سامانه مدیریت بسته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در علم نرم‌افزار، سامانه مدیریت بسته (به انگلیسی: package management system) یا به اختصار مدیر بسته، به مجموعه ابزارهایی گفته میشود که برای نصب، به روز رسانی، پیکربندی و یا حذف یک بسته نرم‌افزاری در سیستم عامل استفاده میشود. مدیر بسته معمولاً شامل پایگاه داده‌ای حاوی نسخه بسته نرم‌افزاری و وابستگی های آن میباشد؛ این اطلاعات از تداخل بسته ها با یکدیگر جلوگیری بعمل آورده و همه ی پیش نیاز های نصب یک بسته نرم‌افزاری را فراهم میاورد.
بسته ها شامل نرم‌افزارها، برنامه های کاربردی و داده ها میباشند. بسته ها همچنین حاوی فایل های فراداده میباشند که اطلاعاتی از قبیل نام نرم‌افزار، توضیحی درباب وظیفه نرم‌افزار، شماره نسخه، سازنده، چک سام و لیست وابستگی های نرم‌افزار را در خود جای میدهند. همزمان با نصب و راه اندازی، فایل های فراداده در پایگاه داده محلی سیستم ذخیره میشوند.
سامانه مدیریت بسته، وظیفه سامان دهی زمان و هزینه را بر عهده دارد به اینگونه که با مدیریت از راه دور و باستفاده از تکنولوژی توزیع بسته، نیاز به نصب و به روز رسانی دستی را از بین میبرد. این روش اصولاً برای شرکت های بزرگ که از سیستم عامل هایی مانند لینوکس و یا دیگر سیستم عامل های شبه یونیکس که شامل صدها و یا هزارها بسته نرم‌افزاری هستند، مفید است. در سال های اخیر، سامانه مدیریت بسته به یکی از اجزای حیاتی هر سیستمی تبدیل شده است.

برخورد ها[ویرایش]

یان مورداک (خالق دبیان) بیان داشته است که سامانه مدیریت بسته، یکی از بزرگترین پیشرفت های لینوکس بوده است به گونه ای که خلاء بین نرم‌افزارهای کاربردی و سیستم عامل را پر کرده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Package management system»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۲).

پیوند به بیرون[ویرایش]