روزهای زن در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در ایران روزهای متفاوتی به عنوان روز زن گرامی داشته می‌شوند.

عصر حاضر[ویرایش]

  • در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران در عصر حاضر روز تولد فاطمه زهرا در ۲۰ جمادی‌الثانی به عنوان روز زن و همچنین روز مادر گرامی داشته می‌شود.
  • فعالان حوزه زنان در ایران هشتم مارس، برابر با ۱۷ اسفند، روز جهانی زنان را گرامی می‌دارند، برای نمونه ۸ مارس ۱۳۵۷.
  • در زمان حکومت پهلوی روز بیست و پنجم آذر ماه به مناسبت تولد فرح پهلوی روز زن نامیده می‌شد.

ایران باستان[ویرایش]

در ایران باستان، روز اسفندگان، به‌عنوان روز بزرگداشت زن و زمین گرامی داشته می‌شد. به‌طور رسمی، این روز در تقویم رسمی امروز ایران، برابر با ۵ اسفند است.[۱] هرچند برخی زردشتیان، روز ۲۹ بهمن را که در گاهشماری سنتی آنها با ماه‌های فقط ۳۰ روزه، برابر با پنجم ماه اسفند است، برای این جشن در نظر می‌گیرند، اما به‌نظر کارشناسانی نظیر موبد کوروش نیکنام، امروزه روز درست اسفندگان، همان ۵ اسفند است.دکتر محمد نجاری نیز در سخنرانی خود با عنوان " سوگ و سورنامه،جستاری در آداب و رسوم مردم همدان" با استناد به ابوریحان و گردیزی،تاریخ ۵ اسفند را صحیح می داند و معتقد است:((جشن زنانه ی «مردگیران» یا «مژدگیران» که اختصاص به طبقه نسوان داشته است در روز پنجم ماه اسفند برگزار می شده است. بنا به گفته ی ابوریحان اسفندارمذ ایزد موکل بر زمین و ایزد حامی و نگاهبان زنان شوهر دوست و پارسا و درستکار بوده و به همین مناسبت این روز، عید زنان، تلقی می گشته است و مردم به جهت گرامیداشت زنان، به ایشان هدیه می دادند و بخشش می کردند. گردیزی در «زین الاخبار» آورده است» .... از این جهت جشن را مردگیران می گفتند که زنان به اختیار خویش و با آزادی، شوی و مرد زندگی خود را برمی گزیدند....».

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]

  1. «ساعت و تقویم رسمی ایران». رادکام، ۲۷ اکتبر ۲۰۰۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۴ فوریه ۲۰۱۳. بازبینی‌شده در ۲۴ فوریه ۲۰۱۳.  - صفحهٔ ذخیره شدهٔ تقویم رسمی ایران به همراه مناسبت‌های باستانی، مربوط به دو هفتهٔ اول اسفند.

سخنرانی دکتر محمد نجاری با عنوان سوگ و سورنامه،7 خرداد1392، تهران،مرکز اسناد فرهنگی آسیا- پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی. http://www.ihcs.ac.ir/Pages/Features/MovieDetail.aspx?id=6519