سازمان رهایی افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دکتر فیض احمد بنیانگذار "سازمان رهایی افغانستان" و تئوریسین جنبش چپ انقلابی در افغانستان.

سازمان رهایی افغانستان یک سازمان سیاسی مارکسیستی - لنینیستی - مائوئیستی است که در سال ۱۹۷۳ به‌وسیله دکتر فیض احمد و تنی چند از یارانش در کابل بنیاد گذاشته شده و مبارزه در راه جامعه بدون طبقه سوسیالیستی هدف نهایی‌اش را تشکیل می‌دهد.

این سازمان در ابتدا به تعقیب انشعابات در سازمان جوانان مترقی (که به جریان شعله جاوید معروف است) با به عرصه گذاشت و در ابتدا به نام "گروه انقلابی خلقهای افغانستان" نامیده می‌شد که بعد در سال ۱۹۸۰ به "سازمان رهایی افغانستان" تغییر نام کرد.

رهبر این سازمان در نشریه تئوریک سازمان به نام مشعل رهایی خط مشی و اهداف غایی آنرا تشریح داده و تا کنون این سند با تعدیلات اندکی به مثابه خط سیاسی و ایدئولوژیک اعضای سازمان نقش بازی کرده است.[۱]

در جریان مقاومت ضد روسی، این سازمان همگام با ملت افغانستان دست به تفنگ برده جنگ مسلحانه علیه نیروهای اشغالگر و احزاب خلق و پرچم را به پیش برد.[۲]

این سازمان با حزب دموکراتیک خلق افغانستان دشمنی دیرینه دارد و آن حزب را به مثابه رویزیونیست و مزدور شوروی افشا می‌کند. از همینرو تعداد زیادی از اعضای این سازمان در دوران حکومت‌های طرفدار شوروی به زندان انداخته شده و اعدام شدند.

در جبهات جنگ این سازمان به نام شعله‌ای مورد حملات مداوم گروه‌های اسلامگرای مجاهدین افغان قرار می‌گرفت و همیشه در دو جبهه در جنگ بودند و تعداد زیادی از کادرهایش بدست حزب اسلامی گلبدین حکمتیار و جمعیت اسلامی برهان الدین ربانی بقتل رسیدند.[۳]

بنیانگذار این سازمان، داکتر فیض در ۱۲ نوامبر ۱۹۸۶ با تنی چند از یارانش در پشاور پاکستان طی توطئه‌ای به دام حزب اسلامی حکمتیار افتادند و مفقود شدند. این سازمان، سازمان جاسوسی پاکستان، آی.اس.آی، را در طرح این توطئه شریک می‌داند. خان محمد فردی که به خیانت در به دام انداختن داکتر فیض متهم بود، بعداً همراه با فرد دوم در رده رهبری حزب اسلامی به نام انجنیز عبدالحق در شهر پشاور ترور شد.

این سازمان در ضدیت با تجاوز امریکا در ۲۰۰۱ به افغانستان قرار دارد و دولت کرزی را یک دولت مزدور و وطنفروش می‌داند. اینان هنوز هم مخفیانه در افغانستان به فعالیت‌های شان ادامه می‌دهند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]