سدیم فسفات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ساختار فضایی سدیم فسفات

سدیم فسفات ترکیبی معدنی با فرمول شیمیایی Na 3 PO 4 می باشد.

تری سدیم فسفات مینار[ویرایش]

تری سدیم فسفات شرکت مینار تری سدیم فسفات مینار با فرمول شیمیایی ( Na۳PO۴ ) یک ترکیب شیمیائی امولسیون کننده ، قلیائی قوی با pH معادل ۱۲ است و در آب براحتی قابل حل می باشد. در صنایع غذائی به وفور استفاده می شود به طوری که از این ترکیب برای بهبود بافت پنیر و حفظ لزجت شیر و جلوگیری از جدا شدن فاز آبی در شیر منجمد، استفاده می‌شود. نوعی ترکیب از سدیم و فسفر است. این ماده در تولید لاستیک، شوینده ها و چاپ عکس کاربرد دارد. در پودرهای لباس شویی ( همچنین صنایع تصفیه برق آبی ) باعث از بین رفتن سختی آب می شود، همچنین به عنوان مواد نگه دارنده نیز گزینه خوبی به حساب می آید. این ماده به عنوان رطوبت گیر نیز کاربرد فراوانی دارد. [۱]

تری سدیم فسفات صنعتی[ویرایش]

تولید و فروش تری سدیم فسفات صنعتی تری سدیم فسفات صنعتی با 12 مولکول آب تبلور ارائه می شود که در بسیاری از صنایع مانند تصفیه آب - دیگ های بخار (تبخیر) - صنایع پودرهای لباس شویی و ... مورد مصرف قرار می گیرد. شرکت مینار قادر به تولید این ماده با کیفیت بسیار بسیار عالی و بهتر از نمونه های چینی موجود در بازار است. این ماده بصورت پودر سفید رنگ صدفی ارائه می شود و دلیل کلوخه شدن این محصول پس از گذشت چندین ماه وجود 12 مولکول آب در آن است که امر طبیعی است مشکلی در محصول نمی باشد.

تری سدیم فسفات خوراکی و گرید غذایی[ویرایش]

تولید و فروش تری سدیم فسفات خوراکی تری سدیم فسفات خوراکی بصورت پودر سفید صدفی و کاملا خالص می باشد و این پودر کاملا خالص بسیار مناسب برای مصارف خوراکی و بهداشتی است. از این محصول به عنوان نگه دارنده نیز مصرف می شود و در مصارف گوشت و کنسرو ها نیز مصرف می شود. شرکت مینار قادر به ارائه این محصول در تمامی تناژهای درخواستی است و قادر است محصولی با کیفیتی عالیتر نسبت به نمونه های خارجی و مخصوصا چینی تولید کند.

مشخصات تری سدیم فسفات : مینار[ویرایش]

تری سدیم فسفات شرکت مینار پودر سفيدي است كه به نام‌هاي تري فسفات سديم، پنتاسديم تري فسفات, تری فسفات سدیم و STPP شناخته شده و در گرفتن سختي آب بخصوص در پودرهاي لباس‌شويي و هم‌چنين در تهيه مواد غذايي به كار می رود. براي گرفتن سختي آب، ماده افزودني خواركي به عنوان نگهدارنده‌ي رطوبت، در مواد شوينده، خميردندان مورد استفاده قرار مي‌گيرد. عمده صنايع مصرف‌كننده اين ماده شيميايي شامل كارخانجات توليد مواد شوينده، صنايع تصفيه آب، صنايع غذايي، صنايع سراميك‌سازي، معدني، صنايع توليد كاغذ, صنايع پتروشيمي و نیروگاه ها مي‌باشد.


سایر ویژگی ها[ویرایش]

  1. سفید با کریستال های بی رنگ و یا پودر حجیم کاملا خشک
  2. efflorescent در هوا
  3. به راحتی در آب قابل حل است, ولی در محلول های آلی حل نمی شود - رطوبت گیر
  4. محلول آب آن قلیایی. (ارزش پ هاش محلول حدود 12 )
  5. تراکم نسبی در 1.62 است ، نقطه ذوب 73.4 است.

کاربرد در صنایع داروسازی[ویرایش]

از سدیم فسفات برای مصارف داروئی جهت تنظيم غلظت سرمى کلسیم، اثر با فرى در تعادل اسيد ـ باز، افزايش ترشح کليوى يون +H، دفع انگل‌ها و داروهای ضد کرم سمّی، قبل یا بعد از درمان با برخی از داروهای ضد کرم، تسهیل و جمع آوری مدفوع جهت آزمایش‌های انگلی استفاده می‌شود.

کاربرد در صنایع غذایی[ویرایش]

مصارف غذایی بعنوان ماده افزودني خواركي برای نگهدارنده‌ي رطوبت.

کاربرد در صنایع بهداشتی[ویرایش]

بعنوان مواد شوينده، در خميردندان‌ها و براي گرفتن سختي آب، استفاده مي‌شود.

عمده صنايع مصرف‌كننده اين ماده شيميايي شامل كارخانه‌های توليد مواد شوینده، صنايع تصفيه آب، صنايع غذايي، صنايع سراميکسازي، معدني، صنايع توليد كاغذ و صنايع پتروشيمي مي‌باشد.

منابع[ویرایش]

تولید کننده تری سدیم فسفات - شرکت مینار

http://www.minar-ga.ir/fa/products/Trisodium%20Phosphate.html

  • مورتیمر، چارلز.شیمی عمومی۱.تهران:نشر علوم دانشگاهی،۱۳۸۳