سیمو هایها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سیمو هایها
Simo Hayha.jpg
سیمو هایها در جنگ زمستانی
محل تولد فنلاند
تاریخ تولد ۱۷ دسامبر ۱۹۰۵(1905-12-17)
محل مرگ فنلاند
تاریخ مرگ ۱ آوریل ۲۰۰۲ (۹۶ سال)
لقب «مرگ سفید»
تابعیت فنلاندی
طول خدمت ۱۹۲۵-۱۹۴۰
درجه تک تیرانداز
جنگ‌ها جنگ زمستان


سیمو هایها (Simo Häyhä) ملقب به «مرگ سفید»، لقبی که ارتش شوروی به او داده بود٬ تک تیرانداز فنلاندی بود که از او به عنوان بزرگ‌ترین تک تیرانداز تاریخ یاد می‌شود.

او در سال ۱۹۰۵ در فنلاند متولد شد و در ۱۹۲۵ وارد خدمت ارتش شد. او تنها ۱۵۲ سانتیمتر قد داشت.او مجهزبه یک تفنگ موسین-ناگانت مدل۲۸ بدون دوربین به همراه یک مسلسل (ساومی ام-۳۱) بود در جریان جنگ زمستانی که در سالهای ۱۹۳۹-۱۹۴۰ میان فنلاند و شوروی درگرفت در دمای ۲۰- تا ۴۰- درجه زیر صفر و پوشیده در لباس سفید مخصوص استتارش به تنهایی ۵۰۵ نفر از سربازان ارتش سرخ شوروی را کشت. (این رقم تایید شده تعداد افراد کشته شده توسط اوست اما تخمین زده می‌شود تعداد کشته‌ها از این هم فراتر باشد.) این آمار کشتار را ظرف ۱۰۰ روز قبل از مجروح شدنش (یعنی به طور میانگین ۵ نفر در روز) بدست آورد.

روسها که از دست او به تنگ آمده بودند بارها سعی کردند با روشهای مختلف از قبیل آتش توپخانه او را به هلاکت برسانند ،در ۶ مارس ۱۹۴۰،سیمو به دلیل اصابت یک گلوله از فاصله نزدیک که وارد فک و صورت او شده،بشدت زخمی گردید و توسط سربازان همقطار خود به پشت جبهه منتقل شد.سیمو به دلیل شجاعت های فراوان،توسط فیلد مارشال مانرهایم به درجه ستوان دومی ارتقا پیدا کرد.در سالهای پس از جنگ،سیمو به پرورش سگ های ممتاز مخصوص شکار پرداخت و تبدیل به یک شکارچی جهانی گوزن گردید سپس به انتشار کتاب خاطرات خود پرداخت.او در یک مصاحبه در سال ۱۹۹۸ در مورد عامل موفقیت یک تک تیرانداز فقط یک کلمه پاسخ داد،تمرین

وی سرانجام در آوریل سال ۲۰۰۲ میلادی به سن 97 سالگی در در دهکده زادگاه خود به مرگ طبیعی درگذشت.

منابع[ویرایش]

"Simo Häyhä." Wikipedia, The Free Encyclopedia. 28 Nov 2007, 15:33 UTC. Wikimedia Foundation, Inc. 28 Nov 2007 <http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Simo_Häyhä&oldid=174385055>.