پیشگیری و درمان مشکلات عصبی نظیر آلزایمر، رعشه، اضطراب کاربرد دارد و همچنین در فعالیت‌های فکری زیاد هم می‌توان از این ماده استفاده کرد. در ضمن به خاطر داشتن همین ماده (استیل کولین) از رسوب کلسترول در جداره رگ‌ها که باعث سفت شدن دیواره رگ‌ها می‌شود و سکته را به‌دنبال دارد می‌کاهد.[۴]

در شاه‌انگبین مقدار فراوانی کلاژن موجود می‌باشد که در استحکام یاخته‌ها با یکدیگر نقش اساسی بازی می‌کند به ویژه یاخته‌های پوست.

شاه انگبین یا ژل رویال موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و سبب کاهش رشد و جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی می شود، که می تواند به عنوان یک ترکیب مکمل در درمان لوسمی، و همچنین جهت جبران عوارض جانبی ناشی از شیمی درمانی همراه با بحث تقویت سیستم ایمنی بدن مورد نوجه قرار گیرد.[۵]

عوارض جانبی[ویرایش]

شاه‌انگبین ممکن است در انسان‌ها باعث ایجاد واکنش آلرژیک و حساسیت شود. این واکنش می‌تواند اعم از کهیر، آسم و یا حتی آنافیلاکسی مرگبار باشد. وقوع واکنش آلرژیک در افرادی که شاه‌انگبین مصرف می‌کنند نامشخص است. خطر وقوع حسایست و واکنش آلرژیک در افرادی که حساسیت‌های دیگری دارند، بالاتر است.[۶][۷][۸][۹][۱۰][۱۱]

منابع[ویرایش]

 1. اسرار درمان با عسل، تالیف: سوفی لاکوست، ترجمه دکتر احسان مقدس، انتشارات نیلوبرگ تهران، چاپ اول بهمن ۱۳۸۷
 2. Hypopharyngeal
 3. کتاب پرورش زنبور عسل دکتر نعمت الله شهرستانی و کتاب زنبور عسل مهندس سید جاود سعادتمند و همجنین نشریه طب سنتی و مکمل.
 4. کتاب پرورش زنبور عسل دکتر نعمت الله شهرستانی و کتاب زنبور عسل مهندس سید جاوید سعادتمند و همچنین نشریه طب سنتی و مکمل.
 5. سید احسان، حسینی. دلیرژ، نوروز.آهنگران، ناهید. تاثیر ژل رویال بر میزان سیتوتوکسیتی سلولهای تک هسته ای خون محیطی علیه سلولهای اریترولوسمی رده K562، مجله علوم پزشکی مازندران، 1393، شماره 114، صفحه 1 تا 7.
 6. Leung, R; Ho, A; Chan, J; Choy, D; Lai, CK (March ۱۹۹۷). "Royal jelly consumption and hypersensitivity in the community". Clin. Exp. Allergy ۲۷ (۳): ۳۳۳–۶. doi:10.1111/j.1365-2222.1997.tb00712.x. PMID ۹۰۸۸۶۶۰ Check |pmid= value (help).  Check date values in: |date= (help)
 7. Takahama H, Shimazu T (۲۰۰۶). "Food-induced anaphylaxis caused by ingestion of royal jelly". J Dermatol. ۳۳ (۶): ۴۲۴–۴۲۶. doi:10.1111/j.1346-8138.2006.00100.x. PMID ۱۶۷۰۰۸۳۵ Check |pmid= value (help).  Check date values in: |date= (help)
 8. Lombardi C, Senna GE, Gatti B, Feligioni M, Riva G, Bonadonna P, Dama AR, Canonica GW, Passalacqua G (۱۹۹۸). "Allergic reactions to honey and royal jelly and their relationship with sensitization to compositae". Allergol Immunopathol (Madr). ۲۶ (۶): ۲۸۸–۲۹۰.  Check date values in: |date= (help)
 9. Thien FC, Leung R, Baldo BA, Weiner JA, Plomley R, Czarny D (۱۹۹۶). "Asthma and anaphylaxis induced by royal jelly". Clin Exp Allergy ۲۶ (۲): ۲۱۶–۲۲۲. doi:10.1111/j.1365-2222.1996.tb00082.x. PMID ۸۸۳۵۱۳۰ Check |pmid= value (help).  Check date values in: |date= (help)
 10. >Leung R, Thien FC, Baldo B, Czarny D (۱۹۹۵). "Royal jelly-induced asthma and anaphylaxis: clinical characteristics and immunologic correlations". J Allergy Clin Immunol ۹۶ (6 Pt 1): ۱۰۰۴–۱۰۰۷. doi:10.1016/S0091-6749(95)70242-3. PMID ۸۵۴۳۷۳۴ Check |pmid= value (help).  Check date values in: |date= (help)
 11. Bullock RJ, Rohan A, Straatmans JA (۱۹۹۴). "Fatal royal jelly-induced asthma". Med J Aust ۱۶۰ (۱): ۴۴.  Check date values in: |date= (help)