سامانه مدیریت محتوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سامانهٔ مدیریت محتوا (به انگلیسی: Content Management System و به اختصار: CMS)، مجموعه‌ای از رویه‌ها برای مدیریت روند کار در یک محیط مشارکتی است. این رویه‌ها می‌توانند دستی یا رایانه‌ای باشند. سامانه های مدیریت محتوا برای آن دسته افرادی که آشنایی چندانی با برنامه نویسی وب ندارند و یا برای وب سایت هایی که روزانه باید اطلاعات و تغییراتی در آنها وارد شود کاربرد دارد. این گونه سامانه ها به راحتی کارکرد با ماکروسافت ورود می باشد و دیگر نیازی به آشنایی با زبان های برنامه نویسی تحت وب نیست. در حال حاظر این گونه سامانه های مدیریت محتوا به صورت رایگان و متن باز موجو می باشد که از معروف ترین آنها می توان جوملا را نام برد. جوملا توسط تیم های متخصص به زبان فارسی ترجمه و پیاده سازی شده است و تنها کافی است آن را نصب کنید و از آن لذت ببرید.

این رویه‌ها طراحی می‌شوند که:
  • افراد زیادی بتوانند مشارکت کنند و داده‌های مختلفی را به اشتراک بگذارند
  • داده‌ها دارای کنترل دسترسی براساس نقش کاربران باشند. نقش کاربران تعیین می‌کند که چه کاربری چه چیزی را می‌تواند ویرایش کند یا ببیند
  • ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها را آسان کند
  • ورودی‌های مشابه تکراری را کاهش دهد
  • گزارش‌نویسی را بهبود بخشد
  • ارتباط بین کاربران را بهبود بخشد

در یک CMS، داده می‌تواند هر چیزی باشد، مانند اسناد، فیلم، عکس، شماره تلفن، داده‌های علمی و غیره. CMSها بیشتر برای ذخیره، کنترل، بازبینی، توسعه معنایی و انتشار اسناد به‌کار می‌رود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Content management system»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۲ اوت ۲۰۱۰).