سد ایتایپو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سد ایتایپو
تصویری از سد ایتایپو
اطلاعات کلی
نام رسمی: سد ایتایپو
کشور: برزیل
پاراگوئه
رودخانه: رودخانه پارانا
محل: فوز دو لوآچو
هرنانداریاس
نوع سد:
ارتفاع از پی: ۱۹۶ متر (۶۴۳ فوت)


ظرفیت تخلیه سرریزها: ۶۲٬۲۰۰ متر مکعب بر ثانیه (۲٬۱۹۶٬۵۷۲ فوت مکعب بر ثانیه)
تاریخ آغاز ساخت: ژانویه ۱۹۷۰
اطلاعات مخزن
حجم مخزن: ۱۲٬۳۰۰٬۰۰۰ متر مکعب (۴۳۰٬۰۰۰٬۰۰۰ فوت مکعب)
مساحت حوزه آبریز: ۱٬۳۵۰٬۰۰۰ کیلومترمربع (۵۲۰٬۰۰۰ مایل‌مربع)
پانویس‌ها


سد ایتایپو که بر روی رودخانه پارانا در مرز پاراگوئه و برزیل زده شده است طولانی‌ترین سد جهان است. سد ایتایپو در سال ۱۹۹۴ از سوی انجمن مهندسی عمران آمریکا به عنوان یکی از عجیب هفت‌گانه دنیای مدرن انتخاب شد. نام این سد به معنای صدای سنگ است. ایتایپو در قالب یک پروژه دوجانبه و بر رودخانه پارانا میان دو کشور برزیل و پاراگوئه ساخته شد. ۱۸ واحد مولد برق این سد قادر به تولید ۱۴گیگا وات برق است.

با مشاهده آمارهایی که اخیراً از میزان انرژی تولیدی این سد به دست آمده‌اند، می‌توان به عظمت سد ایتایپو پی برد. نیروگاه ایتایپو در واقع ۲۰ درصد از کل انرژی مورد نیاز صنایع برزیل و ۹۳ درصد انرژی پاراگوئه را تامین می‌کند.

این نیروگاه همچنین محل بزرگی برای جذب توریسم محسوب می‌شود. تاکنون بیش از ۱۰ میلیون نفر از ۱۶۲ کشور جهان از این سد نیروگاه بازدید کرده‌اند.

لازم به ذکر است که برزیل صنعتی ترین کشور آمریکای لاتین است و برای کسب انرژی لازم برای صنایع خود به انرژی و منابع آن شدیداً به نیرویی که این سد تولید می‌کندنیازمند است. پاراگوئه نیز به عنوان یکی از کم درآمدترین کشورهای آمریکای جنوبی برای تحقق اهداف خود در راستای توسعه اقتصادی به انرژی به مثابه یک نیروی محرکه نیاز دارد.

منابع[ویرایش]