سیگار الکترونیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سیگار برقی)
پرش به: ناوبری، جستجو
یک سیگار برقی مارک DSE-901.

سیگار برقی یا سیگار الکترونیکی وسیله‌ای است الکترونیکی که استعمال دخانیات را شبیه سازی می‌کند. این کار توسط تولید بخارات خاصی که بو، طعم، مزه و احساس کشیدن سیگار واقعی را به مصرف کننده بدهد اما زیانهای سیگار واقعی را نداشته یا این زیانها به حداقل برسد در این گونه سیگارها انجام می‌شود.

سیگار الکترونیکی اولین‌بار در سال ۲۰۰۳ و در کشور چین تولید شد اما امروزه در نقاط مختلف جهان فروخته می‌شود و میلیون‌ها مصرف‌کننده دارد.[۱] در کشورهای مختلف، قوانین متفاوتی در مورد فروش و استفاده از سیگارهای الکترونیکی وضع شده‌است.

مزیت‌ها و خطرهای احتمالی سیگارهای الکترونیکی، موضوع مورد بحث محقق‌ها و سازمان‌های فعال در زمینهٔ بهداشت و سلامتی است. بعضی دانشمندان، از جمله مسئولان اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا هشدار داده‌اند که در مورد ایمن بودن این محصول، هنوز سوال‌های فراوانی بی‌پاسخ مانده‌است.[۲] طبق آزمایش‌های انجام‌شده هیچکدام از ۴۰۰۰ مادهٔ شیمیایی مضر موجود در کاغذ، فیلتر و توتون سیگارهای معمولی در سیگارهای الکترونیکی وجود ندارد اما این سیگارها حاوی مواد شیمیایی مضر دیگری هستند که می‌توانند به اندازهٔ سیگارهای معمولی به مصرف‌کننده آسیب بزنند.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. «Greek study finds e-cigarettes no threat to heart»(انگلیسی)‎. وب‌گاه رویترز، ۲۵ آگوست ۲۰۱۲. بازبینی‌شده در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۳. 
  2. «Study finds e-cigarettes affect airways, and quickly»(انگلیسی)‎. وب‌گاه رویترز، ۵ ژانویه ۲۰۱۲. بازبینی‌شده در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۳. 
  3. «در مورد "سیگار الکترونیکی"؛ پر از مواد سرطان‌زا و بدتر از سیگار عادی»(فارسی)‎. وب‌گاه روزنامهٔ انتخاب، ۲۳ شهریور ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۶ بهمن ۱۳۹۱.