سید محمود مدنی بجستانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سید محمود مدنی بجستانی
زادروز ١٣٤٣
بجستان
محل زندگی قم، گناباد، بجستان، تهران، امارات
ملیت ایرانی
پیشه فقیه و استاد دانشگاه
نقش‌های برجسته

نماینده ی مردم گناباد و بجستان در مجلس هفتم

رییس سابق مجمع نمایندگان خراسان رضوی
مذهب شیعه
منصب نماینده ی ولی فقیه در کشورهای خلیج فارس
والدین آیت‌الله سید جواد مدنی بجستانی و بی بی ریحانه مرجانی بجستانی

تولد[ویرایش]

سید محمود مدنی بجستانی در سال ۱۳۴۳ در شهرستان بجستان متولد شد . او فرزند سید جواد مدنی بجستانی است . پدرش آیت‌الله سید جواد مدنی از علمای برجسته ی جنوب خراسان بزرگ بود که از اوائل پیروزی انقلاب اسلامی با فرمان امام خمینی به مدت بیست سال امام جمعه ی بجستان بود . برادر او به شهادت رسیده است .

تحصیلات[ویرایش]

او دوران تحصیلات ابتدایی را در شهرستان بجستان به پایان رسانید و پس از پایان سال اول دوره ی راهنمایی وارد حوزه ی علمیه شد . سید محمود مدنی در سال ۱۳۵۵ در حوزه ی علمیه ی خراسان ، مقدمات ر ا به پایان برد سپس برای تکمیل تحصیلات به قم رفت. دروس سطح حوزه را نزد اساتیدی چون آیت‌الله اشتهاردی ، محامی وکوه کمری و دروس سطح عالی حوزه رادر حضور آیت‌الله ستوده ، اعتمادی ، پایانی و بنی فضل گذراند . آنگاه به مدت دوازده سال در درس خارج آیات تبریزی ، وحید خراسانی ، مکارم شیرازی و برخی دیگر از مراجع حضور یافت ودر این بین در دروس فلسفه ی آیات حسن زاده آملی ، انصاری شیرازی و جوادی آملی حاضر شد . تاسال ۱۳۸۳ به طور مستمر به تعلیم و تحقیق و تبلیغ مشغول بود . تدریس در سطوح عالی حوزه ی علمیه ی قم و دانشگاه تهران و دانشکده ی حقوق دانشگاه آزاد تهران و انتخاب یکی از تالیفات وی به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و انتخاب کتاب دیگر وی به عنوان کتاب سال حوزه علمیه از افتخارات اوست . او پایان نامه ی سطح چهارم حوزه و اجتهاد رادر بحث فقه درسال ۱۳۷۵ تألیف و با دفاع از آن مفتخر به دریافت مدرک آن مقطع گردیده و همچنین امتحان جامع دکترای وزارت علوم را با موفقیت گذراند و تز دکترای خود را با عنوان « احکام مصلحتی فقه اسلام » زیر نظر استاد دکتر مصطفی محقق داماد تألیف و دفاع نمود . وی از مجتهدین و علمای تراز اول خراسان می باشد که در سال ۸۵ برای چهارمین دوره ی مجلس خبرگان رهبری ثبت نام و با شرکت درآزمون علمی مربوطه موفقیت لازم را کسب کرد و در نهایت با ۵۳۲ هزار رأی موفق به ورود به مجلس خبرگان رهبری نشد .

تالیفات[ویرایش]

تالیفات و مقالات علمی

۱) سنن الرسول الاعظم (ص) این کتاب ارزشمند که تحقیق و پژوهش آن در سال ۱۳۸۳ به اتمام رسیده توسط انتشارات امیر کبیر تهران در سال ۱۳۸۵ به چاپ رسیده که همزمان با سال مزین به نام مبارک پیامبر اعظم ، این کتاب به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در جشنواره ی کتاب فجر انتخاب و جایزه ی ویژه این جشنواره توسط آقای احمدی نژاد به او اهدا گردید .

۲) موسوعه کلمات الامام الحسین(ع) این کتاب کامل ترین پژوهش در زمینه ی گردآوری سخنان امام حسین (علیه السلام) در گستره ی کتب شیعه وسنی به زبان عربی می باشد که توسط سازمان تبلیغات اسلامی درسال ۱۳۷۴ منتشر شده است . این کتاب تاکنون در ۵ نوبت تجدید چاپ و ترجمه آن بنام فرهنگ جامع کلمات امام حسین در ۲۷ نوبت به چاپ رسیده است .

٣)فساد سلاح تهاجم فرهنگی این اثر پژوهشی درباره ی موج فساد و بی بند و باری و علل و عوامل سیاسی و اجتماعی و راهکار های مبارزه با آن می باشد که توسط جامعه ی مدرسین حوزه علمیه قم در سال ۱۳۷۴ به چاپ رسیده است .

۴)دو فریضه ی برتر این کتاب در دو جلد پیرامون امر به معروف و نهی از منکر وشیوه های مختلف و متعدد آن در سیره ی معصومین نگاشته شده و بیش از ده ها هزار جلد ازآن به چاپ رسیده است .

۵)میرزای شیرازی احیاگر قدرت فتوا

۶) رایت امید

۷)موسوعه سنن المعصومین علیهم السّلام

۸)رساله ی احکام ویژه شهدا

۹)احکام مصلحتی در فقه اسلامی

۱۰) فرهنگ کتب حدیثی شیعه پژوهشی گسترده در تاریخ حدیث شیعه که نمونه ای کاملاً ابتکاری بود و اخیراً در دو جلد توسط انتشارات امیر کبیر به چاپ رسیده است و به عنوان کتاب برتر جشنواره ی کتاب دین انتخاب و جایزه ی ویژه این جشنواره توسط وزیر فرهنگ و ارشاد به او اهدا شد.

۱۱) تصحیح و تحقیق رساله سئوال و جواب فقیه بزرگ سید محمد کاظم طباطبایی یزدی

۱۲) آخرین تالیف وی شرح صلوات شعبانیه می باشد که در سال ۱۳۸۹ توسط بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است .

از او همچنین مقالات مختلفی در زمینه های حدیث ، تاریخ اسلام ، سیره ی زندگی معصومین و معارف اسلامی در نشریات مختلف به چاپ رسیده است.

ورود به سیاست[ویرایش]

او عضو فراکسیون اصولگرایان ، فراکسیون روحانیت مجلس و رییس سابق مجمع نمایندگان خراسان رضوی و از معدود مجتهدین مجلس شورای اسلامی (دوره ی هفتم) بود. او از نمایندگان مجلس هفتم و عضو کمیسیون اصل نود و مسئول کمیته ی محرمانه بود . وی درانتخابات مجلس هشتم نتوانست به مجلس راه پیدا کند . او از اعضای مجمع محققین و مدرسین و هم اکنون نماینده ی رهبری در امور کشورهای حوزه ی خلیج فارس می باشد .