سامانه‌های کنترل از راه دور رایانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سامانه کنترل از راه دور رایانه یا ریموت دسکتاپ (به انگلیسی: Remote Desktop Services) در واقع سامانه دسترسی به رایانه از راه دور است که به کاربر اجازه می‌دهد به هر کامپیوتری در هر کجای دنیا توسط اینترنت و از طریق پروتکل ۳۳۸۹ وصل شده و کنترل آن سیستم را در دست داشته باشد طوری که انگار کاربر واقعاً کنار همان سیستم نشسته است.در این نوع ارتباط از راد دور،نوع سیستم‌عامل‌های مبدا و مقصد مهم نیست. این سرویس ، در سیستم عامل ویندوز سرور ۲۰۰۸ آر تو به این نام شهرت دارد اما در ویندوزهای پیش از آن به نام ترمینال سرویس (terminal service)معروف است.

این سامانه در ویندوزهای سرور در حالت غیرفعال است و با انجام عملیاتی که در زیر ذکر شده، آن را فعال می کنیم:

  1. در ویندوز سرور ، روی آیتمrole کلیک کنید.
  2. سپس بسته به اینکه از چه ویندوز سروری استفاده می کنید،بر روی terminal services یا Remote desktop services کلیک کنید

پروتکل دسترسی به رایانه از راه دور[ویرایش]

پروتکل دسترسی به دسکتاپ از راه دور (به انگلیسی:Remote Desktop Protocol) هست،می توان گفت پروتکل چند کاناله است که این امکان را برای کاربر فراهم می کند تا به کامپیوترهای مایکروسافتی دیگر کانکت شود(وصل شود) . پروتکل دسترسی به دسکتاپ از راه دور برای حمایت از توپولوژی های شبکه ای مختلف از جمله شبکه دیجیتالی خدمات یکپارچه (ISDN) یا تعداد زیادی از پروتکل های شبکه محلی(LAN) از جمله نت بایوس(NetBIOSقرارداد هدایت انتقال(TCP/IP)طراحی شده است.همانطور که ذکر شد،این پروتکل روی پورت ۳۳۸۹ قرار دارد.[۱] [۲]

ارتباط بین رایانه‌ها از راه دور[ویرایش]

ارتباط بین رایانه‌ها از راه دور(Remote Desktop Connection): در مرحله ی بالا فقط سرویس از راه دور را فعال کردیم. اما باید به تمام کامپیوترهایی که میخواهند با هم ارتباط برقرار کنند، اجازه ی این ارتباط داده شود. به این منظور مراحل زیر را انجام میدهیم.این تنظیمات بر روی تمامی سرورها و ویندوزها انجام می شود.

  • بر روی آیکن my computer کلیک راست کرده و گزینه‌ی properties را انتخاب کنید.
  • بر روی remote setting کلیک کنید.

در این قسمت دو سوال پرسیده می شود که یکی امکان ریموت زدن(ارتباط) از کامپیوتر شما به کامپیوترهای دیگر را می دهد و دیگری امکان ریموت زدن از سایر کامپیوترها به کامپیوتر شما را می دهد که هر دو را تیک می زنید .

  • بعد از این مرحله، اقدامی که برای ریموت زدن صورت می گیرد:

در ویندوزهای اکس پی به ترتیب :

Start -> All Programs -> Accessories -> Communications -> Remote Desktop Connection

در ویندوزهای ۷ و ویندوزهای ویستا به ترتیب :

Start -> All Programs -> Accessories -> Remote Desktop Connection

و یا کلاً به جای جستجو به این شکل در run تایپ کنید mstsc .این عبارت که مخفف Microsoft Terminal Service Client است،همان پنجره ی Remote Desktop Connection را باز می کند.

  • در پنجره ی باز شده آی پی کامپیوتری که می خواهید به آن ریموت بزنید را وارد کنید و اتصال را برقرار کنید.

بعد از چند ثانیه از شما اسم و پسورد کامپیوتر مقصد را سوال می کند و با وارد کردن آن، صفحه ای باز می شود که در واقع دسکتاپ کامپیوتر مقصد را نشان می دهد و آن کامپیوتر مقصد که به آن ریموت زده اید، از محیط دسکتاپ به صورت اتوماتیک خارج شده و به حالت log off یا switch user می رود .( البته با انجام تنظیمات می توان از این حالت قفل شدن کامپیوتر مقصد جلوگیری کرد.)

برای پایان دادن به این ارتباط کافیست کاربر در کامپیوتر مقصد ،آن را از حالت log off در بیاورد.

اگر زمانیکه آی پی کامپیوتر مقصد را وارد می کنید تا وارد آن سیستم شود، پیغام عدم برقراری ارتباط دیده شود، باید فایروال را چک کنید تا از خاموش یا غیرفعال بودن آن مطوئن شوید .

برای یک سری تنظیمات بیشتر در زمینه ی Remote Desktop Connection باید بعد از بازشدن پنجره ی remote setting بر روی گزینه ی option کلیک کرده و تغییرات را اعمال کنید.

منابع[ویرایش]

[۱][۲][۳][۴][۵][۶]

یادداشت ها[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]