مسعود میر کاظمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سیدمسعود میرکاظمی)
پرش به: ناوبری، جستجو
مسعود میر کاظمی
نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون انرژی مجلس
حوزه انتخاباتی تهران
وزیر نفت ایران
مشغول به کار
۱۳۸۸ – ۱۳۹۰
رئیس‌جمهور محمود احمدی‌نژاد
پس از غلامحسین نوذری
پیش از رستم قاسمی
وزیر بازرگانی ایران
مشغول به کار
۱۳۸۸ – ۱۳۸۴
رئیس‌جمهور محمود احمدی‌نژاد
پس از محمد شریعتمداری
پیش از مهدی غضنفری
اطلاعات شخصی
تولد سیدمسعود میرکاظمی
۱۳۳۹
تهران، ایران
ملیت Flag of Iran.svg ایران
پیشه سیاست‌مدار
دین اسلام شیعه

سید مسعود میرکاظمی (زاده ۱۳۳۹ در تهران) نماینده تهران در دوره نهم مجلس شورای اسلامی و هم‌اکنون رئیس کمیسیون انرژی مجلس است. او در دولت نهم ۴ سال وزیر بازرگانی و در ابتدای دولت دهم نیز برای مدت ۲ سال وزیر نفت بود.[۱] در دوران تصدی وی به‌عنوان وزیر نفت، تصفیه مدیران ارشد صنعت نفت ایران، انجام گردید، که طی مدت کمتر از ۱ سال، بیش از ۲۵۰ مدیر ارشد نفتی خانه‌نشین شدند.

او مدرک کارشناسی مهندسی صنایع خود را در سال ۱۳۶۵ و مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع را در سال ۱۳۶۸ از دانشگاه علم و صنعت ایران اخذ نمود. وی سپس مدرک دکترای مهندسی صنایع را در سال ۱۳۷۵ از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد. محمود احمدی نژاد در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۸۴ وی را برای تصدی وزارت بازرگانی به مجلس معرفی کرد. او عضو رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

وزارت بازرگانی[ویرایش]

سید مسعود میر کاظمی نیز همانند دیگر وزیران دولت نهم، تنها سابقه مدیریتی‌اش، به بخش‌های مختلف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازمی‌گردد، که با انتخاب محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس‌جمهور، عهده دار وزارت بازرگانی دولت نهم شد. تنها سابقه اجرایی وی نیز به سال ۱۳۷۶ باز می‌گردد، که به عنوان مدیرعامل فروشگاه اتکا (متعلق به نیروهای مسلح) منصوب گردید و تا یک سال پیش از زمان پیوستن به دولت نهم، در این پست مشغول بود.

وی چهار سال مشاور «علی شمخانی» وزیر دفاع بود و از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴ رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های لجستیکی بود. مسعود میرکاظمی در نهایت، چهل و پنج سالگی به وزارت رسید و در طول ۴ سال فعالیت در وزارت بازرگانی با کوله باری از موضوعات ریز و درشت مواجه شد.

میرکاظمی در جایگاه وزیر بازرگانی، به‌دلیل اجازه واردات بی‌رویه شکر، ضربه شدید به واحدهای تولیدی کشاورزان، عدم اجرای قانون بودجه سال ۸۵ و ۸۶ در خصوص تعرفه کالاهای وارداتی، بی‌ثباتی در نرخ تعرفه، عدم حمایت از واحدهای تولیدی با واردات بی‌رویه به ویژه در کالاهای مصرفی کشاورزی، قرار بود در مجلس هفتم استیضاح شود، اما شجاع‌الدین بازرگانی، معاون پارلمانی وی با لابی و دادن امتیازهای فراوان وی را از استیضاح نجات داد.

وزارت نفت[ویرایش]

در دوران فعالیت میرکاظمی در جایگاه وزیر نفت، تصفیه مدیران ارشد صنعت نفت ایران، انجام گردید، که طی مدت کمتر از ۱ سال بیش از ۲۵۰ مدیر ارشد شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و سایر شرکت‌های تابعه و فرعی، تا سطح مدیران روابط عمومی، از سمت خود برکنار شدند و افرادی بدون تجربه کاری در صنعت نفت و ناکارآمد، از شرکت‌های خودروسازی، وزارت بازرگانی و فروشگاه اتکا، به‌جای آنها منصوب شدند، که در عمل نا کارآمدی و کاهش شدید تولید نفت را در پی داشت. در سال دوم فعالیت میرکاظمی در وزارت نفت در پی کاهش تولید نفت و گاز، محمود احمدی‌نژاد وی را از وزارت نفت برکنار نمود و رستم قاسمی را به عنوان وزیر نفت جدید به مجلس معرفی نمود.

نکاتی در مورد وزارت نفت مسعود میرکاظمی :

  • در دوران مسوولیت «مسعود میرکاظمی» در وزارت نفت به دلیل یک گزارش اشتباه، دستور توقف سوآپ نفت ایران از کشورهای حاشیه دریای خزر را صادر کرد؛ تجارتی که نزدیک به یک دهه در ایران با دیپلماسی انرژی دولت اصلاحات شکل گرفته بود، به یکباره با دستور میرکاظمی متوقف شد. پس از خروج میرکاظمی از بدنه صنعت نفت هم تلاش‌های شرکت ملی نفت و وزیر وقت نفت هم برای احیای سوآپ نفت نتیجه نداده و هم‌اکنون ترکمنستان و قزاقستان با حذف ایران، تمامی نفت سوآپ خود را از مسیر خط لوله بی‌تی‌سی آذربایجان یا روسیه به بازارهای جهانی ارسال می‌کنند.
  • در دوران وزارت میرکاظمی قرارداد هشت فاز پارس‌جنوبی در قالب طرح‌های ۳۵ ماهه با تبلیغات گسترده‌ای امضا شد و این قرارداد در حالی امضا شد که وزارت نفت هنوز موفق به راه‌اندازی فازهای ۱۳ تا ۱۸ پارس‌جنوبی نشده و اکثر طرح‌های نفت و گازی، به راه‌اندازی سه فاز قدیمی ۱۲ با مشکلات متعدد مالی روبه‌رو بودند. ثمره قراردادهای مذکور که به شرکت‌هایی تازه‌تاسیس داده شد، این شد که هم‌اکنون به‌دلیل تقسیم نامتناسب منابع مالی در ۱۱ فاز، عملا هیچ‌یک از طرح‌های جدید پارس‌جنوبی به ثمر ننشسته تا شاهد یکه‌تازی قطری‌ها در این حوزه باشیم.
  • در دوران مسوولیت مسعود میرکاظمی در وزارت نفت، صنعت نفت یک شخم اساسی مدیریتی خورد و در این دوران استراتژیک‌ترین صنعت ایران شاهد ورود گسترده مدیران غیرمتخصصی و ناآشنای از وزارت بازرگانی، شرکت‌های خودروساز و فروشگاه‌های رفاه بود. امروز هم با گذشت بیش از دو سال از خروج میرکاظمی اما باقیمانده مدیران منصوبه وی در صنعت نفت منشا بسیاری از تاخیرها و ناکارآمدی شده‌اند.
  • آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن است که در طول دو سال فعالیت میرکاظمی در وزارت نفت تولید نفت ایران حدود ۳۵۵هزار بشکه کاهش یافته است و حتی احمد قلعه‌بانی مدیرعامل منصوبه میرکاظمی در شرکت ملی نفت در نشست با خبرنگاران این کاهش تولید را تایید کرده است. این کاهش تولید در زمانی رقم خورده است که همزمان با کاهش شدید تزریق گاز، هیچ‌گونه مصوبه یا قطعنامه‌ای نیز از سوی ایالات متحده، برای تحریم نفت ایران صادر نشده بود.
  • در طول دو سال اول فعالیت تولید گاز ایران هیچ طرح افزایش تولید گازی نه‌تنها به بهره‌برداری نرسید که با تمرکز میرکاظمی بر توسعه برخی از میادین مستقل نفتی و گازی همچون طرح توسعه کیش، لاوان، رشادت، رسالت، سروستان، سعادت‌آباد و خشت عملا هیچ‌گونه مدیریت متمرکزی بر ناوگان دکل‌های حفاری، منابع مالی و لجستیکی اعمال نشد تا امروز شاهد افزایش ۱۳۵درصدی مصرف گازوییل به دلیل کاهش شدید سقوط تولید گاز و اجرای سیاست‌های اشتباه توسعه میادین گازی در دو سال اول فعالیت دولت دهم در وزارت نفت کشور باشیم.

کابینهٔ نخست احمدی‌نژاد
وزیران
ر. وزیر وزارت‌خانه ر. وزیر وزارت‌خانه
۱ فرشیدی، علی‌احمدی آموزش‌وپرورش ۱۲ رحمتی، بهبهانی راه وترابری
۲ سلیمانی ارتباطات ۱۳ کاظمی، مصری رفاه
۳ محسنی اژه‌ای اطلاعات وامنیت ۱۴ طهماسبی، محرابیان صنایع ومعادن
۴ دانش جعفری، حسینی اقتصاد ۱۵ زاهدی علوم
۵ متکی امورخارجه ۱۶ صفارهرندی ارشاد
۶ میرکاظمی بازرگانی ۱۷ جهرمی کار
۷ باقری‌لنکرانی بهداشت ۱۸ پورمحمدی، کردان، محصولی کشور
۸ ناظمی، عباسی تعاون ۱۹ سعیدی‌کیا مسکن
۹ اسکندری جهادکشاورزی ۲۰ وزیری هامانه ، نوذری نفت
۱۰ کریمی راد، الهام دادگستری ۲۱ فتاح نیرو
۱۱ محمدنجار دفاع
معاونان ریاست جمهوری
ر. معاون معاونت ر. معاون معاونت
۱ داوودی،رحیم‌مشایی معاون اول ۶ دهقان بنیاد شهید
۲ موسوی معاون حقوقی ۷ علی‌آبادی، سعیدلو تربیت بدنی
۳ رهبر معاون برنامه‌ریزی ۸ جوادی محیط زیست
۴ واعظ‌ زاده علمی و فناوری ۹ رحیم‌مشایی میراث فرهنگی
۵ آقازاده انرژی اتمیکابینهٔ دوم احمدی‌نژاد
وزیران
ر. وزیر وزارت‌خانه ر. وزیر وزارت‌خانه
۱ حاجی بابایی آموزش‌وپرورش ۱۴ بهبهانیادغام وزارت‌خانه راه وترابری
۲ تقی‌پور، نامی ارتباطات ۱۵ محصولیادغام وزارت‌خانه رفاه
۳ مصلحی اطلاعات وامنیت ۱۶ محرابیانادغام وزارت‌خانه صنایع ومعادن
۴ حسینی اقتصاد ۱۷ دانشجو علوم
۵ متکی، صالحی امورخارجه ۱۸ حسینی ارشاد
۶ غضنفریادغام وزارت‌خانه بازرگانی ۱۹ شیخ‌الاسلامیادغام وزارت‌خانه کار
۷ وحید دستجردی ، طریقت منفرد بهداشت ۲۰ محمدنجار کشور
۸ عباسیادغام وزارت‌خانه تعاون ۲۱ نیکزادادغام وزارت‌خانه مسکن
۹ خلیلیان جهادکشاورزی ۲۲ میرکاظمی، قاسمی نفت
۱۰ بختیاری دادگستری ۲۳ نامجو نیرو
۱۱ وحیدی دفاع ۲۴ عباسی ورزش‌ و جوانان
۱۲ نیکزاد راه و شهرسازی ۲۵ شیخ‌الاسلامی، عباسی تعاون،کار،رفاه‌
۱۳ غضنفری صنعت وتجارت
معاونان ریاست جمهوری
ر. معاون معاونت ر. معاون معاونت
۱ رحیمی معاون اول ۶ صالحی، عباسی دوانی انرژی اتمی
۲ مرادی معاون برنامه‌ریزی ۷ زریبافان بنیاد شهید
۳ میرتاج‌الدینی، فروزنده معاون پارلمانی ۸ محمدی‌زاده محیط زیست
۴ بداغی معاون حقوقی ۹ بقایی، احمدزاده، موسوی، ملک‌زاده میراث فرهنگی
۵ سلطانخواه معاون فناوریفعالیت‌ها و پیشینه اجرایی[ویرایش]

پیشینه دانشگاهی[ویرایش]

منابع[ویرایش]