سالسا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سالسا نام یکی از سبک‌های موسیقی و همچنین نوعی رقص است.

منشأ سالسا[ویرایش]

گفته می‌شود که سالسا قدمتی حدود سیصد سال دارد. این سبک که در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین رواج دارد، از کشور کوبا سرچشمه گرفته‌است. موسیقی و رقص سالسا به وسیله مهاجران پورتوریکویی که در ابتدای قرن بیستم تا سال ۱۹۳۰ به نیویورک مهاجرت کردند به آمریکا معرفی شد و پس از آن شهرت و محبوبیتی جهانی یافت.

رقص سالسا[ویرایش]

رقصی که امروز آن را به عنوان سالسا می‌شناسند، رقصی دو نفره و پر جنب و جوش است که ترجمهٔ تحت‌اللفظی آن به معنای «سس» است. سسی که مواد تشکیل دهنده‌اش کمی موسیقی درباری اروپایی با چاشنی ریتم‌های آفریقایی و جاز آمریکایی است. رقص سالسا از هر یک از رقص‌های مامبو، چاچا، رومبا و... کمی با خود دارد. در حقیقت سالسا این ریتم‌های کوبایی را با هم پیوند داده‌است. بیشتر چاشنی‌های رقص سالسا که در طی زمان به آن اضافه شده، ریتم‌های کوبایی یا کارائیبی دارند. در رقص سالسا، چرخش از اهمیت زیادی برخوردار است.

شهرت سالسا و افراد معروف این سبک[ویرایش]

فیلم‌های آمریکایی نقش زیادی در آشنایی مردم سایر کشورهابا فرهنگ و موسیقی کوبا به ویژه با موسیقی و رقص سالسا داشته‌اند. مارک آنتونی (خواننده), آهنگساز و بازیگر پورتوریکویی - آمریکایی، یکی از بهترین خوانندگان سبک سالسا می‌باشد.

منابع[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ سالسا موجود است.