وارکرفت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سری هنر نبرد)
پرش به: ناوبری، جستجو
هنر نبرد
Warcraft
Worldofwarcraft.png
توسعه‌دهنده(ها) بلیزارد انترتینمنت
ناشر(ها) بلیزارد انترتینمنت
طراح(ها) بلیزارد انترتینمنت
'سری وارکرفت
موتور MT Framework
سکو(ها) رایانه
تاریخ(های) انتشار ۱۹۹۴ هنر نبرد : ارکها و انسانها
سبک(ها) استراتژیک - شخصیت پردازی
حالت(ها) تک‌نفره - چندنفره
توزیع دی‌وی‌دی، سی دی، فلاپی‌دیسک

وارکرافت (به انگلیسی: Warcraft) نام یک مجموعه بازی ویدئویی، کتابهای داستانی و فیلم و دیگر رسانه‌ها، محصول کمپانی بلیزارد انترتینمنت می‌باشد. نام این بازی در فارسی به «هنر نبرد» و یا معادل ثقیل «صناعت حرب (جنگ)» ترجمه شده است.[۱]

بازی‌های ویدئویی[ویرایش]

تا کنون پنج بازی از سری وارکرافت منتشر شده است.

وارکرافت: ارک‌ها و انسان‌ها[ویرایش]

اولین نسخهٔ این بازی در سال ۱۹۹۴ با عنوان وارکرافت: ارک‌ها و انسان‌ها (به انگلیسی: Warcraft: Orcs & Humans) برای رایانه‌هایی که از مایکروسافت داس استفاده می‌کنند روانه بازار شد و نسخهٔ متناسب با رایانه‌هایی که از مکینتاش استفاده می‌کردند در سال ۱۹۹۶ منتشر شد، که در زمان خود تحوّلی شگرف در صنعت بازی استراتژی همزمان به وجود آورد.

با اینکه وارکرافت: ارکها و انسان‌ها اولین بازی استراتژی چند نفره نبود ولی باعث شد که بلیزارد به این فکر بیفتدکه بازی‌های چند نفرهٔ گسترده‌تری برای آینده نیاز هست و این خشت اول ساخت بازی دنیای وارکرافت بود.

وارکرافت ۲: جریان تاریکی[ویرایش]

پس از موفقیت نسخهٔ اول، شرکت بلیزارد در سال ۱۹۹۵ نسخه دوم بازی را با عنوان وارکرافت ۲: جریان تاریکی (به انگلیسی: Warcraft II: Tides of Darkness) تحت سیستم‌عامل ویندوز ۹۵ ساخت که موفقیت نسخه اول را تکرار کرد.

وارکرافت ۲: آنسوی دروازه سیاه[ویرایش]

شرکت بلیزارد پس از نسخه جریان تاریکی در سال ۱۹۹۶ نسخه گسترش یافته و تکمیل شدهٔ وارکرافت ۲ را با عنوان وارکرافت ۲: آنسوی دروازه سیاه را عرضه کرد.

وارکرافت ۲: ویرایش بتل.نت[ویرایش]

با گسترش شبکهٔ جهانی اینترنت و سرویس‌های خدماتی بازی‌های آنلاین همانند پلاتو، نسخهٔ تحت شبکه جهانی این بازی نیز با سرویس بتل.نت در سال ۱۹۹۹ با عنوان وارکرافت ۲: ویرایش بتل.نت (به انگلیسی: Warcraft II: Battle.net Edition) روانه بازار شد.

جدول زمانی بازی‌ها
۱۹۹۴– وارکرافت: ارک‌ها و انسان‌ها
۱۹۹۵– وارکرافت ۲: جریان تاریکی
۱۹۹۶– وارکرافت ۲: آنسوی دروازه سیاه
۱۹۹۷–
۱۹۹۸–
۱۹۹۹– وارکرافت ۲: ویرایش بتل.نت
۲۰۰۰–
۲۰۰۱–
۲۰۰۲– وارکرافت ۳: پادشاهی آشوب
۲۰۰۳– وارکرافت ۳: تخت یخ‌زده
۲۰۰۴– دنیای وارکرافت
۲۰۰۵–
۲۰۰۶–
۲۰۰۷– دنیای وارکرفت: جنگ‌های صلیبی سوزان
۲۰۰۸– دنیای وارکرفت: خشم پادشاه لیچ
۲۰۰۹–
۲۰۱۰– دنیای وارکرفت: کاتاکالیزم
۲۰۱۱–
۲۰۱۲– دنیای وارکرافت:مه‌هایی از پانداریا
۲۰۱۳–
۲۰۱۴– قلب سنگی: قهرمان وارکرافت
۲۰۱۴– دنیای وارکرفت: جنگ‌سالاران درینور

وارکرافت ۳: پادشاهی آشوب[ویرایش]

نسخه سوم وارکرافت تحت عنوان وارکرافت ۳: پادشاهی آشوب (به انگلیسی: Warcraft III: Reign of Chaos)در سال ۲۰۰۲ تولید و عرضه شد که به موفقیت چشمگیری دست یافت و بازی سال شناخته شد.

وارکرافت ۳: تخت یخ‌زده[ویرایش]

در سال ۲۰۰۳ و در پی تکمیل موفقیت‌های قبلی وارکرافت ۳: تخت یخ‌زده (به انگلیسی: Warcraft III: The Frozen Throne) به عنوان نسخهٔ گسترش یافته عرضه شد.

این بازی یکی از مهم‌ترین بازی‌های حال حاضر جهان به شمار می‌رود و در مسابقات ESWC و WCG همواره حضور دارد و بازیکنان حرفه‌ای آن از این راه کسب در آمد می‌کنند. سرعت بالا در تصمیم‌گیری، تصمیم‌های مناسب و عکس العمل‌های سریع استراتژیکی از عوامل مهم موفقیت در این بازی به شمار می‌روند. این بازی فشار فکری بسیار زیادی بر بازیکن وارد می‌کند و می‌توان آن را با ورزشی مثل شطرنج مقایسه نمود.

دنیای وارکرافت[ویرایش]

در سال ۲۰۰۴ شرکت بلیزارد انترتینمنت بازی چند نفره آنلاین نقش آفرینی دنیای وارکرافت (به انگلیسی: World of Warcraft) را روانه بازار کرد که تا به حال با استقبال بالغ بر ۱۲ میلیون مشترک در سر تا سر جهان در سال ۲۰۱۲ مواجه شده‌است.

در سال ۲۰۰۶ بسته تکمیلی دنیای وارکرفت: جنگ‌های صلیبی سوزان را منتشر کرد.

در سال ۲۰۰۸ نیز بسته تکمیلی دیگری به نام دنیای وارکرفت: خشم پادشاه لیچ منتشر کرد.

در سال ۲۰۱۰ نیز یک بسته تکمیلی دیگر دنیای وارکرفت: کاتاکالیزم منتشر شد.

در سال ۲۰۱۲ نیز یک بسته تکمیلی دیگر دنیای وارکرافت:مه‌هایی از پانداریا را منتشر کرد.

در دسامبر ۲۰۱۴، دنیای وارکرفت: جنگ‌سالاران درینور نیز منتشر شد.

قلب سنگی: قهرمان وارکرافت[ویرایش]

قلب سنگی: قهرمان وارکرافت (به انگلیسی: Hearthstone: Heroes of Warcraft) آخرین بازی این سری، یک بازی کارتی است.

رمان‌ها[ویرایش]

جلد اول:سه‌گانه نبرد باستانیان (چشمهٔ جاودانگی) - اثر "ریچارد ناک"

مجموعهٔ کتاب‌های وارکرفت، با سه گانهٔ: نبرد باستانیان، شروع شد. جلد اول این سه‌گانه به قلم ریچارد ناک (Richard A Knaak) منتشر شد. سه گانهٔ نبرد باستانیان، مقدمه‌ای بود برای شروع شدن دنیای فانتزی وارکرفت. ریچارد ناک با شروع این مجموعه، راه را برای ادامه دادن داستان‌های دیگر که بعداً" توسط خودش و اشخاص دیگری نوشته شدند، باز گذاشت. داستان این مجموعه بدین صورت آغاز می‌شود که کراسوس و رونین (از شخصیت‌های اصلی داستان) به وسیلهٔ آشوبی در زمان به ده هزار سال گذشته باز می‌گردند. این در حالی است که آنها ویرانی کوئل تالاس و دالاران را توسط شاهزاده خائن، آرتاس منتیل دیده‌اند. آنها به زمان اولین هجوم لژیون به ازراث (Azeroth) باز می‌گردند. در زمانی که چشمهٔ جاودانگی پر قدرت هنوز وجود داشت و الف‌های کوئلدوری یا الف‌های شب بر گرداگرد آن می‌زیستند. کراسوس و شاگردش رونین، در ابتدا تصمیم می‌گیرند که هیچ کاری انجام ندهند، مبادا که به تغییراتی در آینده منجر شود. اما بعد در می‌یابند که ساختن آینده بدون دخالت آنها امکان‌پذیر نیست. برخی می‌گویند که این کتاب ادامهٔ کتاب روز اژدها است و با خط سیر داستان با شکستن زمان یا فلش بک، به عقب بر می‌گردد. در این کتاب با شخصیت‌های آشنایی رو برو می‌شوید. همچون: ترال، سناریوس، مَنِراث، ملفاریون، ایلیدن و تیرانده

جلد دوم:سه‌گانه نبرد باستانیان (اهریمن روان) - اثر "ریچارد ناک"

دومین جلد سه‌گانه: نبرد باستانیان، نوشتهٔ ریچارد ناک، ادامهٔ جلد چشمهٔ جاودانگی است. این کتاب شامل وقایع مهمی است که در تاریخ وارکرفت از یاد نمی‌روند. همچون بازگشت لرد خاویوس، مبارزهٔ اژدهایان علیه لژیون سوزان و مهم تر از همه ساخته شدن اهریمن روان به دست نلثاریون، اژدهای سیاه که بعدها به مرگبال مشهور شد (شخصیت اصلی در cataclysm) در این کتاب شاهد توصیف‌های زیبایی از جنگ‌های الف‌های کلیمدور در برابر لژیون آتش هستید؛ و حضور رونین، کراسوس، ایلیدن و ملفاریون در این جنگ‌ها جذابیت بیشتری به داستان می‌بخشد. در این داستان دست چپ سارگراس یعنی آرکیماند وارد ازراث می‌شود و با تدبیر و زیرکی فوق العادهٔ او، نقشه‌های سارگراس عملی می‌شود؛ ولی حضور اژدهایان و ساخته شدن اهریمن روان چیزی است که نه لژیون آتش، نه الف‌های مقاومت کننده در برابر لژیون و نه حتی اژدهایان آن را پیش بینی نمی‌کردند. کراسوس بیش از این نمی‌تواند در برابر فاش شدن اسرار آینده مقاومت کند ... در این داستان تقابل کاراکترها از لذت بخش ترین قسمت‌های داستان به شمار می‌روند. از جمله رویارویی نلثاریون و ملفاریون و رویارویی دوباره ملفاریون و لرد خاویوس

جلد سوم:سه‌گانه نبرد باستانیان (شکافت) - اثر "ریچارد ناک"

ریچار ناک با تالیف جلد سوم، تریلوژی سه‌گانه نبرد باستانیان را به پایان رسانید. در این کتاب تمام کلیمدور متوجه خطر لژیون شده و همگی با تمام قدرت به طرف زین آشاری و دروازهٔ عبور اهریمنان، هجوم می‌آورند. این در حالی است که آرکیماند و منراث، با تمام قوا لژیون را هدایت کرده و جنگی تمام عیار بین مهاجمان و مدافعان شکل می‌گیرد. در این بین، اژدهایان کار سخت تری پیش رو دارند. چرا که هم باید از نلثاریون بر حذر بوده و هم به فکر چاره‌ای برای مقابله با لژیون باشند. سناریوس نیمه خدایان باستانی را احضار کرده و در برابر لژیون که هر لحظه قدرتمند تر می‌شود، قد علم می‌کند. دوئل نیمه‌خدای حافظ جنگل‌ها، مالورنه با فرمانده نیرومند لژیون، آرکیماند، صحنه‌ای به یاد ماندنی را در ذهن رزمندگان ثبت می‌کند ... از جذاب ترین قسمت‌های داستان هنگامی است که توجه سارگراس به اهریمن روان معطوف می‌شود و به آن طمع می‌کند ...

جلد چهارم:طلوع هورد - اثر "کریستی گولدن"

سه گانهٔ نبرد باستانیان، در ازراث به وقوع پیوست. اما طلوع هورد در دنیای جدیدی است به نام درانور { در WOW به Outland معروف است} دنیایی که سراسر از آن بوی اسطوره‌های کهن به مشام می‌رسد. این داستان زندگی اورک‌ها را بازگو می‌کند. قبل از اینکه تغییراتی در آنها بوجود آید و در ازراث با این شمایل پدیدار شوند. این کتاب حکایتی است از شرافت، اصالت، خیانت، فریب، شهوت و ... که اورک‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کردند. داستان از مقدمه‌ای بسیار جالب و خواندنی در مورد سرگذشت اردارها (Eredar) در دنیای آرگوس شروع می‌شود که ماهیت حقیقی دو ابر اهریمن بزرگ، آرکیماند و کیل جیدن، را بیان می‌کند و همچنین سرنوشت ولن (Velen). و به وجود آمدن و شکل گیری درنای‌ها (Draenei). داستانی اصیل از خون و شرف و افتخار... وقتی که باید در بدترین شرایط، بهترین‌ها رو انتخاب کرد. وقتی که بین دوستی و خیانت باید انتخاب کرد. وقتیکه بین شرافت و مسئولیت باید انتخاب کرد ... طلوع هورد در واقع کتابی است که به قلم ترال، پسر دوروتن، نوشته شده .{دوروتن شخصیت اصلی داستان است}. گهگاه نقل قول‌های جالب از ترال در سر فصل کتاب دیده می‌شود. شخصیت‌های مهم داستان عبارتند از: دوروتن، اورگریم دوم همر، نرزول (لیچ کینگ آینده)، گولدان، ولن و کیل جیدن

جلد پنجم:آخرین نگهبان - اثر "جف گراب"

اولین نبرد لژیون با ساکنان ازراث، بسیار هولناک بود. با آنکه هنوز سارگراس پا بر ازروث ننهاده بود، اما دفع حملهٔ لژون با بهایی دردناک همراه بود: از دست رفتن چشمهٔ جاودانگی آیا ملفاریون و دیگر دلسوزان ازراث نگران حملهٔ دوبارهٔ لژیون نیستند؟ آیا آنها حاضرند بزرگترین خطر، یعنی رسیدن سارگراس به ازراث را به جان بخرند؟ آیا قدرتی هست که بتواند از ازراث تا ابد محافظت کند؟ چگونه؟ محفل تریسفال تشکیل شد. این محفل نگهبانی برای ازراث تعیین می‌کرد که قدرت و توان چشمه جاودانگی در او تجلی دوباره‌ای داشته باشد. تا اینکه نگهبانی قدرتمند به نام آئگوین پدیدار شد ... و بعد از او پسرش، مدیو ... چه کسی زندگی خود را فدای وظیفه اش می‌کند؟ چه کسی از روی ترحم استادش را به قتل می‌رساند؟ و کی دو سایه دارد؟ این داستان در حیطهٔ استورم ویند (Stormwind) قبل از ویران شدن اتفاق می‌افتد؛ و اسرار درون برج کارازان را فاش می‌سازد. در این داستان با شخصیت‌های مشهوری همانند مدیو، لرد آندوین لوتار، شاه لیان و البته خادگار روبرو می‌شوید.

جلد ششم:امواج تاریکی - اثر "آرون روزنبرگ"

داستان این کتاب ادامهٔ داستان آخرین نگهبان است. با مرگ مدیو و پیشروی هورد، فشار نیروهای هورد به نیروهای انسان‌های آراثوری در استورم ویند بیشتر می‌شود. شاه لیان به قتل می‌رسد و مقاومت استورم ویند در هم شکسته می‌شود. لوتار، خادگار و بازماندگان استورم ویند به سمت لردران عزیمت می‌کنند. لوتار قصد دارد تا شاه ترناس و دیگر حکمرانان لردران را علیه هورد متحد کند. زیرا خطر هورد را با چشم دیده و از قدرت آنان با خبر است. از طرفی اورگریم دوم همر رییس قیبله اش، بلک هند و به همراه او تمامی وارلاک‌های اعظم هورد را کشته و جنگ سالار هورد می‌شود. حال هورد با درایت دوم همر، راه جدیدی در پیش گرفته: فتح تمام قاره. از طرف دیگر کینه‌های دیرینهٔ الف‌های برین و ترول‌های جنگلی، آنها را بعد از صدها سال روبروی هم قرار می‌دهد. هورد یا متحدین؟ هورد به دنبال خانه می‌گردد و می‌خواهد از آوارگی نجات پیدا کند و متحدین برای حفظ زمین هایشان می‌جنگند. نخستین رویارویی هورد و متحدین چه نتیجه‌ای در بر خواهد داشت؟ به جز این جنگ بزرگ، اتفاقات مهم دیگری نیز به وقوع می‌پیوندد. از جمله پایان کار گولدان. شخصیت‌های مهم داستان: آندوین لوتار، اورگریم دوم همر، خادگار، تورالیون، آلریا ویند رانر، شاه ترناس، پرنس واریان ورین، لرد آنتونیداس و ... همچنین با شخصیت‌های آشنایی از جمله: کراسوس، پرنس کیل تاس، کلتوزاد، الکسستراتزا و مورادین برانز بِیرد روبرو می‌شوید. این داستان را می‌توانید در بازی وارکرفت ۲: امواج تاریکی دنبال کنید.

جلد هفتم:آن سوی درگاه سیاه - اثر "آرون روزنبرگ"

آنسوی درگاه سیاه، ادامهٔ کتاب امواج تاریکی است. با پیروزی متحدین بر هورد، خادگار و تورالیون و دیگر متحدین برای نابودی کامل هورد، تصمیم می‌گیرند که پایگاه اورک‌ها در درانور را نابود کنند. تورالیون و خادگار با ارتش بزرگی به آن سمت درگاه سیاه و به درانور می‌روند. اما نرزول، شمن پیر برای فرار از خشم کیل جیدن، فکرهایی در سر دارد. او به طلسم‌های مدیو دست پیدا می‌کند و دروازه‌های متعددی را می‌گشاید. اما این دروازه‌ها موجب بی‌ثباتی درانور شده و آن سرزمین را تا مرز نابودی به پیش می‌برد. از طرف دیگر دروازه‌ای که درانور را به ازراث متصل می‌کرد را نابود کرد؛ بنابراین متحدین در درانور به دام می‌افتند. آنها تصمیم می‌گیرند که تا آخرین قطرهٔ خونشان مبارزه کنند تا هم نوعانشان در آن طرف درزوازه دیگر با خطر هورد روبرو نشوند ... شخصیت‌های مهم: خادگار، تورالیون، نرزول، گرام هل اسکریم، کیلراگ دد آی و مرگبال این داستان را در بازی وارکرفت ۲: آن سوی درگاه سیاه (نسخهٔ ارتقا دهندهٔ امواج تاریکی) دنبال کنید.

جلد هشتم:روز اژدها - اثر "ریچارد ناک"

با برکنار شدن پرنولد از حکومت آلترک، شخصی نجیب به نام لرد داوال پرستور (Lord Daval Prestor) نامزد حکمرانی بر آلترک می‌شود. این شخص در واقع همان مرگبال است که برای زیر نظر داشتن متحدین به این قالب در آمده. کراسوس - کوریالستراتز - از همان ابتدا به او مشکوک بوده. اما خیلی دیر به راز او پی می‌برد. مرگبال، درواقع شخصیت پشت پردهٔ قبیلهٔ دراگن ماو (Dragonmaw) و نکروس Skullcrusher است و کنترل اژدهایان قرمز را به دست دارد. ماجرای اصلی این داستان به نبرد گریم باتول (Grim Batol) است که کراوس و رونین و جمعی از چادوپیشگان دالاران، با فاش شدن راز مرگبال برای نجات اژدهایان قرمز و ملکه الکسستراتزا، می‌شتابند و نشان اهریمن روان به دست رونین نابود می‌شود. شخصیت‌های اصلی داستان: مرگبال، رونین، کراسوس/کوریالستراتز، وریسا ویند رانر، نکروس و الکسستراتزا

جلد نهم :Lord of Clans (ارباب قبایل) - اثر "کریستی گولدن"

10.Of Blood and Honor (از خون و افتخار)، نویسنده: کریس متزن

11.Cycle of Hatred (دایره نفرت)، نویسنده: کیث آر. ای. دکاندیدو

12.Stormrage (استرمریج) - نویسنده: ریچارد ناک

13.The Night Of The Dragon (شب اژدها)، نویسنده: ریچارد ناک

14.Arthas Rise of Lichking (آرتاس. قیام لیچ کینگ) - اثر "کریستی گولدن"

15.Thrall.Twilight of the Aspects (ترال. شفق سیمایان)، نویسنده: کریستی گولدن

16.The Shattering.Prelude to Cataclysm (فروپاشی. آغاز تحول)، نویسنده: کریستی گولدن

17. Wolfheart (گرگ دل)، اثر:ریچارد ناک

18. Jaina Proudmoore: tides of war (جینا پرادمور: امواج نبرد)، نویسنده: کریستی گولدن

19. Vol'jin: Shadows of the Horde(وولجین سایه‌های هورد)، اثر:مایکل استاکپول

20.war crimes(جرائم جنگ)، اثر: کریستی گولدن

دیگر رسانه‌ها[ویرایش]

بازی‌های میزی

بازی‌های کارتی[ویرایش]

کمیک[ویرایش]

 • World of Warcraft (2007 – 2009), a series published by DC Comics imprint WildStorm.
 • World of Warcraft: Ashbringer (2008 – 2009), a four-issue mini-series series published by DC Comics imprint WildStorm.
 • World of Warcraft: Curse of the Worgen (Oct 9, 2012)
 • World of Warcraft: Pearl of Pandaria (Sept 25, 2012)
 • World of Warcraft: Dark Riders (May 7, 2013)
 • World of Warcraft: Bloodsworn (Aug 13, 2013)

مانگا[ویرایش]

 • Warcraft: The Sunwell Trilogy, a manhwa series published by Tokyopop.
  • Dragon Hunt (March 2005)
  • Shadows of Ice (March 2006)
  • Ghostlands (March 2007)
 • Warcraft: Legends (2008 – 2009), a five-part graphic novel series, which is a continuation from The Sunwell Trilogy.
 • World of Warcraft: Death Knight (Dec 1, 2009)
 • World of Warcraft: Mage (June 1, 2010)
 • World of Warcraft: Shaman (Sept 28, 2010)
 • World of Warcraft: Shadow Wing
  • The Dragons of Outland (June 2010)
  • Nexus Point (March 2011)

مجله[ویرایش]

در سال ۲۰۰۹، شرکت بلیزارد انترتینمنت اعلام کرد که در آینده ممکن است یک مجله منتشر کنند. این مجله تنها به صورت آنلاین قابل خرید خواهد بود و نه در روزنامه فروشی‌ها و فروشگاه‌ها که این کار، آنها را کلکسیونی می‌کند. فصلنامه در ۱۴۸ صفحه منتشر شد، بدون هیچ تبلیغ در تمامی صفحات آن.

در دسامبر ۲۰۱۱ بلیزارد اعلام کرد که انتشار این مجله متوقف شد. برای بازپرداخت غرامت، اسباب بازی‌های باشکوه و یا پت‌های درون بازی به مشترکان، بسته به طول اشتراک، داده خواهد شد.

فیلم[ویرایش]

نوشتار اصلی: وارکرافت (فیلم)

در ۹ می ۲۰۰۶، بلیزارد اعلام کرد که آنها و لجندری پیکچرز در حال توسعه فیلمی بر اساس جهان وارکرافت هستند. در بلیزکان 2008 مایک مرهایم اعلام کرد که فیلمنامه نوشته شده.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Warcraft»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۴).

 1. مقدمه کتاب هنرنبرد ترجمهٔ فرهاد آذرنوا