سد لتیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سد لتیان
اطلاعات کلی
نام رسمی: سد لتیان
کشور: ایران ایران
رودخانه: جاجرود
محل: لواسان
سد لتیان بر ایران واقع شده‌است
سد لتیان
نوع سد: بتنی پایه‌دار
ارتفاع از پی: ۱۰۷ متر
طول تاج: ۴۵۰ متر
ظرفیت تخلیه سرریزها: ۱٬۷۵۰
متر مکعب بر ثانیه
تاریخ آغاز ساخت: ۱۳۴۲
تاریخ ساخت: ۱۳۴۶
اطلاعات مخزن
حجم مخزن: ۹۵ میلیون متر مکعب
پانویس‌ها

مختصات: ۳۵°۴۷′ شمالی ۵۱°۴۱′ شرقی / ۳۵.۷۹° شمالی ۵۱.۶۸° شرقی / 35.79; 51.68

نمایی از رودخانه جاجرود در جلوی سد
نمایی از شانه سد لتیان

سد لَتیان سدی است بر روی رودخانه جاجرود که در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی تهران[۱] و در لواسانات قرار دارد. این سد بتنی یکی از منابع اصلی تأمین آب تهران می‌باشد که ۳۰ درصد از آب شرب شهر تهران را تأمین می‌نماید.

نام گذاری[ویرایش]

این سد قبل از انقلاب اسلامی ایران بمانند شهر لواسان که شهر فرحناز نامیده شده بود سد فرحناز نامگذاری شد که مورد اعتراض اهالی لواسان قرار گرفت و در نهایت پس از پیروزی انقلاب مجددا به اسامی سابق بازگردانده شدند. و نام لتیان نام روستایی بود که به همراه چند روستای دیگر زیر آب رفت

موقعیت[ویرایش]

این سد در جنوب شهر لواسان واقع گردیده و در محلی که رودخانه برگ جهان به جاجرود می‌ریزد و در دره‌ای در میان کوه جاجرود و کوه بندک ساخته شده و در شمال آن کوه آلون قرار دارد. دو پارک جنگلی به نامهای لتیان و تلو دریاچه این سد را احاطه کرده‌اند. رودخانه جاجرود آبریز و تامین کننده اصلی سد لتیان است. رودخانه های کُندرود (لوارک) ، افچه ، برگ جهان از دیگر آبریزهای این سد هستند.

کف دریاچه سد لتیان در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد

راه رسیدن به این سد از تهران از طریق جاده لشگرک و گردنه قوچک یا بزرگراه تهران-دماوند است. محله هایی از شهر لواسان که در شمال دریاچه سد لتیان قرار گرفته‌اند عبارت‌اند از: سبو بزرگ،کلاک، ناران، گلندوک، جائیج، نجارکلا، ناظم آباد و شورکاب.

در جنوب دیواره بتنی دریاچه مجتمع مسکونی کارکنان سد لتیان قرار دارد و در جنوب غربی دریاچه روستای مسکونی غیرمجاز نصرت‌آباد قرار داشت که در دیماه سال ۱۳۹۱ بدستور مقامات قضایی کلا تخریب شد و ساکنان آن که همگی مهاجر و غیر بومی بودند را به ورامین انتقال دادند.

لتیان نام یکی از روستاهای زیر آب رفته لواسان کوچک بود که نزدیک ترین آنها به دیواره سد لتیان محسوب میشُد. ساکنان لتیان پس از فروش اراضی خود به دولت در محله های شهر لواسان ساکن شدند.

این سد قبل از انقلاب اسلامی ایران بمانند شهر لواسان که شهر فرحناز نامیده شده بود سد فرحناز نامگذاری شد که مورد اعتراض اهالی لواسان قرار گرفت و در نهایت پس از پیروزی انقلاب مجددا به اسامی سابق بازگردانده شدند.

امروزه این سد به محل اصلی دفع فاضلاب شهر لواسان تبدیل شده است و ویلاسازی های گسترده در حریم بالادست اطراف دریاچه باعث تغییر کاربری این سد شده است.

نیروگاه[ویرایش]

این سد دارای نیروگاه آبی با ظرفیت ۴۵ مگاوات می‌باشد.

تأمین آب[ویرایش]

این سد قابلیت تنظیم سالانه ۲۴۵ میلیون متر مکعب آب را دارد که برای تأمین آب شهر تهران و حدود ۳۰٬۰۰۰ هکتار زمین کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

سازمان جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، نقشه جدید تهران و اطراف، چاپ دوم با آخرین تغییرات، (نقشه شماره ۲۴۶)، تهران: هامون ۱۳۷۷ خورشیدی.

  • ارتفاع یاد شده از نرم‌افزار google earth میباشد که بسیار دقیق است

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]