سرنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک سرنگ با سوزن

سرنگ به ‍پارسی آبکنک[۱]در پزشکی وسیله‌ای است که برای تزریق دارو به بدن به کار می‌رود. سرنگ عموماً وسیله‌ای استوانه‌ای شکل و مدرج می‌باشد که در انتهای آن پیستونی قرار دارد که با فشار دست دارو را به جلو هدایت و از طریق سرسوزن تیز وارد بافت بدن می‌کند.

انواع سرنگ‌ها[ویرایش]

امروزه اغلب سرنگ‌ها یک بار مصرف بوده و جنس آنها پلاستیکی است. در گذشته سرنگ‌های شیشه ای نیز وجود داشت که با حرارت و جوشاندن در آب سترون می‌شد. سرنگ‌های فلزی اکنون نیز برای کارهایی مانند شست و شوی گوش استفاده می‌شوند. ولی به دلیل توجه به خطر بیماریهایی که از طریق سرنگ آلوده منتقل می‌شوند مانند ایدز و هپاتیت اغلب از سرنگ یک بار مصرف استفاده می‌شود و در امحاء سرسوزن پس از انجام تزریق دقت بیشتری می‌شود.

امروزه اغلب تقسیم بندی سرنگ‌ها بر اساس حجم آنها است مانند سرنگ انسولین، دو سی سی، پنج سی سی و ده سی سی.

معمولاً سر سرنگ ها یک اندازه و استاندارد ساخته شده و بنابراین هر نوع سوزنی به آن وصل می‌شود پیستون داخل سرنگ براحتی داخل بدنه حرکت می‌کند.

در نوع دیگر از دسته‌بندی، سرنگ‌ها به دو دسته سرنگ‌های معمولی و خاص تقسیم می‌شوند. سرنگ‌های خاص، سرنگ‌هایی هستند که قابلیت انهدام سرنگ یا سرسوزن با روش‌های مختلف جهت جلوگیری از استفاده مجدد در آنها تعبیه شده است. سرنگ خودتخریب، سرنگ ایمن ... مثال هایی از این نوع سرنگ های خاص هستند. [۲][۳]

معایب سرنگ‌های معمولی[ویرایش]

یکی از معایب عمده استفاده از سرنگ‌های معمولی، قابلیت چند بار مصرف بودن آن‌‏ها و نیز ایمن نبودن پرستاران و کارکنان خدماتی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در هنگام استفاده از آن‌‏ها می‌باشد. سالانه تعداد زیادی از پرستاران و نیز کارکنان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به‌‌دلیل برخورد سرسوزن سرنگ با دستان یا پوست خود، دچار بیماری‌های مختلف می‌شوند. [۴] [۵] علاوه بر آن امکان استفاده از سرنگ‌ و سرسوزن‌های مصرف شده به روش غیر بهداشتی و احتمال شیوع بیماری‌هایی نظیر ایدز و هپاتیت وجود دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]

  1. پارسی گویی و پارسی نویسی در پزشکی- دکتر غلامعلی نوری http://up-is.ir/do.php?filename=1388866536731.pdf
  2. http://www.avapezeshk.com/publications.11 مقالات آواپزشک،انواع سرنگ
  3. http://www.avapezeshk.com/products.75
  4. مقالات آواپزشک، نیدل استیک و آمارها http://www.avapezeshk.com/publications.9
  5. مقالات آواپزشک، دستور العمل تزریقات ایمن http://www.avapezeshk.com/publications.31
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Syringe»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۹).