سید حسن ابطحی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سید حسن ابطحی
Abtahi.jpg
شناسنامه
نام کامل سید حسن ابطحی
لقب آیت‌الله
نسب امام کاظم
زادروز ۱۳۱۴
زادگاه مشهد، ایران
نام همسر سیده زهرا هاشمی‌نژاد (درگذشت ۱۳۸۷)
سیده طاهره پوررهنما
فرزندان سید محمدعلی، سید محمدتقی،
سید حسین،سید رضا، سیده حوریه، سیده نرگس
دین اسلام
مذهب شیعه دوازده امامی
استادان حاج ملا آقاجان
وبگاه رسمی www.abtahi.com

سید حسن ابطحی‌خراسانی (زاده ۱۳۱۴، مشهد) از روحانیون شیعه معاصر می‌باشد.

تولد و تحصیلات[ویرایش]

او در نیمه رمضان سال ۱۳۱۴ هجری شمسی مصادف با سالروز تولد امام حسن مجتبی در مشهد متولد شد.بدین جهت پدرش او را حسن نام نهاد.از نظر نسب وی با 30 نسل فاصله از فرزندان امام موسی بن جعفر محسوب می شود.وی قرآن را در شش سالگی در مکتب‌خانه‌ای به پایان رساند، استاد اخلاق وی بعد از پدرش، حاج ملا آقاجان زنجانی بود که مسیر زندگی او را تغییر داد. حاج ملا آقاجان بوسیله نامه مطالب مورد نیاز را به وی گوشزد می نمود، در آخرین نامه حاج ملا آقاجان به وی که چند روز قبل از فوت حاج ملا آقا جان نگاشته شده بود چنین عنوان گردیده: «تو تنها فردی بودی که مرا تا حدی شناختی» [۱]
همچنین از دیگر اساتید وی می توان به مراجع و علمای معروف شیعه از قبیلبروجردی، شریعتمداری، خمینی، داماد، شاهرودی، محسن حکیم، خوئی، سید عبدالهادی شیرازی ،شیخ مجتبی قزوینی خراسانی و کوهستانی اشاره نمود.

سید حسن ابطحی در کنار حاج‌ملاآقاجان
ابطحی و هاشمی نژاد

خانواده[ویرایش]

همسر اول ابطحی سیده زهرا هاشمی نژاد خواهر سید عبدالکریم هاشمی نژاد بود که در سال ۱۳۸۷ از دنیا رفت و مزار وی اکنون در صحن جمهوری حرم مطهر رضوی واقع در بهشت ثامن می باشد.[۱] و همسر دوم او سیده طاهره پور رهنما است که اکنون تنها با او زندگی می کنند .
پسران وی عبارتند از: سید محمدعلی (معاون، مشاور و رئیس دفتر رئیس جمهور سابق ایران سید محمد خاتمی) ، سید محمدتقی (رئیس انتشارات بطحاء) ، سید حسین و سید رضا .
حجج الاسلام و المسلمین حجازی و یوسفی نیز داماد های ایشان هستند.

فعالیت های سیاسی[ویرایش]

وی در جوانی برای مدتی از یاران نزدیک نواب صفوی محسوب می گردید.آنچه درباره وی مشهور است عضویت و یا سرکردگی انجمن حجتیه است که خود وی بارها در مجامع و سخنرانیها این ادعا را تهمت بی اساس دانسته و در دادگاه ویژه روحانیت نیز هیچ اتهامی از این بابت متوجه وی نبود.در حوادث قبل از انقلاب ایران وی بعنوان یکی از نزدیکان سید کاظم شریعتمداری و با در دست داشتن رهبری مرکز معروف و مهمی بنام کانون بحث و انتقاد دینی در مشهد نقش بسزایی را ایفا می نمود. در جلسات کانون بحث روال بدین طریق بود که هاشمی نژاد سخنرانی می کرد و در آن علیه رژیم پهلوی سخن می گفت و ابطحی بعنوان رئیس کانون در طول هفته به ساواک احضار و تعهد به عدم تکرار می داد.گاهی هم به عکس هاشمی نژاد تعهد می داد و ابطحی سخنرانی می کرد. جریان انجمن های ایالتی و ولایتی، حوادث خونین قم و تبریز و تحریم عید نوروز 57، رفع خطر از جان هاشمی نژاد در حادثه مسجد فیل، حمله به حرم علی بن موسی الرضا توسط سربازان شاه از مواردی هستند که رژیم شاه را وادار به اذعان این مطلب نمود که : « ضمنا دستورات مراقبتي با توجه بشركت عبد الكريم هاشمي نژاد و حسن ابطحي در كانون فوق الذكر كه هر دو از روحانيون افراطي و مخالف ميباشند جهت كانون مورد بحث صادر گرديده است »

نوآوری ها[ویرایش]

از مهمترین ابتکارات وی می توان به ارائه مراحل هفتگانه تزکیه نفس (یقظه، توبه، استقامت، صراط مستقیم، محبت و تقوا، جهاد با نفس اماره بالسوء و مرحله عبودیت) اشاره نمود که این برنامه یعنی تزکیه و تهذیب نفس همیشه در طول تاریخ بصورت فردی و محدود انجام میشده ولی سید حسن ابطحی برای اولین بار بصورت عمومی بر روی بیش از چهار هزار زن و مرد از همه اقشار، جوان و پیر، افراد دارای تحصیلات عالیه و افراد عامی این مراحل را اجرا و نتایج قابل توجهی نیز داشت که در قالب مقالات و سمینارهای متعدد در دفتر وی واقع در نوبنیاد تهران و دفاتر قم و مشهد ارائه می گردید. شاگردان وی موظف بودند قرآن کریم را درست بخوانند و معنای آیات را متوجه شوند و بعلاوه هر هفته روی 30 آیه مشخص در زمینه اخلاقیات تدبر نمایند و نتیجه تدبرات خود را نوشته و به دفاتر مرکزی ارسال نمایند.
اتفاقا یکی از ایراداتی که روحانیون هم سن و سال و هم درس او به وی و کتابهایش وارد میکردند همین موضوع است که چرا ابطحی برای اولین بار در تاریخ سنت شکنی کرده و مطالب عرفانی عمیق و مشکل را بصورت همه کس فهم و ساده و با زبانی عامی توضیح داده و در اختیار همگان گذارده است که البته جواب وی به این منتقدان این بوده که همانطور که پیامبران همیشه در طول تاریخ ساده و با زبان عامیانه با مردم سخن می گفتند و همچنین خداوند در بعضی آیات قرآن مکررا تاکید میکند که ما قرآن را ساده و آسان نازل کردیم برای تذکر همگان ، بنابراین هرچه یک نفر بخواهد بیشتر خود را به خدا و پیامبران در سخن گفتن شبیه کند باید مثل آنها آسان و ساده صحبت کند و بتواند مشکل ترین مقوله های علمی و عرفانی را در قالب شیوا و روان عنوان نماید.
همینطور جواب وی به منتقدین ارائه مراحل تزکیه نفس به عموم مردم این بوده که اگر آموختن علم برای همه انسانها اعم از با استعداد و بی استعداد،شهری و روستایی ، زن و مرد لازم و ضروری بوده که از پیامبر اسلام نقل شده طلب العلم فریضة علی کل مسلم و مسلمة یعنی طلب علم واجب است بر هر مرد و زن، پس حتما همه انسانها قادر به کسب علوم و فراگیری آنها بوده اند و الا پیامبر چنین کاری را از انسانها درخواست نمی کرد همچنین خداوند در قرآن که برای همه بشر نازل کرده در سوره شمس پس از 11 قسم تنها راه رستگاری بشر را در تزکیه نفس دانسته و این خود دلیل بر این است که برای خدا اصلا معیارهای فرعی و جانبی اهمیت ندارد و تزکیه نفس کاری است که خداوند از همه انسانها خواسته آن را انجام دهند.

برخی از ابداعات وی(منظور از ابداعات، بدعت گذاشتن در دین نیست بلکه منظور بکر بودن موضوع و اینکه قبل از وی کسی به آنها توجهی نداشته است می باشد)بصورت تیتروار عبارتند از:

 • تزکیه نفس اوجب واجبات است و سایر عبادات و اعمال بدون تزکیه نفس خالی از اشکال نیست
 • تزکیه نفس با تزکیه عمل متفاوت است، چه بسا فردی در ظاهر، اعمال و منش نیکویی داشته باشد ولی در درون از آتش صفات رذیله و حسادت و امراض روحی در فشار و عذاب شدیدی باشد
 • امتیازهای 16 گانه زن بر مرد از نظر اسلام
 • متفاوت بودن عصمت 14 معصوم با سایر انبیاء ( عصمت از جهل )
 • تفاوت حکمت با فلسفه
 • تفاوت عقل با فکر
 • حجاب زن پرچم اسلام است ، در هر مملکتی که زنان مقید به حجاب کامل و مخصوصا چادر ببینید بدون شک آن جمعیت مسلمانند و لذا حجاب جنبه شعاریت برای دین اسلام پیدا کرده است
 • فطرت همان تعلیمات عالم ارواح است
 • مراحل هفتگانه نزول قرآن(نزول همیشه معنای پایین آمدن مکانی را ندارد بلکه تنزل رتبه معنوی را نیز نزول می گویند بنابراین تعریف قرآن مجید 7 بار از حقیقت اولیه اش تنزل پیدا کرده است در یوتیوب)
 • معنای امی بودن پیامبر بی سوادی وی نیست بلکه امی لقبی است که بخاطر مکه (ام القری) به ساکنین آن می داده اند و یا معنای دیگر امی درباره پیامبر درس نخوانده بودن ایشان است نه بیسوادی و جهل.
 • ظهور امام زمان دارای دو مرحله است ظهور اصغر و ظهور اکبر
 • ملاقات بدنی با امام زمان ربطی به درجات علم و تقوا ندارد و هر کس بااجازه حضرت امکان ملاقات دارد. ارتباط روحی با حضرت مهدی مهم است که جز با سنخیت روحی حاصل نمی شود و سنخیت روحی جز با تزکیه نفس حاصل نمی گردد
 • دعاها و عبادات مستحبی داروی امراض روحی هستند بدون تجویز پزشک روح نباید مصرف شوند و الا خطرسازند
 • تفسیر قرآن غیر از طریق روایات و معصومین از ناحیه هرکس باشد اشتباه است ولی توضیح و تدبر در قرآن ممدوح است.

تالیفات[ویرایش]

وی بیش از 50 عنوان تالیف چاپ شده دارد که بعضی از آنها تا 40 بار تجدید چاپ شده و بعضی به زبانهای انگلیسی، اردو و عربی ترجمه و در کشورهای دیگر منتشر شده اند.بیشتر تالیفات وی تعلق به موضوع مهدویت و تزکیه نفس دارد. بعضی کتب معروف وی عبارتند از :


 1. پرواز روح ( بیش از 40 بار تجدید چاپ )
 2. در محضر استاد جلد 1
 3. درمحضر استاد جلد 2
 4. سیر الی الله جلد 1
 5. سیر الی الله جلد 2
 6. سیر الی الله جلد 3
 7. سیر الی الله جلد 4
 8. ملاقات با امام زمان 2 جلد
 9. مصلح غیبی
 10. مصلح آخرالزمان
 11. انوار صاحب الزمان
 12. انوار زهراء
 13. امیرالمومنین
 14. رسول اکرم
 15. امام مجتبی
 16. توضیح آیات قرآن
 17. وظایف سالک الی الله
 18. جواب مسائل دینی
 19. عالم عجیب ارواح
 20. اتحاد و دوستی
 21. شبهای مکه
 22. پاسخ به 77 مشکل دینی
 23. پاسخ به سوالات فلسفی و اعتقادی
 24. ترجمه قرآن کریم
 25. راه خدا
 26. سوال شما پاسخ ما
 27. پاسخ ما
 28. حل مشکلات دینی
 29. عوامل پیشرفت
 30. دو مقاله (منهج تفسیری قرآن کریم-اثبات اعجاز قرآن کریم)
 31. پاسخ به مشکلات جوانان
 32. پاسخ به سوالات توحید
 33. پاسخ به سوالات نبوت

پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی و برطرف شدن نسبی فضای خفقان و تهدید در کشور مجددا بعضی تالیفات وی برای اولین بار چاپ گردید منجمله کتابهای امام حسین و امام هادی

تصویر دکترای ابطحی


وی از طرف یک موسسه علمی در سوریه بخاطر ابداع و نوآوری در تالیف کتاب مصلح غیبی از دکتر اسعد علی دکترای افتخاری دریافت نمود.

کتاب مصلح آخرالزمان وی اختصاص دارد به شرح اولین سمپوزیوم اسلام و مسیحیت که در یونان برگزار گردید و با دعوت سید محمد خاتمی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت؛ سید حسن ابطحی در آن سمپوزیوم مساله مهم حکومت واحد جهانی بوسیله مصلح آخرالزمان که روزی برقرار خواهد شد و دنیا تحت پوشش عدل و داد واقع میگردد را از نظر ادیان مختلف بالاخص اسلام، طی مقاله‌ای مطرح نمود و آنچنان مقاله وی مورد توجه دانشمندان قرار گرفت که در مجله های یونان به چاپ رسید و رئیس سمپوزیوم اعلام کرد که در مورد بحث مطرح شده در این مقاله باید سمپوزیوم مستقلی تشکیل شود.

انعکاس مقاله ابطحی در اروپا

کتاب پرواز روح وی اختصاص دارد به شرح 4 سال آشنایی نزدیک وی با حاج ملا آقا جان زنجانی و همچنین شرحی از زندگی بعضی اساتید وی مانند آقایان کوهستانی، شیخ حبیب الله گلپایگانی، شیخ محمد کوفی، سید علی رضوی، شیخ علی فریدة الاسلام کاشانی.

کتاب شبهای مکه وی دائرة المعارفی است از اعتقادات شیعه که بصورت سفرنامه ای تنظیم و مباحثات مولف با علمای سایر ادیان در آن ذکر شده.
کتابهای پاسخ به سوالات وی نیز پرسشهای مطرح شده در طی 40 سال فعالیت کانون بحث و انتقاد دینی است که پاسخ آنها در جلسات بطور زنده داده شده و بعدها در کتاب نیز چاپ شده است.

همچنین سید حسن ابطحی ترجمه قرآن منحصر بفردی دارد که علاوه بر ترجمه ساده و دست نبردن در معنای تحت اللفظی عبارات، دارای تیترگذاری موضوعی ترجمه نیز می باشد و بصورت نرم افزار صوتی و گویا بنام انوار وحی در حال حاضر برای سیستم عامل اندروید قابل استفاده و برای عموم رایگان است.

تاسیس کانون بحث و انتقاد دینی[ویرایش]

وی در سال 1341 و پس از بازگشت از تحصیلات نجف و قم در زادگاهش مشهد کانون بحث و انتقاد دینی را تاسیس نمود و در مدت 43 سال فعالیت، هر هفته حدود 30 سوال دینی و اعتقادی پاسخ داده می شد. همچنین در این مرکز تعداد زیادی غیرمسلمان به دین اسلام گرویده اند که امضای آنها در دفتر یادبود کانون ثبت و محفوظ است.« در کتاب مجموعه آثار یاران امام به روایت اسناد ساواک که از طرف وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی منتشر شده پس از مقدمه ای می نویسد : سید حسن ابطحی فعالیت زیادی در مشهد دارد کانونی بنام کانون بحث و انتقاد تاسیس نموده که در آن مشکلات جوانان پاسخ داده می شود سید عبد الکریم هاشمی نژاد نیز با سید حسن ابطحی همکاری می نماید این دو نفر مدرسه ای نیز ساخته اند که طلاب را در آنجا مسکن می دهند» همچنین وی مسجدی را در محله بهایی های مشهد بنام مسجد صاحب الزمان بنا نمود و میدان و خیابان آن محل را نیز با کمک استاندار وقت خراسان بنام صاحب الزمان نامگذاری نمود.امامت این مسجد با خود سید حسن ابطحی بود تا اینکه توسط اداره اوقاف جمهوری اسلامی به اجبار تولیتش از وی گرفته شد.همچنین ساختمان کانون بحث و انتقاد سرنوشت مشابهی پیدا کرد و در سال 1377 به مرکز پژوهشهای شهید هاشمی نژاد زیر نظر دفتر تبلیغات اسلامی تبدیل گردید.

شریعتمداری و شاگردش ابطحی

جمهوری اسلامی و ابطحی[ویرایش]

جمهوری اسلامی بدلیل ارادت ابطحی به محمدکاظم شریعتمداری از همان ابتدا به وی بدبین بود. بنابراین کانون بحث و انتقاد دینی پس از انقلاب ایران مورد توجه مقامات رسمی حکومت و ارگان دولتی واقع نشد. اگرچه قبل از انقلاب محل توجه و رفت و آمد محققین، مراجع و نویسندگان بود.از جمله بهشتی رئیس قوه قضائیه در اویل انقلاب ، مکارم شیرازی از مراجع فعلی قم و صدوقی امام جمعه یزد که ترور شد کسانی بودند که در این مرکز عکس و نوشته یادبود دارند.
در 33 سال حکومت جمهوری اسلامی اگرچه هیچگاه کلامی از سیدحسن ابطحی مبنی بر مخالفت یا حتی نارضایتی از ولایت فقیه شنیده نشد ولی دومرتبه بازداشت و حبس [۲] و سه مرتبه کلیه اموال و دارائیهایش توسط وزارت اطلاعات مصادره شد که در آخرین مرتبه وی وادار به خواندن توبه نامه جلوی دوربین تلویزیون گردید. [۳] همچنین دوستان و نزدیکان وی نیز برای مدتها در حبس و شکنجه بودند اما هیچ کدام از آن ها راضی به امضای برائت نامه از وی نشدند.[به نقل از شاهدین معتبر]

با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد در سال 84 و تحویل قدرت به جناح تندرو، ابطحی در تاریخ 28 خرداد 1385 شمسی بهمراه فرزندش سید محمد تقی و حدود 20 نفر از دوستان و شاگردان ممتازش در شهرهای مختلف بطور همزمان و با حکم دادستان دادگاه ویژه روحانیت و همکاری وزارت اطلاعات وقت که مسئولیت هر دو نهاد در آن موقع به عهده محسنی اژه ای بود دستگیر و حدود سه ماه در زندان و بیمارستان تحت بازپرسی و اعتراف در زیر دست پزشکان وزارت اطلاعات قرار گرفت.
ابطحی در پاسخ دوستانی که به وی اعتراض میکنند چرا او از حکومت بخاطر ظلمهای متعدد و تصرف اموال و بردن آبرویش گله نمی کند و هیچگاه لب به شکایت از مسئولین مملکت باز نمی کند استناد به روایتی از علی بن ابیطالب می کند که "لابد للناس من امیر ، من بر او فاجر" یعنی مردم چاره ای ندارند جز اینکه رهبر و رئیسی داشته باشند ، اگر بود صالح و الا فاجر هم باشد باز بودنش از نبودنش بهتر است.[۲] بنابراین، روش امامان شیعه این بوده که حتی اگر حکومتها ظلمی به آنها می کردند بخاطر حفظ منافع مسلمین و ممانعت از تفرقه بین مردم سکوت اختیار می کردند و اظهار نظری نمی نمودند،
ابطحی همچنین 25 سال خانه نشینی علی بن ابیطالب را با آنکه حکومت بنا به وصیت پیامبر اسلام حق مسلم وی بود را بر همین اساس توجیه می نماید و معتقد است امام علی نیز بخاطر حفظ وحدت سالها سکوت کرد.
سید حسن به حفظ وحدت مسلمانان بسیار اهمیت می دهد و معتقد است حتی اگر مرجع تقلیدی برایش ثابت شد که روز آخر ماه رمضان،عید فطر است ولی حکومت و متولیان آن ،آنروز را سی ام ماه رمضان می دانند آن مرجع نباید اعلام عمومی عید بکند و تفرقه بین مردم مسلمان ایجاد کند بلکه بصورت فردی به حکم مسئله عمل کند اما وحدت را بهم نزند.
ابطحی می گوید: "دینی که مردگانش همه به یک جهت خوابیده اند چرا زندگانش با هم اینقدر اختلاف دارند؟ در حالیکه قبله شان یکی است خدایشان یکی است پیامبرشان یکی است کتاب آسمانیشان یکی است پس چرا اینقدر اختلاف؟"

ادعای ملاقات با امام زمان[ویرایش]

سید حسن ابطحی هرگز مدعی ارتباط با امام زمان نشده، اما در کتابهای او نام آدمهای زیادی برده شده است که به محضر امام زمان شرفیاب شده‌اند و خود وی نیز با آن افراد دیدار کرده است. بسیاری از این تشرفات بمحضر امام زمان، از کتب معتبر اسلامی مانند نجم الثاقب حاجی نوری،مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی[۴]،انیس العابدین علامه مجلسی و بسیاری از کتب معروف و موثق شیعه برداشت و اقتباس شده است.
نقل تشرفات به محضر امام زمان، در بین علما و مردم شیعه، امری عادی بوده و در طی قرون متمادی، این تشرفات، سینه به سینه و نسل به نسل نقل شده و ثبت گردیده است. موضوع تشرف بمحضر امام زمان آنقدر رایج است تا جاییکه در سایت های وابسته به جمهوری اسلامی هم صحبت از تشرفات رهبر ایران مکرر نقل شده است(که البته هرکسی می تواند چنین ادعاهایی را بکند و صحت و سقم آن در بسیاری موارد قابل پیگیری و تحقیق نیست)
درباره امکان رویت و ملاقات با امام زمان در دوران غیبت کبری سه نظر مشهور وجود دارد:
بعضی افراد درباره ملاقات با امام زمان معتقدند که امام زمان در دوران غیبت کبرا نامرئی است و قابل رویت با چشم نیست
عده ای دیگر معتقدند امام زمان چون بدن دارد و بین مردم کره زمین زندگی میکند طبعا توسط چشمها دیده میشود ولی افراد ایشان را نمی شناسند و در بعضی موارد ممکن است بعد از تشرف از روی قرائن و شواهد و نشانه هایی متوجه شوند که او امام زمان بوده است و امکان شناخت حضرت در موقع ملاقات وجود ندارد
گروهی دیگر می گویند افراد زیادی بمحضر امام زمان رسیده اند و حضرت را در موقع تشرف شناخته اند ولی این افراد هرگز تا وقتی زنده بوده اند این تشرفات را برای کسی نقل نکرده اند و رسم این بوده که همیشه بعد از مرگ این افراد، موضوع تشرفاتشان آشکار میشده.که قطعا این افراد بعد از مرگ نیامده اند برای کسی نقل تشرف بنمایند تا آنها هم برای سایرین بگویند پس مسلما در زمان حیاتشان به افرادی مورد اطمینان تشرفاتشان را گفته اند و آن افراد مورد وثوق بعد از مرگ آن فرد قضایا را برای سایرین نقل کرده اند
سیدحسن ابطحی در مقدمه کتاب ملاقات با امام زمان که دهها بار تجدید چاپ شد چنین می نویسد : "من نمی دانم آنهایی که میگویند نمی توان خدمت امام زمان رسید یا او را دید چه دلیلی دارند؟ چرا باید کسی که در دنیا زنده است و در بدن مادی است و دارای گوشت و پوست و استخوان است و در میان مردم زندگی میکند دیده نشود؟ آیا این همه از مردم شیعه و علما و بزرگانی که آن حضرت را دیده اند همه دروغ گفته اند و همه را باید تکذیب کرد؟ ... من به منظور آنکه بیهوده بودن این ادعای غلط یعنی ممتنع بودن ملاقات با امام زمان را ثابت کنم و بمنظور آنکه دلیلی بر اثبات وجود مقدس حضرت بقیة الله از این راه اقامه نمایم...تنها به نقل جریاناتی که از نظر خودم قطعی است و یقین به واقعیتش دارم از میان هزاران تشرف اکتفا میکنم ...کتاب ملاقات با امام زمان "

وی مکرر در سخنرانیها و کتابهای خود بیان داشته که دیدن امام زمان دلیل بر کمال هیچ فردی نیست و اصلا دیدن بدن امام زمان کمالات نمی خواهد او در توضیح این مطلب می گوید: "آیا پیامبر اسلام مقامش بالاتر بود یا امام زمان؟ اگر مقام پیامبر بالاتر است پس چرا هر روز منافقین و کسانی که در قرآن و به زبان ائمه لعن شده اند هر روز پیامبر را می دیدند و حتی بعضی از آنها با آن حضرت وصلت می کردند؟ ابوسفیان ، ابولهب و کفار مکه و مدینه همه پیامبر را می دیدند و دیدن پیامبر نیازمند شرایط و کمالاتی نبوده حالا امام زمان که هم مقامش از پیامبر پایین تر است و هم جانشین ایشان است دیدن بدنش شرایط خاصی می خواهد؟ البته اگر کسی بخواهد با معرفت حضرتش را زیارت کند و استفاده های معنوی بنماید طبعا چنین ملاقاتی نیازمند شرایطی است که معمولا چنین افرادی اکتفا به ملاقات بدنی نکرده و بیشتر دنبال ارتباط روحی با امام زمان هستند تا دیدن بدن آن حضرت."

اگرچه در صفحات زرد اینترنتی و سایت های تفریحی و غیر معتبر مطالبی تحت عنوان ادعای ارتباط با امام زمان درباره سید حسن ابطحی نگاشته شده ولی در سال 85 که نامبرده مدتی طولانی تحت حبس و فشار دولت و حکومت جمهوری اسلامی حتی وادار به اقرار تلوزیونی گردید مطلبی تحت عنوان ادعای ارتباط یا ملاقات با امام زمان مطرح نشده و چنین اتهاماتی هیچ وقت در دادگاه ویژه روحانیت نیز متوجه وی نبوده و نیست.

اکنون[ویرایش]

ابطحی اکنون سالخورده شده و با توجه به محدودیتهای رفت و آمد و ممنوعیت تشکیل جلسات و سایر محدودیتهای اعمال شده از طرف دادگاه ویژه روحانیت، در قم و در محلی که قبلا دفتر وی در قم بود ساکن می باشد.

منابع[ویرایش]

 • روزآنلاین - سریال ناتمام اعتراف ابطحی ها [۵]
 • bbc - سید حسن ابطحی از زندان آزاد شد. [۶]
 • بازداشت افراد در ايران به علت ادعای ارتباط با امام زمان [۷]>
 • کتاب پرواز روح نوشته سید حسن ابطحی
 • کتاب علماء نامدار زنجان اثر آیت الله شبیری زنجانی
 • سایت رسمی آیت الله سید حسن ابطحی
 • سایت محمد علی ابطحی
 • سایت سید محمدتقی ابطحی
 • سایت شیعه نیوز - زندگینامه مرحوم حاج ملا اقاجان زنجانی
 • کتاب مصلح آخرالزمان نوشته سید حسن ابطحی
 • مجموعه آثار یاران امام به روایت اسناد ساواک
 • صفحه فیس بوک سیدحسن ابطحی [۸]>
 • شرح زندگی شیخ علی فریدة الاسلام کاشانی سایت حوزه [۹]
 • نظر سایت نزدیک به احمدی نژاد درباره ابطحی [۱۰]>
 • سایت صالحین و زندگینامه شیخ محمد تقی بافقی[ [۱۱]
 • پخش اعترافات ابطحی از سیما- سایت تابناک [۱۲]
 • زندگینامه حاج ملا آقا جان - سایت رهبران شیعه [۱۳]>
 • زندگینامه حاج ملا آقاجان - سایت صالحین [۱۴]
 • زندگینامه شهیدهاشمی نژاد-اداره ثبت احوال بهشهر [۱۵]
 • نرم افزار کتابخانه آیت الله ابطحی در google play [۱۶]
 • نرم افزار صوتی و گویای انوار وحی برای سیستم عامل اندروید [۱۷]
 1. وب نوشته ها
 2. نهج البلاغه ترجمه فیض، خطبه 40، صفحه 125

پیوند به بیرون[ویرایش]