زاغمرز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زاغمرز
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان بهشهر
بخش بخش مرکزی
دهستان میان کاله
نام‌های قدیمی فهروند
سال بنیاد 1234 هجری شمسی
مردم
جمعیت 6700 نفر
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن 0113461


زاغمرز، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بهشهر در استان مازندران ایران است که درجه ی فعلی دهیاری زاغمرز 4 و درجه ی پیشنهادی برای دهیاری زاغمرز 6 می باشد .


جمعیت

این روستا در دهستان میان کاله قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۵۳۷۶ نفر (۱٬۶۴۱خانوار) بوده‌ که طبق سرشماری شبکه بهداشت و درمان زاغمرز در سال 1391 جمعیت زاغمرز 6700 نفر بود .زاغمرز در دوران مشروطه

برخی از رجال سیاسی و مشروطه خواه مازندران از زاغمرز برخاسته اند . مردانی همچون عسکر خان عبدالملکی معروف به عظام الملک و قاسم خان عبدالملکی معروف به هژبر الدوله که اولی از نزدیکان محمد علی شاه قاجار و دومی از رجال مشروطه خواه و از نزدیکان سردار سپه ( محمد ولی خان تنکابنی ) بود .


پتانسیل ها و ظرفیت های زاغمرز

در نیم قرن اخیر در املاک زاغمرز شاهد تاسیس و ایجاد موسسات بزرگی همچون نیروگاه شهید سلیمی نکاو بندر امیر آباد و شرکت صدرا و پایانه نفتی شمال و تعدادی موسسه ی بزرگ خصوصی بوده ایم . علاوه بر آن سطح فرهنگ و سواد اهالی و تحصیلات عالیه جوانان زاغمرز را باید از دیگر ظرفیت های زاغمرز دانست . زاغمرز با هزاران هکتار مساحت قطب کشاورزی و دامپروری منطقه شهرستان بهشهر بوده که به ویژه محصولات مرکبات و هندوانه زاغمرز شهره ی آفاق است . وجود شبه جزیره ی میانکاله که بخشی از آن را املاک زاغمرز تشکیل می دهد ، به نحوی که تنها راه خشکی آن از مسیر زاغمرز میگذرد یکی دیگر از پتانسیل ها و ظرفیت های زاغمرز است . پناهگاه حیات وحش میانکاله که جزء 9 ذخیره گاه بیوسفر است از اهمیت جهانی برخوردار است.


شخصیت های معروف مهمان در زاغمرز

1- ناصر الدین شاه : اولین چهره ی سیاسی در تاریخ زاغمرز بوده است که در طول این مهمانی از شکار گاه میانکاله بازدید میکند و در میانکاله به شکار می پردازد .

2- امیر مؤید سواد کوهی و فرزندانش

3- رضا شاه پهلوی : هنگامی که رضا شاه خدمت نظام را آغاز کرده بود در لباس قزاقی مدتی را در زاغمرز گذرانده است . البته در دوران بعد نیز یکبار مهمان زاغمرز بوده است .

4- احمد شاملو

5- محمود دولت آبادی

6- محمد رضا شجریان

7- علی پروین و تیم پرسپولیس ( قبل و بعد از انقلاب اسلامی )این روستا حدود 160 سال قبل با ورود مهاجرین کرد هورامی که نام ایل عبدالملکی را بر خود داشتند بنیان گذاشته شد . به نظر می آید کلمه زاغمرز یک نام قدیمی بوده که قبل از ورود عبدالملکی ها به این منطقه اطلاغ می شده است زیرا در میان ساکنین مهاجر(عبدالملکی ها ) سابقه ای برای این نام وجود نداشته است . این قبیله علاوه بر زاغمرز در سه روستای مجاور دیگر به نام های زینوند ، امیر آباد و حسین آباد که به ترتیب نام های قدیمی شان زینوند ، شیخ وند و کالوند بوده است که مجموعا منطقه ی چهار قلعه عبدالملکی را تشکیل می دهند ساکن شده بودند . لازم به ذکر است نام قدیم زاغمرز در میان ایل عبدالملکی فهروند بوده است .جستارهای وابسته


منابعمحقق تاریخ اقوام و عضو شورای اسلامی زاغمرز ( جمال ابوطالبی )


سرشماری شبکه بهداشت و درمان زاغمرز سال 1391


کتاب اشرف البلاد ( نویسنده : عسگری )


سفر نامه مولکنوف