شارلی ابدو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دفتر مجله در پاریس

شارلی اِبدو، (به فرانسوی: Charlie Hebdo) به معنای "هفته نامه شارلی"، مجله‌ای فکاهی است که چهارشنبه‌ها در فرانسه منتشر می‌شود. در سپتامبر ۲۰۱۲ انتشار کارتون‌هایی با موضوع پیامبر اسلام در این مجله باعث تظاهراتی علیه این مجله و دولت فرانسه در برخی کشورهای جهان شد.

تاریخچه[ویرایش]

"شارلی اِبدو" جانشین مجله "هاراکیری" (به معنای ژاپنی کلمه: هاراکیری) است که از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۱ میلادی منتشر میشد. مجله پس از بسته شدن توسط دولت فرانسه بخاطر توهین به ارزش های ملی دوباره در سال ۱۹۶۶ منتشر شد و در سال ۱۹۷۰ و اینبار پس از مرگ ژنرال شارل دو گل بخاطر توهین به شخص ایشان، به دستور وزیر داخله تعطیل شد. در دهه ۸۰ میلادی کارمندان قدیمی تحریریه با نام جدید "شارلی ابدو" (این نام کنایه ایست به نام شارل دو گل) کار مجله را ادامه دادند ولی شمارگان بسیار پایین و انتقاد مردم از کیفیت محتوی عامل نیمه تعطیل شدن مجله گشت تا اینکه گروه دیگری به تیم قدیمی مجله گرویده در سال ۱۹۹۲ هفته نامه "شارلی ابدو جدید" را منتشر کردند.

انتقاد[ویرایش]

انتقاد از سیاست این مجله فکاهی بسیار است و رسانه های جدی فرانسه و کشور های همسایه بار ها خط مشی مجله را به نقد کشیده‌اند. مفسر مجله آلمانی اشپیگل در مقاله خود مینویسد: "شارلی ابدو در مسابقه خود در مقابل مجله فکاهی رقیب یعنی "Le Canard Enchaîné" همیشه سر نخ را از دست داده و به راه کج و اشتباه میرود... این مجله در اکثر موارد سعی میکند با توهین به ارزش های ملی، اقلیت ها و مقدسات شمارگان خود را بالا ببرد و این امر در برابر رقیبی جدی چون "Le Canard Enchaîné" که سبکی مرم پسند و کلاسیک داراست تا به حال میسر نشده"

به نوشته مجله اشپیگل، گرداننده بلژیکی تارنمای مجله در نوامبر ۲۰۱۱ برای مدتی سایت های این مجله را از شبکه حذف کرد. در همانجا آمده: در تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۱۱ گروهی از افراد منتقد (که ثابت نشد چه کسانی بوده‌اند) دفتر مرکزی مجله را با کوکتل مولوتوف به آتش کشیدند.

منابع[ویرایش]