سراسرنما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

به هر گونه دورنمای وسیع سراسری از یک فضا، سَراسَرنَما[۱] یا پانوراما گفته می‌شود. در قرن ۱۹، زمانی که انسانها عکاسی پانوراما را اختراع کردند، به هم چسباندن عکسها تنها راه ساخت پانوراما بود. در سال ۱۸۵۱ مارتین بهرمانکس چند عکس از تپه ریکون در سانفرانسیسکو گرفت. گفته می‌شود که این عکس در اول ۱۱ قسمت بود. از این تصویر ما می‌توانیم تپه رکون را با چندین عکس به هم چسبیده شده مشاهده کنیم، پس عکس پانوراما اینگونه بوجود آمد. کلمه پانوراما از معادل انگلیسی آن یعنی Panorama گرفته شده‌است. کلمه Panorama خود از ترکیب Pan (به معنی all = همه) و rama (به معنی sight = دید) ساخته شده‌است؛ پس می‌توان آنرا «چیزی که همه اطراف را در بر می‌گیرد» معنی کرد. به همین دلیل عکس‌های پانوراما را در فارسی عکس‌های سراسرنما نیز می‌نامند. به هر گونه بازنمایی یک منظره با زاویه‌ای باز چه در نقاشی، عکاسی یا فیلم‌برداری نیز سراسرنمایی گفته می‌شود.

عکس‌های سراسرنما عکس‌هایی هستند که فضای وسیعتری نسبت به عکس‌های معمولی را پوشش می‌دهند؛ و نحوهٔ ساخت آن‌ها چنین است که با کنار هم قرار دادن تعدادی عکس معمولی به‌وجود می‌آیند.

انواع پانوراما[ویرایش]

تصاویر پانوراما به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱ـ پانوراما عریض (عموماً با جابجایی دوربین): که می‌تواند از چندین عکس به هم پیوسته در عرض تشکیل شود و قابلیت پرینت بر روی کاغذ را دارد.

۲- پانوراما ۳۶۰ درجه و کمتر (نام دیگر:افقی)(عموماً با چرخاندن دوبین): این نوع پانوراما در عرض به صورت ۳۶۰ درجه با گرفتن چندین عکس تشکیل می‌شود و با فرمتهای فلش و mov (فرمت نرم‌افزار Quick Time) قابل پخش در کامپیوترها می‌گردد به طوری که اگر در عرض تصویر را ادامه بدهید می‌توانید همه قسمتهای عکس گرفته شده را مشاهده کنید. انگار که در جایی ایستاده و در عرض دور سر خود می‌چرخید و همه جای محل ایستادن خود را مشاهده می‌کنید.

۳- پانوراما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه و کمت (نام دیگر:افقی و عمودی)(عموماً با چرخاندن دوبین): این نوع عکس که پیشرفته ترین نوع پانوراما می‌باشد همانند نوع شماره ۲ می‌باشد با این تفاوت که تصویر تنها به عرض ختم نمی‌شود بلکه شما می‌توانید ارتفاع را نیز ببینید یعنی همه زوایای محیطی که در آنجا قرار گرفته‌اید قابل مشاهده می‌گردد. این نوع پانوراما نیز با فرمت فلش و mov ساخته می‌شود و حتی می‌توانید با فرمت اجرایی تبدیل به یک تور مجازی گردد

تعداد عکسی که برای ثبت یک عکس سراسرنما لازم است، بستگی به فاصله کانونی دارد. هرچه فاصله کانونی بیش‌تر باشد، (یعنی بزرگنمایی بیش‌تر و زاویه دید کمتر) در هر عکس قسمت کمتری از صحنه جای می‌گیرد و باید عکس‌های بیش‌تری گرفت.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

سراسر نما کشیده از منطقه دو شهری ملایر
تصویر سراسرنما از میدان شهرداری رشت
تصویر سراسرنما از کاخ چهل ستون اصفهان (نمایش سه بعدی)
تصویر سراسرنما از مسجد جامع یزد (نمایش سه بعدی)

جستارهای وابسته[ویرایش]

برای به دست آوردن یک عکس پانوراما ابتدا از یک سوژه تعدادی عکس (ترجیحاً به صورت کادر عمودی) گرفته و سپس در محیط فتوشاپ به راحتی می‌توان عکس‌ها را در کنار یکدیگر چیدمان نموده و به یک عکس پانوراما دست یافت. ۱-در فتو شاپ ابتدا گزینه File رو انتخاب می‌کنیم. ۲- سپس گزینه Automate را انتخاب می‌کنیم. ۳- پس از کلیک کردن بر روی Photomerge مرحله نهایی ساخت عکس پانوراما نمایان می‌شود. ۴- پس از این مرحله، بقیه مراحل به راحتی فشار دادن دکمه شاتر است.

منابع[ویرایش]

  1. منبع برابر فارسی: مرزبان، پرویز و معروف، حبیب، فرهنگ مصور هنرهای تجسمی (معماری، پیکره‌سازی، نقاشی)، ویرایش سوم، تهران: سروش ۱۳۷۷ خورشیدی. (در فرهنگ فارسی چشم‌انداز، دورنما، همه‌نما، گسترنما و زنجیره‌نما نیز گفته شده)
  2. تصویر پانوراما چیست؟
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Panorama»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در August ۱۵, ۲۰۰۸).