سیر زمانی فرگشت انسان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سیر زمانی فرگشت انسان دربرگیرنده مهم‌ترین رویدادها در طی فرایند شکل‌گیری گونهٔ انسان و فرگشت نیاکان انسان‌ها است. این شامل توضیحی کوتاه درباره بعضی جانوران، سرده‌ها، یا گونه‌ها می‌شود که نیاکان احتمالی انسان‌های خرمند بوده‌اند.

این تاریخچه به بررسی منشا حیات نمی‌پردازد، ولی خطی از بازماندگان پیدایش حیات را که در نهایت به انسان منجر شدند بررسی می‌کند. تاریخچه بر پایه بررسی‌های دیرین‌شناسی، زیست‌شناسی رشد، ریخت‌شناسی، و داده‌های آناتومیک و ژنتیکی است. مطالعه فرگشت انسان بخش مهمی از دانش انسان‌شناسی است.

طبقه‌بندی انسان خردمند[ویرایش]

خط شاخه‌ای طبقه آرایه‌شناختی انسان‌های خردمند (انسان‌های امروزین) به شرح زیر است:

طبقه آرایه‌شناختی نام نام رایج میلیون سال پیش
حوزه یوکاریوت سلول‌هایی با یک هسته ۲٬۱۰۰
سلسله جانوران جانوران ۵۹۰
شاخه طنابداران مهره‌داران و بی‌مهرگان بسیار مرتبط ۵۳۰
زیرشاخه مهره‌داران مهره‌داران ۵۰۵
بالارده چهاراندامان چهاراندام‌ها ۳۹۵
طبقه‌بندی‌نشده آب‌پرده‌داران آب‌پرده‌دارها، چهاراندامانی که به خوبی برای زندگی روی خاک تطابق یافته‌اند ۳۴۰
رده پستانداران پستاندارها ۲۲۰
زیررده ددان پستاندارانی که فرزندانشان را زنده به دنیا می‌آورند.
فرورده هوددان پستانداران جفت‌دار (به جز کیسه‌داران)
کلان‌راسته شمال‌هوددان سنجابک‌سانان، خفاش‌ها، نهنگ‌ها، بیشتر پستانداران سم‌دار، بیشتر پستانداران گوشت‌خوار
بالاراسته هونیاسنجابک‌سانان زبرنخستیان (نخستیان، جوندگان، خرگوش‌ها، حشره‌خواران درختی، و پوست‌پرها) ۱۰۰
بزرگ‌راسته هونیاکان زبرنخستیان، پوست‌پرها، حشره‌خواران درختی
مه‌راسته نخستی‌شکلان نخستیان و پوست‌پرها ۷۹٫۶
راسته نخستی‌سانان نخستیان ۷۵
زیرراسته ساده‌بینیان نخستیان «بینی–ساده» (کپی‌ها، میمون‌ها، و تارسیرها) ۴۰
فروراسته میمونان نخستیان میمونی (کپی‌ها، میمون‌های بر قدیم، میمون‌های بر جدید)
کوچک‌راسته راست‌بینیان نخستیان «راست‌بینی» (کپی‌ها و میمون‌های بر قدیم) ۳۰
بالاخانواده انسان‌واران کپی ها ۲۸
خانواده انسانیان کپی‌های بزرگ (انسان‌ها، شامپانزه‌ها، بونوبوها، گوریل‌ها، و اورانگوتان‌ها) ۱۵
زیرخانواده انسان‌ساییان انسان‌ها، شامپانزه‌ها، بونوبوها، و گوریل‌ها ۸
تبار انسان‌تباران سرده‌های انسان و جنوبی‌کپی ۵٫۸
زیرتبار انسان‌تباریان تنها دربرگیرنده سرده انسان ۲٫۵
سرده انسان انسان ها ۲٫۵
گونه Homo sapiens انسان‌های نوین ۰٫۵
زیرگونه Homo sapiens sapiens انسان‌های با کالبد کامل شکل گرفته ۰٫۲

تاریخچه[ویرایش]

نخستین موجودات جاندار[ویرایش]

تاریخ رویداد
۴۰۰۰ میلیون سال پیش حیات آغازین شکل گرفت.
اطلاعات بیشتر: پیدایش حیات
۳۹۰۰ م. س. پ. یاخته‌هایی همچون پروکاریوت‌ها ظاهر شدند. چنین چیزی آغاز فوتوسنتز و در نتیجه نخستین پدید آمدن میزان زیادی از اکسیژن در جو زمین گشت.
۲۵۰۰ م. س. پ. نخستین یاخته‌های بهره‌گیرنده از اکسیژن. تا ۲۴۰۰ م. س. پ. ، در جریان آنچه که رویداد بزرگ پراکنش اکسیژن خوانده می‌شود، انواع حیات پیش‌اکسیژنی توسط مصرف‌کنندگان اکسیژن از میان رفتند.
۲۱۰۰ م. س. پ. سلول‌های پیچیده‌تری پدیدار شدند: یوکاریوت‌ها.
۱۲۰۰ م. س. پ. زایش جنسی فرگشت پیدا می‌کند، و باعث افزایش سرعت فرگشت جانوران بر زمین می‌شود.
۹۰۰ م. س. پ. قیف‌تاژک‌داران شبیه نیای همهٔ اعضای فرمانرو جانوران هستند و به ویژه آن‌ها نیای مستقیم اسفنج‌های دریایی هستند.[۱]

پیش‌اسفنج‌ها (نام علمی: Proterospongia) به عنوان اعضایی از قیف‌تاژک‌داران می‌توانند نمونه مناسبی از آنچه نیای همهٔ جانوران زمین در گذشته چگونه بوده است، باشند. آن‌ها در گروه‌های یاخته‌ای زندگی می‌کنند و نخستین نشانه‌های سلول‌های پرورش‌یافته برای مقصودهای ویژه را در ساختار بدن خود دارند.

۶۰۰ م. س. پ. گمان بر این است که نخستین جانداران چندسلولی اسفنج‌شکل بوده‌اند. اسفنج‌های دریایی در میان ساده‌ترین جانوران قرار دارند و بافت‌های آن‌ها به شکل پاره‌ای از هم جدا هستند. شاخه ی آن‌ها (Porifera) همچنین قدیمی‌ترین شاخهٔ جانوران موجود بر زمین است.
۵۸۰ م. س. پ. جنبش و حرکت در جانوران با مرجانیان آغاز شد. تقریباٌ همه مرجانیان دارای عصب و ماهیچه هستند. از آنجا که آن‌ها جزو ساده‌ترین جانورانی به شمار می‌آیند که دارای چنین اندام‌هایی هستند، نیاکان مستقیم آن‌ها به احتمال زیاد نخستین جانورانی بوده‌اند که از عصب و ماهیچه همزمان بهره می‌گرفتند. مرجانیان همچنین نخستین گروه از جانوران هستند که بدنشان دارای شکل و حالت مشخص بود. آن‌ها تقارن شعاعی دارند و نخستین چشم‌ها در آن‌ها فرگشت یافتند.
۵۵۰ م. س. پ. کرم‌های پهن نخستین جانوران دارای مغز و ساده‌ترین آن‌ها از نظر داشتن تقارن دوسویه هستند. آن‌ها همچنین ساده‌ترین جانوران هستند که اندام‌هایشان از سه لایه زایشی تشکیل شده‌اند.
۵۴۰ م. س. پ. کرم‌های سردوکی پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر از دیگر جانورهای کرم‌شکل ساده هستند. آن‌ها دستگاه گردش خون و قلبی دارند که نقش کلیه را نیز بازی می‌کند. آن‌ها ساختاری آب‌شش‌وار دارند که برای تنفس به کار رفته می‌شود. این ساختار در ماهیان نخستی نیز دیده می‌شود.

طنابداران[ویرایش]

تاریخ رویداد
530 م. س. پ. پیکایا نیایی مهم از طناب‌داران نوین امروزی و مهره‌داران به شمار می‌رود.

قیف‌دندان‌ها نمونه‌هایی مشهور از طنابداران آغازین (۴۹۵ م. س. پ.) هستند. ویژگی اصلی آن‌ها داشتن شکلی چون مارماهی با چشمانی بزرگ، باله به همراه پرتوهایش، و پشت‌مازه است.

505 Ma

نخستین مهره‌داران پدیدار شدند: صدف‌پوستان، ماهیانی بی‌آرواره و خویشاوند با دهان‌گردماهی‌شکلان و مخاطی‌واران کنونی. Haikouichthys و Myllokunmingia نمونه‌هایی از این ماهیان بی‌آرواره یا همان بی‌آروارگان به شمار می‌روند. این ماهیان آرواره‌ای در دهان خود نداشتند و فاقد باله‌های عقبی و کناری، همچون ماهیان بیشتر پیشرفته، بودند. آن‌ها نیاکان ماهیان استخوانی پس از خود بودند.

480 Ma

پلمه‌پوستان جزو ماهیان پیشاتاریخ بودند. آن‌ها نخستین ماهی‌های دارای آرواره بودند که آرواره‌شان از سر کمان آب‌شش‌هایشان شکل گرفت. سر و سینه آن‌ها توسط چند صفحه پوشانه شده بودند و بقیه بدن بی‌دفاع بود.

410 Ma نخستین تهی‌خارها پدیدار شدند.

چهاراندامان[ویرایش]

تاریخ رویداد
۳۹۰ م.س.پ.

گروهی از ماهیان لبه‌باله (گوشتی‌بالگان) دارای پا شدند و باعث پدیدار شدن چهاراندامان گشتند. نخستین چهاراندامان در باتلاق‌ها و آب‌های شیرین کم‌عمق زندگی می‌کردند. آن‌ها دارای مغزی با دو لوب در جمجمه‌ای صاف، دهانی بزرگ، و پوزه‌ای کوتاه بودند که جهت رو به بالای چشم‌هایشان نشان از آن دارد که کف‌زی بوده‌اند. آن‌ها در کف آب به سر می‌بردند و از باله‌های خود به عنوان نوعی پارو برای به جلو خزیدن بهره می‌گرفتند. شش‌ماهیان کنونی نیز این ویژگی چهاراندامان نخستین را حفظ کرده‌اند؛ نمونه‌ای از آن‌ها شش‌ماهی کوئینزلند است.

۳۷۵ م.س.پ.

تیکتالیک سرده‌ای از ماهیان گوشتی‌باله از اواخر دوونین با بسیاری از ویژگی‌های چهاراندام‌گونه است. این سرده ارتباط مشخصی میان پاندرماهیان و آکانتوستگا به نمایش می‌گذارد.

۳۶۵ م.س.پ.

آکانتوستگا دوزیستی منقرض شده است که از جمله نخستین جانورانی به شمار می‌آید که اندام‌های تشخیص‌پذیر داشت. این جانوراز جمله نامزدهای عنوان نخستین مهره‌داری که توانایی آمدن به خشکی را داشته باشد، بوده است. آکانتوستگا فاقد مچ بود و در حالت کلی توانایی اندکی برای زندگی بر خشکی داشت. اندام‌های آن توانایی تحمل وزن جانور را در خشکی نداشتند. این دوزیست هم دارای شش و هم آب‌شش بود؛ چیزی که نشان از نقطهٔ پیوند میان ماهی‌های گوشتی‌باله و مهره‌داران خاک‌زی دارد.

ایکتیوستگا از جمله نخستین چهاراندامان است. به عنوان یکی از اولین جانوران دارای پا، دست، و استخوان انگشت، ایکتیوستگا به عنوان نوعی دورگه از ماهی و دوزیست شناخته می‌شود. این جانور دارای پا بود، ولی اندام‌های آن احتمالاً برای راه رفتن به کار گرفته نمی‌شدند. احتمال دارد که آن‌ها تنها برای زمان‌های کوتاهی پا بر خشکی می‌گذاشتند و از پاهای عقبی خود برای کنار زدن گل و لای بهره می‌گرفتند.

۳۰۰ م.س.پ.

نخستین خزندگان از دوزیستان شکل گرفتند: هیلونوموس نخستین خزندهٔ شناخته‌شده است. طول بدن این جانور (به همراه دم) ۲۰ سانتی‌متر بوده است و به گمانی همانندی بسیاری به مارمولک‌های امروزین داشته است. او دندان‌هایی کوچک و تیز داشت که از آن‌ها برای گرفتن هزارپاها و حشرات آغازین بهره می‌گرفت. از این جانور به عنوان نیای آمنیوت‌ها و خزندگان پستاندارگون یاد می‌شود. کراتین در این هنگام برای نخستین بار فرگشت می‌یابد و بعدها در پنجهٔ مارمولک‌های امروزین و پرنده‌ها، و مو در پستانداران پدیدار می‌شود.[۲]

فرگشت تخم‌های مشیمه‌دار باعث پدید آمدن گروهی از خزندگان شد که تانایی زایش بر روی خشکی و تخم‌گذاری در آن را داشتند. این گوه که با نام آب‌پرده‌داران شناخته می‌شوند نیازی به بازگشت به آب برای تولید مثل نداشتند. این تطبیق به آن‌ها امکان تصرف خشکی برای نخستین بار را داد.

پستانداران[ویرایش]

زمان ریداد
۲۵۶ م. س. پ.
فتینوسوکوس، گونه‌ای ددکمان آغازین

کمی پس از پدیدار شدن نخستین خزندگان، دو شاخه از آن‌ها جدا شدند؛ یک شاخه دوکاوان بودند که از آن‌ها خزندگان نوین امروزی پدیدار شدند، و دیگری هم‌کمانان که پستانداران امروزین را تشکیل دادند. هر دوی این گروه‌ها دارای دریچه گیجگاهی بودند؛ جفتی سوراخ در جمجمه‌شان در پشت چشم‌ها که باعث افزایش فضا برای ماهیچه‌های آرواره می‌شدند. هم‌کمانان در هر دو سوی سر یک دریچه داشتند، در حالی که دوکاوان دارای دو دریچه در هر سو بودند.

نخستین خزندگان پستاندارشکل پلیکوسورها بودند. پلیکوسورها نخستین جانورانی به شمار می‌آمدند که دارای دریچه گیجگاهی بودند. آن‌ها ددکمان نبودند ولی نیاکانشان به شمار می‌آیند. ددکمانان نیز خود نیاکان مستقیم پستانداران هستند.

ددکمانان دریچه گیجگاهی بزرگتر و پستانداروارتری از پلیکوسورها داشتند، دندان‌هایشان جایگیری سریال بیشتری داشت، و انواع متاخر آن‌ها دارای کام ثانویه (secondary palate) بودند. کام ثانویه به جانور اجازه می‌دهد تا خوردن و تنفس را همزمان انجام دهد و این باعث تحرک بیشتر و شاید فرگشت یافتن خون‌گرمی در حیات بوده است.[۳] ۲۲۰

۲۲۰ م. س. پ.

یکی از زیرگروه‌های ددکمان، سگ‌دندان‌ها بودند که ویژگی‌های پستانداگونهٔ بیشتری را فرگشتیدند.

آرواره‌های سگ‌دندان‌ها همانند آرواره‌های پستانداران امروزین بود. احتمال بالایی وجود دارد که نیای مشترک همهٔ پستانداران امروزین از این گروه از جانوران بوده باشد.

۲۲۰ م. س. پ.

پستانداران از هوسگ‌دندان فرگشت یافتند. بیشتر پستانداران آغازین ظاهری همانند حشره‌خوارهای کوچک‌جثه داشتند و از حشرات تغذیه می‌کردند. اگرچه شاهدی بر این امر در سنگواره‌های یافت‌شده وجود ندارد، اما احتمال دارد که این جانوران دمای بدنی ثابت داشتند و فرزندان خود را از غده‌های شیر تغذیه می‌کردند. بخش نوقشر مغز نخست در پستانداران شکل گرفت و از این رو ویژهٔ آن‌ها است.

تک‌سوراخیان گروهی از پستانداران هستند که امروزه تنها نوک‌اردکی و مورچه‌خورک از آن‌ها باقی مانده است. توالی ژنوم نوک‌اردکی نشان داده است که ژن‌های جنسیت این جانور بیشتر به پرندگان (تخم‌گذاران) نزدیک است تا ددان (زنده‌زایان). در مقایسه با دیگر پستانداران می‌توان نتیجه گرفت که نخستین پستاندارانی که تفاوت میان دو جنسشان را از راه وجود یا عدم وجود ژن SRY می‌گرفتند پس از جدایی خط فرگشتی تک‌سوراخیان پدیدار شدند.

۱۶۰ م. س. پ.

Juramaia sinensis[۴] نخستین سنگواره یافت شده از پستانداران جفت‌دار است.

۱۰۰ م. س. پ. پدید آمدن نزدیک‌ترین نیای مشترک موش و انسان‌ها (پایهٔ کلاد فرانخستی‌ها).

نخستیان[ویرایش]

تاریخ رویداد
۸۵–۶۵ م. س. پ.

گروهی از پستانداران کوچک، شب‌زی و درخت‌رو، و تغذیه‌کننده از حشرات با نام هونیاکان دسته‌ای را تشکیل می‌دهند که شامل راسته‌های نخستی‌سانان، حشره‌خواران درختی، و پوست‌پرها بود. نخستی‌ریختان زیربخشی از هونیاکان بود که شامل نخستیان و پیش–نخستیانِ آداپیس‌نماشکلان می‌شد. یکی از نخستین پیش–نخستیان، پلسیاداپیس بود؛ جانوری که هنوز دارای پنجه بود و چشم‌هایش در دو سوی سر قرار داشتند. به این دلیل، آن‌ها بر روی زمین سریع‌تر از بالای درختان حرکت می‌کردند؛ ولی آن‌ها اغلب وقت خود را بر شاخه‌های پایینی درختان که پر از میوه و بر بودند می‌گذراندند. Plesiadapiformها به احتمال زیاد دربرگیرندهٔ گونه‌ای بودند که نیای همهٔ نخستیان بوده است.

۴۰ م. س. پ. نخستی‌سانان به دو زیرراسته خیس‌بینیان (نخستیان دارای بینی خیس) و خشک‌بینیان (نخستیان دارای بینی خشک) تقسیم شدند. خیس‌بینیان شامل لمورها و لوریس‌های امروزین می‌شود. خشک‌بینیان دارای سه گروه زنده هستند: تارسیرها، میمون‌ها، و کپی‌ها. یکی از نخستین خشک‌بینیان Teilhardina asiatica است؛ موجودی با جثه‌ای برابر یک موش، شب‌زی، و دارای چشم‌های کوچک. سوخت و ساز خشک‌بینیان توانایی ساخت ویتامین ث درون بدن را نداشت. به همین دلیل، این موجود و دیگر بازماندگانش ناچار به افزودن میوه به رژیم غذاییشان بودند تا با خوردن آن ویتامین مورد نیاز بدنشان را تامین کنند.
۳۰ م. س. پ.

خشک‌بینیان به دو فروراسته پخ‌بینیان و راست‌بینیان تقسیم شدند. پخ‌بینیان، یا میمون‌های بر جدید، دارای دم‌های فنری–کششی بودند و نرهایشان کوررنگی داشتند. آن‌ها سوار بر توده‌ای از علوفه از گذرگاهی باریک در اقیانوس آرام به طول تقریبی ۷۰۰ کیلومتر به کرانه‌های آمریکای جنوبی رسیده بودند. بیشتر راست‌بینیان اما در آفریقا ماندند و دو قارهٔ آفریقا و آمریکا به تدریج از هم جدا شدند. نیاکان احتمالی راست‌بینیان میمون مصر و سعدان بوند.

۲۵ م. س. پ.

راست‌بینیان به دو بالاخانوادهٔ میمون‌های بر قدیم (Cercopithecoidea) و کپی‌ها (Hominoidea) تقسیم شدند. خاستگاه دید trichromat ما در این دوره شکل گرفت.

پروکنسول سرده‌ای آغازین از نخستیان راست‌بینی بود. آن‌ها دارای مخلوطی از ویژگی‌های میمون‌های بر قدیم و کپی‌ها بودند. ویژگی‌های میمون‌وار پروکنسول شامل مینای دندان نازک، ساختار بدنی نه چندان قوی با سینه‌ای باریک و پاهای جلویی (دستان) کوتاه می‌شدند. ویژگی‌های کپی‌وارشان نیز شامل ندااشتن دم، آرنج شبیه به کپی‌ها، و مغزی دارای نسبت جرم بر بدن اندکی به نسبت بیشتر.

احتمال دارد که Proconsul africanus نیای هر دو گروه کپی‌های بزرگ و کوچکتر، از جمله انسان‌ها، بوده باشد.

انسانیان[ویرایش]

Date Event
15 Ma انسانیان (کپی‌های بزرگ) از نیاکان گیبون‌ها (کپی‌های کوچک) جدا شدند.
13 Ma نیاکان انسان‌سای از نیاکان اورانگوتان‌ها جدا شدند.[۵]

باور بر این است که Pierolapithecus catalaunicus نسب مشترک انسان‌ها و کپی‌های بزرگ باشد یا آنکه حداقل گونه‌ای باشد که بیشتر از هر گونه دیگر ما را به نیایی مشترک نزدیک می‌کند. همانند انسان و دیگر کپی‌های بزرگ، این گونه توانایی ویژه‌ای در بالا رفتن از درختان داشت.

10 Ma خط فرگشتی شامل انسان‌ها و سرده Pan (شامپانزه‌ها و بونوبو‌ها) از نیاکان گوریل‌ها جدا شد.
7 Ma
Sahelanthropus tchadensis، ساحل‌مردم چادی

انسان‌تباریان از نیاکان شامپانزه‌ها جدا شدند. هر دو گروه دارای حنجره هستند که در دو سال نخست زندگی در جای خود در میان حلق و شش‌ها قرار می‌گیرد و توانایی صحبت آوادار را به انسان می‌دهد. نزدیک‌ترین نیای مشترک این دو گروه ساحل‌مردم چادی است که در نزدیک ۷ میلیون سال پیش زندگی می‌کرد.

4.4 Ma آردی‌کپی از جمله سرده‌های انسان‌تباران بسیار آغازین (تبار انسان‌تباران یا زیرتبار انسان‌تباریان) است. دو گونه از این دوران شناخته شده‌اند: A. ramidus که در ۴٫۴ میلیون سال پیش (پلیوسن آغازین) می‌زیست[۶] و A. kadabba که در ۵٫۶ میلیون سال پیش در میوسن پسین زندگی می‌کرد.[۷]
3.6 Ma
Australopithecus afarensis، جنوبی‌کپی عفاری

بعضی جنوبی‌کپیان عفاری رد پاهایی انسان‌شکل از خود بر خاکسترهای آتشفشانی در لاتولی، کنیا، بر جا گذاشتند که شاهد قوی بر راه رفتن دوپای آن‌ها است. جنوبی‌کپی عفاری (Australopithecus afarensis) در ۳٫۹ تا ۲٫۹ میلیون سال پیش زندگی می‌کرد. باور بر این است که A. afarensis نیای هر دو سرده جنوبی‌کپی و انسان بوده است. در مقایسه با کپی‌های بزرگ نوین و منقرض، A. afarensis دارای دندان‌های نیش و آسیاب کوچک‌تری است. A. afarensis همچنین مغز به نسبت کوچکتری داشت (تقریبا ۳۸۰–۴۳۰ سانتی‌مترمکعب). جنوبی‌کپی عفاری در مناطق ساوانایی پیدا شده است؛ چنین چیزی می‌تواند به این معنا باشد که او گهگاه از جانوران کشته شده توسط درندگان تغذیه می کرده است. بررسی استخوان‌های ستون مهره‌های جنوبی‌کپی آفریقایی نشان داده است که بدن ماده‌ها تغییراتی را برای تطابق با حرکت بر دو پا حتا هنگامی که باردار بوده‌اند، تجربه کرده است.

3.5 Ma کنیامردم پخت‌رخ نیایی احتمالی برای Homo است که از سرده Australopithecus جدا شد.
3 Ma جنوبی‌کپی‎‌های دوپا در ساواناهای آفریقا فرگشت یافتند. از دست دادن موی بدن در دوره میان ۳ تا ۲ میلیون سال پیش و به موازات دوپایی کامل صورت گرفت.

Homo[ویرایش]

Date Event
2.5 Ma

Appearance of انسان (سرده). انسان ماهر is thought to be the ancestor of the lankier and more sophisticated انسان کارورز. Lived side by side with انسان راست‌قامت until at least 1.44 Ma, making it highly unlikely that انسان راست‌قامت directly evolved out of انسان ماهر. First stone tools, beginning of the پارینه‌سنگی زیرین.

اطلاعات بیشتر: Homo rudolfensis
1.8 Ma
A reconstruction of انسان راست‌قامت.

انسان راست‌قامت evolves in آفریقا. Homo erectus would bear a striking resemblance to modern humans, but had a brain about 74 percent of the size of modern man. Its forehead is less sloping than that of Homo habilis and the teeth are smaller. Other hominid designations such as انسان راست‌قامت, انسان کارورز, انسان پکن, انسان هایدلبرگی are often put under the umbrella species name of Homo erectus.[۸] Starting with Homo georgicus found in what is now the Republic of Georgia dated at 1.8 Ma, the pelvis and backbone grew more human-like and gave H. georgicus the ability to مهاجرت انسان‌های اولیه in order to follow herds of other animals. This is the oldest fossil of a hominid found outside of Africa. چیرگی انسان نخستین بر آتش is achieved 1.5 Ma by Homo ergaster. Homo ergaster reaches a height of around 1.9 metres (۶٫۲ ft). رنگ پوست انسان, which is linked to the loss of body hair in human ancestors, is complete by 1.2 Ma. Homo pekinensis first appears in Asia around 700 Ka but according to the theory of a خروج از آفریقا, they could not be human ancestors, but rather, were just a cousin offshoot species from انسان کارورز. Homo heidelbergensis was a very large hominid that had a more advanced complement of cutting tools and may have hunted big game such as horses.

1.2 Ma انسان پیشگام may be a common ancestor of humans and Neanderthals.[۹][۱۰] At present estimate, humans have approximately 20,۰۰۰–۲۵،۰۰۰ ژن and share ۹۹٪ of their دی‌ان‌ای with the now انقراض نئاندرتال[۱۱] and ۹۵-۹۹٪ of their دی‌ان‌ای with their closest living evolutionary relative, the شمپانزه[۱۲][۱۳] The human variant of the FOXP2 gene (linked to the control of speech) has been found to be identical in Neanderthals.[۱۴] It can therefore be deduced that Homo antecessor would also have had the human FOXP2 gene.
600 ka
A reconstruction of انسان هایدلبرگی

Three 1.۵ m (۵ ft) tall انسان هایدلبرگی left footprints in powdery volcanic ash solidified in ایتالیا. Homo heidelbergensis may be a common ancestor of humans and Neanderthals.[۱۵] It is morphologically very similar to انسان راست‌قامت but Homo heidelbergensis had a larger brain-case, about ۹۳٪ the size of that of Homo sapiens. The holotype of the species was tall, 1.۸ m (۶ ft) and more muscular than modern humans. Beginning of the پارینه‌سنگی میانی.

338 ka آدم کروموزوم وای lived in Africa approximately 338,000 years ago, according to a recent study.[۱۶] He is the نزدیک‌ترین نیای مشترک from whom all male human Y chromosomes are descended.
200 ka
Homo sapiens sapiens (لوح پایونیر)

Omo1, Omo2 (اتیوپی, Omo river) are the earliest fossil evidence for انسان به‌کالبد امروزی Homo sapiens.[۱۷]

160 ka Homo sapiens (انسان خردمند ایدالتو) in Ethiopia, Awash River, Herto village, practice mortuary rituals and butcher hippos. Potential earliest evidence of انسان به‌کالبد امروزی and behavioral modernity consistent with the continuity hypothesis including use of red ochre and fishing.[۱۸]
150 ka حوای میتوکندریایی is a woman who lived in شرق آفریقا. She is the most recent female ancestor common to all میتوکندری lineages in humans alive today. Note that there is no evidence of any characteristic or genetic drift that significantly differentiated her from the contemporary social group she lived with at the time. Her ancestors were homo sapiens as were her contemporaries.
90 ka Appearance of mitochondrial haplogroup L2.
70 ka Behavioral modernity according to the "great leap forward" theory.[۱۹]
60 ka Appearance of mitochondrial haplogroups M and N, which participate in the خروج از آفریقا. Homo sapiens that leave Africa in this wave start interbreeding with the Neanderthals they encounter.[۲۰][۲۱]
50 ka مهاجرت انسان‌های اولیه to South Asia. M168 mutation (carried by all non-African males). Beginning of the Upper Paleolithic. mt-haplogroups U, K.
40 ka Migration to Australia[۲۲] and Europe (انسان کرومانیون).
25 ka The independent Neanderthal lineage dies out. Y-Haplogroup R2; mt-haplogroups J, X.
12 ka Beginning of the میان‌سنگی / هولوسین. Y-Haplogroup R1a; mt-haplogroups V, T. Evolution of light skin in Europeans (SLC24A5).[نیازمند منبع] انسان فلورسی dies out, leaving Homo sapiens as the only living species of the genus انسان (سرده).

جستارهای وابسته[ویرایش]

کلی:

References[ویرایش]

 1. Dawkins, Richard. The Ancestor's Tale: A Pilgrimage to the Dawn of Evolution. Houghton Mifflin Harcourt, 2005. ISBN ‎978-0-618-61916-0. 
 2. Eckhart L, Valle LD, Jaeger K, et al. . “Identification of reptilian genes encoding hair keratin-like proteins suggests a new scenario for the evolutionary origin of hair”. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 105, no. 47 (November 2008). Bibcode2008PNAS..10518419E. doi:10.1073/pnas.0805154105. PMC 2587626. PMID 19001262. 
 3. "In many respects, the pelycosaurs are intermediate between the reptiles and mammals" http://www.ucmp.berkeley.edu/synapsids/pelycosaurs.html Berkeley University
 4. A Jurassic eutherian mammal and divergence of marsupials and placentals http://dx.doi.org/10.1038/nature10291
 5. Raauma, Ryan, Sternera, K. , (2005) "Catarrhine primate divergence dates estimated from complete mitochondrial genomes", Journal of Human Evolution 48: 237-257 [۱]
 6. . 
 7. . Bibcode۲۰۰۹Sci...۳۲۶...۷۵W. doi:10.1126/science.1175802. PMID ۱۹۸۱۰۱۹۰. 
 8. NOVA: Becoming Human Part 2 http://video.pbs.org/video/1319997127/
 9. J. M. Bermúdez de Castro, et al. A Hominid from the Lower Pleistocene of Atapuerca, Spain: Possible Ancestor to Neandertals and Modern Humans. Science 1997 May 30; 276: 1392-1395.
 10. Green, R. E. , Krause, J, Ptak, S. E. , Briggs, A. W. , Ronan, M. T. , Simons, J. F. , et al. (2006) Analysis of one million base pairs of Neanderthal DNA. Nature, 16, 330–336. http://www.nature.com/nature/journal/v444/n7117/abs/nature05336.html
 11. "Rubin also said analysis so far suggests human and Neanderthal DNA are some 99.5 percent to nearly 99.9 percent identical." Neanderthal bone gives DNA clues (URL accessed on November 16, 2006)
 12. "The conclusion is the old saw that we share 98.5% of our DNA sequence with chimpanzee is probably in error. For this sample, a better estimate would be that 95% of the base pairs are exactly shared between chimpanzee and human DNA." . Bibcode۲۰۰۲PNAS...۹۹۱۳۶۳۳B. doi:10.1073/pnas.172510699. PMC ۱۲۹۷۲۶. PMID ۱۲۳۶۸۴۸۳. 
 13. "...of the three billion letters that make up the human genome, only 15 million--less than 1 percent--have changed in the six million years or so since the human and chimp lineages diverged." . doi:10.1038/scientificamerican0509-44. 
 14. . doi:10.1016/j.cub.2007.10.008. PMID ۱۷۹۴۹۹۷۸. Lay summary – نیویورک تایمز (2007-10-19). 
 15. Mounier,Aurélien; François Marchal and Silvana Condemi "Is Homo heidelbergensis a distinct species? New insight on the Mauer mandible" Journal of Human Evolution Volume 56, Issue 3, March 2009, Pages 219-246 [۲]
 16. . doi:10.1016/j.ajhg.2013.02.002. http://haplogroup-a.com/Ancient-Root-AJHG2013.pdf.  (primary source)
 17. . doi:10.1038/news050214-10. http://www.nature.com/news/2005/050216/full/news050214-10.html. 
 18. . 
 19. . شابک ‎۹۷۸-۰-۰۶-۰۹۸۴۰۳-۸. 
 20. . Bibcode۲۰۱۰Sci...۳۲۸..۷۱۰G. doi:10.1126/science.1188021. PMID ۲۰۴۴۸۱۷۸. 
 21. . http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8660940.stm. 
 22. . doi:10.1038/nature01383. PMID ۱۲۵۹۴۵۱. 

External links[ویرایش]