زاج‌کاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فولاد زاج‌کاری شده (به رنگ تیره) در یک تفنگ ساخت اشتایر-مانلیخر

زاج‌کاری افزودن یک لایه بسیار نازک از اکسید سیاه آهن (Fe3O4) به بخش‌های فولادی جنگ‌افزارها یا دیگر قطعات فولادی است. زاج‌کاری بیشتر برای زیبایی و محافظت از لوله تفنگ و استتار از دید دشمن یا شکار بکار می‌رود. روش‌های مختلفی برای زاج‌کاری وجود دارد که به دو دسته زاج‌کاری گرم و زاج‌کاری سرد تقسیم می‌شوند.

در زاج‌کاری گرم محلولی داغ از سود سوزآور و نیترات پتاسیم وآب تهیه می‌شود که مایع زاج نامیده می شود.برای زاجکاری گرم ابتدا قطعات فولادی را با حلال مخصوص غير اسيدي چربي زدائي كرده سپس با سمباده نرم پوساب مخصوص سمباده كاري مي كنند و بعد در مايع زاج داغ كه حرارت آن بوسيله توموسويچ وترموكوبل تحت كنترل است فرو برده ودر مياورند. در زاج‌کاری سرد از محصولات آماده تجارتی استفاده میگرددکه اخیرا" اسپری های مخصوصی[۱] نیز به جهت زاجکاری سرد تولید شده است که چون راهنمای کاملی ازچگونگی استفاده درست به همراه دارند برای افراد غیر حرفه ای زاجکاری را راحت ترکرده است.

در زاجکاری گرم بخار ناشی از مایع زاج بسیارسمی است و در زاجکاری سرد سعی شود از دستکش پلاستیکی استفاده شود زیرا سم ان از طریق پوست هم جذب می‌گردد.


خطای یادکرد: برچسب <ref> وجود دارد، اما {‌{پانویس}‌} پیدا نشد. لطفاً برای نمایش یادکردها، {‌{پانویس}‌} را در پایان مقاله بیفزایید. راهنمایی بیشتر