سکس ضربدری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سکس ضربدری (به انگلیسی: Swinging) نوعی ارتباط جنسی بین دو شریک جنسی می‌باشد این دیدار می تواندبه صورت یک مهمانی خصوصی باشد و یا در خلال تجمع های گروهی و یا کلوب‌های ضربدری (به انگلیسی: swingers' club) و ترتیب ملاقات هم می تواند از طریق مجلات، اینترنت و یا معرفی دوستان صورت پذیرد . پیشینه تاریخی ثبت شده این نوع ارتباط به دوران رم باستان باز می‌گردد که در آن مناسکی به صورت Orgy و یا ارتباط جنسی گروهی بین زوجین انجام می‌شده‌است . اما این نوع رابطه از تاریخ 1960 و با بوجود آمدن انقلاب جنسی و اختراع قرصهای ضد بارداری contraceptive pill وارد مرحله جدیدومطمئن‌تری شد.

وا‍‍‍‍ژه‌شناسی[ویرایش]

دربرقرای ارتباط حالات گوناگونی متصور می باشد . زوجین ممکن است با یکدیگر سکس دخولی Penetrative sex داشته باشند ویا ممکن است صرفاً به سکس دهانی و یا تخفیذ تفخیذ بسنده کنند . .[۱]

دلایل سکس ضربدری[ویرایش]

دلایل متنوعی برای زوجین وجوددارد . برخی دلیل آن را ایجاد تغییر و تنوع در سکس عادی وکسل کننده ذکر می کنند در حالی که بعضی دیگر کنجکاوی و تعدادی آن را یک عمل اجتماعی می دانند.

تاریخچه[ویرایش]

قرن شانزدهم[ویرایش]

قراردادی رسمی بین جان دیجان دی، همسرش جین و یک طالع بین scryer به نام ادوارد کلی و همسرش در مورخ 22 آوریل 1578 منعقد می گردد با این مضمون که روابط نکاحی و زناشویی بین آنان تقسیم شود . .[۲]

قرن هجدهم[ویرایش]

تنها گروهی که رسماً عمل سکس ضربدری را انجام می دادند روشنفکران اروپایی بودند، که مشهور ترین آنها مری شلی نویسنده "فرانکستین" و شوهرش (پرسی شلی) بود . امروزه نیز روشنفکران حتی در بین ادیان ابراهیمی نشانه هایی را از مراسمات وآیین هایی مشاهده می کنند که درخلال آن مبادله زوجات صورت می گرفته‌است . که در این میان می توان به دوفرقه مسلمان ساکن ترکیه به نامهای (کیزیباش) و (یهودیت) اشاره نمود.[۳]

قرن نوزدهم[ویرایش]

دراواسط قرن نوزدهم و مخصوصاً در آلمان به زوجهایی که عمل تبادل زوجات را انجام می دادند لقب کمونیست داده می شد .به مفهوم اینکه همه چیز شان حتی همسر شان را به اشتراک می گذارند.

قرن بیستم[ویرایش]

با اختراع اینترنت امکان یافتن زوج مناسب جهت سکس ضربدری هرچه فراهم تر گردید .براساس آمار ارائه شده توسط سایت swingingheaven[۴] تخمین زده می شود، بیش از 400000 زوج دربریتانیا از طریق اینترنت در سکسهای ضربدری شرکت نموده‌اند .

سکس ضربدری مدرن[ویرایش]

براساس کتاب "نگاهی به آیین شهوانی سکس ضربدری" نوشته تری گلد،[۵] سکس ضربدری در میان گروهی از خلبانان نیروی هوایی آمریکا و همسرانشان در جنگ جهانی دوم متداول بود. از آنجایی که نرخ تلفات در میان آنان بالا بود خانواده خلبانان با یکدیگر توافق می نمودند در صورتی که هریک از آنان کشته شد و یا مفقود الاثر گردید، همسر او توسط دیگر همکارش همانندهمسر خود به لحاظ ارضای تمایلات جنسی و عاطفی مراقبت شود.[۶].

پانویس[ویرایش]